Bezpieczeństwo pracy w budownictwie: Studenci uczestniczą w wyjściu terenowym

02.06.2023
Na zdjęciu widać studentów WILiGZ siedzących na betonowej belce. Studenci ubrani są w żółte kamizelki odblaskowe oraz kaski.

2 czerwca Cały dzień

Wyjście terenowe w ramach przedmiotu “Bezpieczeństwo pracy w budownictwie”

W dniu 14/04/2023 studenci kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa naszego Wydziału mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w praktycznym wyjeździe terenowym, zorganizowanym w ramach realizowanego przedmiotu “Bezpieczeństwo pracy w budownictwie”. Celem tego wyjścia było przeprowadzenie inspekcji na placu budowy nowej inwestycji kubaturowej, znajdującej się w sercu Krakowa.

Sprawdzanie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie

Podczas wyjścia terenowego, głównym zadaniem było dokładne sprawdzenie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie. Studenci skupili się na zidentyfikowaniu ewentualnych zagrożeń oraz ocenie przestrzegania przepisów dotyczących bezpiecznej i higienicznej pracy. Przez cały proces inspekcji, uczestnicy wyjścia terenowego zwracali szczególną uwagę na zasady BHP obowiązujące na placu budowy.

Poznanie praktycznych aspektów pracy na budowie

Jednak wyjście terenowe nie było tylko inspekcją. Było to również doskonałe praktyczne nauczanie studentów. Podczas tego wyjścia, studenci mieli okazję poznać praktyczne aspekty pracy na budowie, obserwując bezpośrednio profesjonalistów w działaniu. Mogli przyjrzeć się różnym etapom budowy, zobaczyć specjalistyczne maszyny i narzędzia, a także zrozumieć znaczenie współpracy i komunikacji w takim środowisku.

Dzięki temu wyjątkowemu wyjściu terenowemu, studenci Inżynierii Bezpieczeństwa mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy praktycznej i rozwoju umiejętności w zakresie bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Ponadto, spotkanie z profesjonalistami i obserwacja praktycznych aspektów pracy na budowie stanowiły cenne doświadczenie edukacyjne.

Wniosek jest jasny – wyjście terenowe w ramach przedmiotu “Bezpieczeństwo pracy w budownictwie” było nie tylko cennym doświadczeniem edukacyjnym, ale także okazją do praktycznego zapoznania się z zasadami BHP na placu budowy. Taka praktyka jest niezwykle ważna dla przyszłych inżynierów bezpieczeństwa, którzy będą odpowiedzialni za tworzenie bezpiecznych i higienicznych miejsc pracy w budownictwie.

Nawiasem mówiąc, jeżeli interesujesz się kierunkiem Inżynieria Bezpieczeństwa, wyjścia terenowe takie jak to są doskonałą okazją do zdobycia praktycznego doświadczenia i rozwinięcia swoich umiejętności.

Anna Jabłońska

Inżynieria Bezpieczeństwa