AGH For.Rest

dwie dłonie na tle brązowej ziemii formułują kule. W środku kulii znajduje się zielona sadzonka.

8 października @ 11:00 14:00

Szaro-biały napis AGH For.Rest znjdujący się na białym tle. Z liter napisu wyrastają małe zielone sadzonki

Wspólnie z AGH oraz Zarządem Zieleni Miejskiej przystępujemy do cyklicznej akcji sadzenia drzew na terenie miasta Krakowa. Po raz pierwszy, wydarzenie o nazwie – AGH For.Rest, organizowane w ramach inauguracji roku akademickiego 2021/2022, odbędzie się 8 października o godz. 13.00 w rejonie ul. Rybitwy/Golikówka w Krakowie.

Miejsce przeznaczone do przeprowadzenia nasadzenia udostępnia Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie. ZZM przeznaczył na tę szczególną akcję obszar o łącznej powierzchni 0,55 ha. Niewątpliwie, na przestrzeni lat na całym udostępnionym terenie powstanie AGH For.Rest. Dlatego, tym bardziej zapraszamy wszystkich na wydarzenie aby mogli być częścią tej pięknej zielonej historii.

Wspólny potencjał

Od ponad stu lat, co rok maturzyści wybierają naszą społeczność jaką tą z którą chcą  ewoluować i kształtować świat. Każdy student jest utożsamieniem ogromu potencjału i zdolności. Na przestrzeni lat rozwija się i ewoluuje zwiększając swój potencjał. Drzewa podobnie do nas ewoluują. Rozwijając się coraz bardziej uatrakcyjniają nasz krajobraz jak również oferują korzyści społeczne i ekonomiczne. W tym roku przypada 103 inauguracja roku akademickiego na AGH, dlatego zasadzone zostaną 103 drzewa. Będą to gatunki rodzime, pochodzące z naszego regionu: olsza czarna, dąb bezszypułkowy i grab pospolity.

Pozytywny wpływ na środowisko

Przede wszystkim coroczny zew stu drzew przyniesie ogrom korzyści dla nas wszystkich. Godnym uwagi jest fakt, że jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi.

Niewątpliwie drzewa odgrywają ogromną rolę przyrodniczą i ekologiczną. Chronią nas, pochłaniają dwutlenek węgla, wzbogacają powietrze, zatrzymują wody opadowe, pozwalają oszczędzać energię, przynoszą korzyści społeczne i ekonomiczne. Bezsprzecznie są inwestycją oferującą ogrom korzyści dla przyszłych pokoleń.

Inauguracja roku akademickiego utożsamia przyszłość, dlatego wspólnie przekroczmy kolejny kamień milowy. W związku z tym wspólnie posadźmy sadzonki drzew.

AGH For.Rest jako inaguracja roku akademickiego

W wydarzeniu wezmą udział Rektor AGH prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami prof. Marek Cała, Zastępca Dyrektora ds. Zieleni ZZM Kraków Łukasz Pawlik oraz pracownicy i studenci AGH.

Wydarzenie ma charakter cykliczny. Każdego roku przybędzie sadzonek w ilości odpowiadającej liczbie porządkowej kolejnej inauguracji. W związku z tym, w przyszłym roku na 104 inaugurację zasadzimy 104 drzewa.

Zainteresowanych zapraszamy w dniu 08/10/21 o godzinie 11 pod wejście do budynku A4 na kampusie AGH. Po zbiórce, razem udamy się na teren AGH For.Rest. Transport w obydwie strony dla uczestników wydarzenia zostanie zabezpieczony przez WILiGZ.

Dodatkowe podziękowania

AGH For.Rest otrzymało wsparcie od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.