Aktualne trendy w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa – targi SAWO 2022

kolaż zdjęć z targów SAWO

16 maja Cały dzień

SAWO 2022

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, ochrony zdrowia, a w przypadku zaistnienia zagrożenia również efektywnych działań ratunkowych coraz częściej realizowane jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych i innowacyjnych technologii jak wirtualna rzeczywistość lub drony. Najbardziej aktualne trendy w tym zakresie zostały przedstawione na Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO, które odbyły się w dniach 25-27 kwietnia w Poznaniu.

Wiedza i doświadczenie – razem dla bezpieczeństwa

Targi SAWO to największe w Europie targi dotyczące bezpieczeństwa pracy i ratownictwa, w trakcie których producenci i dystrybutorzy sprzętu służącemu ochronie zdrowia i życia oraz pracy służb ratowniczych przedstawiają swoją najnowszą ofertę wraz z towarzyszącymi spotkaniami i konferencjami dotyczącymi szeroko pojętego bezpieczeństwa. W trakcie targów odbyły się spotkania towarzyszące, w tym m.in. organizowana przez Państwową Inspekcję Pracy oraz CIOP-PIB konferencja „Obciążenie fizyczne, stres, hałas, wirusy – czynniki zagrożeń zawodowych i przyczyny niezdolności do pracy”, w trakcie której specjaliści omawiali tematy najbardziej bieżące w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, prelekcje Step2Safety i Safety Media dotyczące kultury bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem zawodowym oraz seminarium Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, podczas którego członkowie stowarzyszenia omawiali dobre praktyki we wdrażaniu normy ISO dotyczącej systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

„Zobaczyć” to często pierwszy krok do „zrozumieć”

Kulminacyjnym punktem targów był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej, w których uczestniczyli członkowie grup poszukiwawczo-ratowniczych z psami tropiącymi, grupy wysokościowej, chemiczno-ekologicznej oraz ratownictwa technicznego, wraz z pokazem działania mobilnego robota specjalistycznego IBIS. Symulowana akcja ratownicza pozwalała na zapoznanie uczestników z występującymi zagrożeniami oraz sposobem ewakuacji poszkodowanego z wraku samochodu oraz udzielenia mu pomocy wraz z pełnym zabezpieczeniem chemiczno-ekologicznym.

Uczestnictwo przedstawiciela Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy naszego Wydziału w tym wydarzeniu pozwoliło na zaznajomienie z najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w dziedzinie bezpieczeństwa, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie potencjału dydaktycznego nowopowstałego kierunku studiów II stopnia – Inżynieria Bezpieczeństwa. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, bezpieczeństwa środowiska oraz obiektów technicznych nie tylko wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań i narzędzi, ale również utylitarnego podejścia do zagadnienia działalności człowieka w procesach pracy łącząc wiedzę, doświadczenie i gotowość do stawiania czoła wymaganiom zapewnienia bezpieczeństwa w nowoczesnym świecie pełnym aktualnych wyzwań.