Poland Business Run 2022 – Studenci i pracownicy WILGZ aktywnie wspierają

28.05.2022

28 maja Cały dzień

Czwartego września pobiegniemy aby pomóc.

W tegorocznej edycji biegu, odbywającej się 4 września, wystartuje siedem zespołów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH liczących łącznie 35 biegaczy. Poland Business Run 2022 po dwóch latach przerwy wraca do Krakowa i odbywać się będzie w formacie łączonym. Oznacza to, że w biegu będzie można wziąć udział na dwa sposoby: w Krakowie w ramach tradycyjnych zawodów biegowych lub w dowolnym miejscu na świecie, wybierając opcję wirtualnej rywalizacji.

Zespoły WILGZ AGH wystartują w uroczystej sztafecie przez miasto Kraków. Przyświeca nam jeden cel – zakup protez i wózków, a także zapewnienie rehabilitacji i wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz po mastektomii.

Trzydziestopięcioosobowa reprezentacja składa się ze studentów oraz pracowników naszej społeczności, którzy w mieszanych zespołach wystartują w sztafecie na dystansie 20 kilometrów. Wspólnie przebiegniemy wyznaczony cel, dokładając swoją cegiełkę do eliminacji fizycznych i metaforycznych barier społecznościowych.

Fundacja Poland Business Run – wsparcie i eliminacja barrier społecznych

Inicjatywa założona przez kilku biegaczy z Krakowa od 2012 roku zrzesza tysiące zespołów chcących wspólnie i w aktywny sposób pomóc innym. Fundacja Poland Business Run co roku organizuje charytatywny bieg na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową. Tegoroczna edycja obejmie wsparciem dodatkową grupę – kobiety po amputacji piersi – które potrzebują rehabilitacji i pomocy psychologicznej.

W Polsce rocznie około 20 tysięcy kobiet dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Z chorobą żyje obecnie około 140 tysięcy Polek. Od 2021 roku rak piersi został ogłoszony najczęściej diagnozowanym rodzajem nowotworu na świecie. Diagnoza i leczenie stanowią jedne z głównych aspektów prewencji. Jednocześnie, kobiety które przeszły mastektomię muszą się mierzyć z dodatkowymi wyzwaniami – samoakceptacją i uprzedzeniami społecznymi.

Uczestnicy biegu mają bezpośredni wpływ na wielkość budżetu wspomagającego również rehabilitację po zabiegu nakierowaną na odzyskanie pełnej sprawności. Większość pacjentek po zabiegu mastektomii skarży się na ból, ograniczony zakres ruchu oraz zmniejszoną siłę w ręce po operowanej stronie. Powoduje to dysfunkcje w podstawowych czynnościach, takich jak czesanie się, ubieranie, podnoszenie cięższych przedmiotów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wdrożyć rehabilitację nakierowaną na poprawę funkcjonalną ręki.

Chcesz dołączyć? Masz jeszcze możliwość!

W dalszym ciągu zbieramy zapisy osób zainteresowanych wzięciem udziału w biegu 2022. Zgłoszenia poprzez platformę Poland Business Run można dokonać do dnia 31 maja 2022.

Wystarczy skontaktować się mailowo z jednym z Koordynatorów zespołów WILGZ i zadeklarować chęć wzięcia udziału w imprezie oraz podać preferowany rozmiar koszulki. W tym roku nasze zespoły, jak przystało na reprezentację, wystartują w oficjalnych strojach WILGZ. Przez co nie tylko podczas biegu ale i na podium będziemy zauważalni.

Koordynatorzy Reprezentacji WILGZ w Poland Business Run 2022: