Czcionka

Uroczyste obrady Senatu AGH

10 lutego 2022 Cały dzień

Aktualizacja

Zwieńczeniem uroczystości Barbórkowych na AGH jest Biesiada Górnicza. Stare strzechy celebrują podsumowanie roku górniczego z adeptami sztuki górniczej płci obojga. Wspólne biesiadowanie wedle prawa piwnego łączy pokolenia, uczy szacunku do tradycji i Naszej Almae Matris.

Z przykrością informujemy, że ze względu na pogorszenie się sytuacji epidemicznej i wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-Cov-2 władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podjęły decyzję o odwołaniu Biesiady Górniczej, która była planowana na dzień 10 lutego 2022 roku.

Relacja

W dniach 9 i 10 grudnia 2021 roku odbyły się uroczyste obchody statutowego święta AGH „Barbórki”. Obchody po raz drugi odbywały się według zmienionego wynikającego z sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie.

Studenckie Otwarcie

Obchody rozpoczęła 62. Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych, której obrady odbyły się 9 grudnia 2021 roku według następującego programu:

• 8:30 – Uroczyste otwarcie konferencji.
  • 9:15-16:00 – Obrady w sekcjach tematycznych.
  • 17.00 – Podsumowanie Barbórkowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych – wręczenie dyplomów

W ramach konferencji zorganizowanych zostało 17 sekcji tematycznych, a jedna z nich z uwagi na liczbę zgłoszonych referatów została podzielona na dwie części. Sekcje obradowały różnej formule, przy czym 12 z nich tradycyjnie, a pozostałe on-line lub hybrydowo. Udział w Konferencji wzięło 275 studentów z trzynastu wydziałów AGH oraz 11 gości zagranicznych. Wygłoszono łącznie 186 referatów. Referaty były oceniane pod względem oryginalności, zawartości merytorycznej oraz sposobu referowania (w tym reżimu czasowego) i strony wizualnej prezentacji. O godzinie 17:00 rozpoczęło się uroczyste podsumowanie konferencji, w tym  ogłoszenie wyników w poszczególnych sekcjach tematycznych. Pełna lista laureatów dostępna jest pod linkiem: (wstaw link do publikacji dotyczącej konferencji)

Obchody Dnia Górnika

Uroczystości w dniu 10 grudnia rozpoczęto o godz. 08.30 mszą świętą w Kolegiacie Św. Anny. Przy zachowaniu wszystkich obowiązujących procedur bezpieczeństwa, mszę uświetnili: Orkiestra Reprezentacyjna AGH, chór Zespołu Pieśni i Tańca Krakus oraz orszak młodych lisów. Wsłuchaliśmy krzepiących słów w kazaniu ks. prof. Tadeusza Panuś, co wzmocniło nadzieję w naszych sercach.

Natomiast o godzinie 13:00 odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AGH, w którym udział wzięli członkowie Senatu AGH, Władze Uczelni i Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami oraz osoby, które zostały nagrodzone, w tym szczególnym dniu: stopniami górniczymi, Stypendium im. Przewodniczącego Radu Uczelni dr inż. Krzysztofa Pawińskiego oraz Kryształową Barbórką. Pozostali przedstawiciele władz, pracownicy oraz przyjaciele i sympatycy AGH mieli możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu on-line. Gości powitał Rektor AGH  prof. Jerzy Lis. Wojewoda Małopolski, Pan Łukasz Kmita odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dalszą część uroczystości poprowadził Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, prof. Marek Cała, który w swoim wystąpieniu przedstawił uzasadnienie zmiany nazwy Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, która dokonała się w dniu 26 maja 2021 roku oraz podsumował wydarzenia bieżącego roku związane z działalnością wydziału.

Ceremonia wręczenia nagród – Uroczysty Senat

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przyznanych odznaczeń i stopni górniczych. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału i tak:

• stopień Generalnego Dyrektora Górniczego III Stopnia otrzymała prof. dr hab. inż. Patrycja Bąk,
  • stopień Dyrektora Górniczego I Stopnia otrzymali: dr inż. Aneta Napieraj oraz dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk,
  • stopień Dyrektora Górniczego II Stopnia otrzymał: dr inż. Rafał Łuczak.

Uroczystości barbórkowe, jak co roku, były okazją do przyznania Honorowego wyróżnienia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii „Kryształowej Barbórki”. Kryształową Barbórką nr 31 i 32 zostali wyróżnieni: dr inż. Krzysztof Król oraz mgr inż. Henryk Paszcza.

Wręczone zostały Stypendia im. dr. inż. Krzysztofa Pawińskiego dla studentów studiów doktoranckich wyróżniających się dobrymi wynikami w nauce oraz zaangażowaniem w działalność naukowo-badawczą i organizacyjną na rzecz Wydziału i Uczelni. Odebrali je wraz ze statuetką „kałamarza i Pawiego pióra” mgr inż. Katarzyna Styk oraz mgr inż. Adam Zwoliński

Zwieńczeniem obchodów górniczego święta był uroczysty skok przez skórę, który tradycyjnie odbył się w holu pawilonu A-0.

Tegoroczna Biesiada Górnicza, która zwykle kończy uroczystości barbórkowe w AGH jeszcze przed nami. Serdecznie wszystkich na nią zapraszamy już 10 lutego 2022 roku.

Kalendarz na

P pon.