Drive-through to nie tylko McDonalld’s.

Kobieta czytająca książkę w Bibliotece. Stosy książek leżące na biórku po jej prawej i lewej stronie

12 maja Cały dzień

Wydziałowy Drive-through dla umysłu – Biblioteka WILiGZ

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest nieodzownym elementem Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Element ten jest integralną częścią każdej komórki WILiGZ nawet naszej Biblioteki. Chcielibyśmy wam powiedzieć, że już od tego miesiąca Biblioteka WILiGZ czynnie włącza się do akcji ‘Uwolnij Książkę. ‘Uwolnij Książkę‘ jest przykładem działalności bookcrosingowej, której idea polega na nieodpłatnym udostępnianiu książek w specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach. Dzięki temu każdy członek społeczności akademickiej, czy to student czy to pracownik przechodząc obok będzie mógł po nie sięgnąć, zabrać ze sobą i przeczytać. Po przeczytaniu, odstawiają książkę na specjalne regały znajdujące się w łączniku budynku A1 z A0 oraz pod tablicą W. Budryka w budynku A4, tak aby kolejna osoba mogła swobodnie po nią sięgnąć.

Circular economy a Drive-through Biblioteki

Aby być zgodnym z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym Wy też możecie uwolnić swoje przeczytane książki i zostawić je na regale. Dzięki temu nadacie im nowe, drugie życie. Pod regały, można podejść czy nawet podjechać na hulajnodze w każdej chwili. Dodatkowo Biblioteka Wydziałowa będzie, co jakiś czas dostarczać Wam nową dawkę literatury. Dzięki temu będziecie mogli rozwijać swoje zainteresowania, nabywać nowych umiejętności oraz odbywać z przyjemnością podróż przez cały okres studiów na WILiGZ.

Majowe nowości

Zgodnie z tym co napisaliśmy w maju możecie znaleźć w Bibliotece Wydziałowej kolejne nowości. W tym miesiącu mocno postawiliśmy na dyscyplinę naukową związaną z Inżynierią Lądową i Transportem. W zakupionych przez nas pozycjach znajdziecie informacje związane z:

• hydroizolacjami,
  • szeroko pojętymi instalacjami,
  • konstrukcjami z drewna,
  • infrasturkturą kolejową.

Jako ciekawostkę możemy Wam zarekomendować książkę profesora Stanisław Pisarczyk pod tytułem ‘Nasypy budowlane’, oraz pierwszą w historii polskiej literatury powieść poświęconą polskim tak zwanym budowlańcom pod tytułem ‘Budowlanka czyli patologie polskiego budownictwa’, autorstwa Tomasza Markuna.

Dodatkowo od tego miesiąca będziecie mogli u nas znaleźć nowe czasopismo ‘Mosty’. Pozycja ta w szczególności jest skierowana do osób, które szukają praktycznych porad, informacji związanych z inspirującymi projektami czy najciekawszych realizacjach oraz komentarzy ekspertów związanych z konstrukcjami mostowymi.

Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej tego posta.

Ulepszcie nas!

Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.

Autor, tytuł, rok wydaniaKrótki  zarys tematykiOkładka
Kacprzyk Z., Czumaj P., Dudziak S.: Modelowanie konstrukcji budowlanych, wyd. 2021Celem pracy jest pokazanie możliwości modelowania konstrukcji, skutków modelowania i możliwie najprostszego przedstawienia teorii MES umożliwiającego odpowiedzialne prowadzenie obliczeń i ich weryfikację. Autorzy podjęli próbę sformułowania standardów obliczeń inżynierskich wspomaganych komputerem.
Średniawa W.: Zastosowanie konstrukcji z drewna klejonego w budownictwie ogólnym i mostownictwie, wyd. 2021Opracowanie ma za zadanie pokazanie potencjału, jaki drzemie w materiale konstrukcyjnym, jakim było i jest drewno, a obecnie drewno klejone.
Francke B.: Nowoczesne hydroizolacje budynków. Zeszyt 1-3, wyd. 2021-2022Seria traktuje kolejno o: Zeszyt 1 – Zabezpieczeniach wodochronnych część podziemnych budynków, Zeszyt 2 – pokryciach dachowych, a Zeszyt 3 jest na temat tarasów i balkonów.
Guzik J. K.: Instalacje i sieci gazowe, wyd. 2019W książce omówiono instalacje i sieci gazowe. Przedstawiono w niej zasady projektowania i wykonywania instalacji. Książka jest adresowana do projektantów i wykonawców instalacji i sieci gazowych.
Dąbska A., Pisarczyk S. Popielski P.: Nasypy budowlane, wyd. 2022Podręcznik jest kompleksowym opracowaniem zagadnień dotyczących projektowania, budowy i kontroli nasypów wykonanych z gruntów naturalnych i antropogenicznych.
Wójcik G. P.: Zarządzanie jakością w aspekcie kosztowym, wyd. 2022Kompendium wiedzy w zakresie teoretycznych i praktycznych podstaw zagadnień jakościowych w zarządzaniu organizacją. Monografii powstała w wyniku przemyśleń nad ekonomiczno-zarządczymi aspektami jakości w perspektywie dwóch koncepcji, a mianowicie: kompleksowego zarządzania jakością oraz zarządzania wartością.
Markun T.: Budowlanka czyli patologie polskiego budownictwa, wyd. 2021To historia dwóch, młodych chłopaków, którzy chcieli nauczyć się fachu i zarabiać na życie, pracując na polskich budowach. Jednak, czy nasze rodzime budownictwo i system stworzony przez pazernych na każdą złotówkę i bezwzględnych deweloperów, okaże się dobrym wyborem dla młodych ludzi, którzy sami i bez niczyjej pomocy musieli zawalczyć o swój los?
Mucha J.: Uspołeczniona racjonalność technologiczna. Naukowcy z AGH wobec cywilizacyjnych wyzwań i zagrożeń współczesności, wyd. 2009Autor pracy podejmuje kwestię miejsca, funkcji i znaczenia nauki i techniki w mentalności społecznej, zagadnienia identyfikacji zagrożeń i możliwości cywilizacyjnych przez określone typy podmiotów zbiorowych, a szczególnie przez uprzywilejowane w sensie poznawczym podmioty, czyli ludzi i instytucje nauki.