Poland Business Run – pobiegliśmy by pomóc

14 września Cały dzień

Biegi sztafetowe na Błoniach Krakowskich

W tegorocznej edycji biegu wystartowało ponad 32 tysiące biegaczy na całym świecie, w biegu organizowanym na Błoniach Krakowskich wzięło udział ponad 9 tysięcy biegaczy, w tym trzydziestopięcioosobowa reprezentacja WILGZ.

Siedem zespołów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH stanęło na linii startu, wiedząc że każdy krok na trasie ma większe znaczenie niż się wydaje. Łącznie przebiegli 140 kilometrów, a trasa na Błoniach Krakowskich okazała się również przygodą odznaczającą się uśmiechami.

Reprezentacja Wydziału składała się ze studentów oraz pracowników, którzy w mieszanych zespołach wystartowali w sztafecie na dystansie 20 kilometrów. Wspólnie przebiegli wyznaczony odcinek, dokładając swoją cegiełkę do zmniejszenia fizycznych i metaforycznych barier społecznościowych.

Dziękujemy każdemu Biegaczowi, który stawił się na biegu, wszystkie zespoły ukończyły bieg w regulaminowym czasie. Nasza reprezentacja nie poprzestała na tym osiągnięciu, zespół o nazwie „TGV WILiGZ” uplasował się na 132 miejscu w rankingu ogólnoświatowym PBR 2022. Jest to ogromne osiągnięcie, w biegu brało udział ponad sześć tysięcy zespołów.

Lean WILiGZ: Marcel ProkopiukJulia Jachimowska (K)Krzysztof GawlikowskiZuzanna GinalskaRemigiusz Gawenda#trustmeIManWILiGZengineer Franciszek FolgaNatalia WarzyńskaAlicja Góralczyk (K)Agnieszka RychlewskaMarcin GłowaBrygada RR – WILGZ Marek KorzecMariusz SierpieńPaweł Bogacz (K)Patrycja BąkTomasz Niedoba
WILiGzowe Cegiełki Andrzej Biessikirski (K)Dominika RękasDawid MikuszewskiBarbara Syposz-ŁuczakPiotr TrzcińskiWyniki sumaryczne Reprezentacji WILGZ: 35 biegaczy7 zespółów140 kilometrów przebiegnięte przez WILGZWszystkie zespoły ukończyły bieg w regulaminowym czasie132 miejsce w rankingu światowym

Fundacja Poland Business Run – wsparcie i eliminacja barrier społecznych

Inicjatywa założona przez kilku biegaczy z Krakowa od 2012 roku zrzesza tysiące zespołów chcących wspólnie i w aktywny sposób pomóc innym. Fundacja Poland Business Run co roku organizuje charytatywny bieg na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową. Tegoroczna edycja objęła wsparciem dodatkową grupę – kobiety po amputacji piersi – które potrzebują rehabilitacji i pomocy psychologicznej.

W Polsce rocznie około 20 tysięcy kobiet dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Z chorobą żyje obecnie około 140 tysięcy Polek. Od 2021 roku rak piersi został ogłoszony najczęściej diagnozowanym rodzajem nowotworu na świecie. Diagnoza i leczenie stanowią jedne z głównych aspektów prewencji. Jednocześnie, kobiety które przeszły mastektomię muszą się mierzyć z dodatkowymi wyzwaniami – samoakceptacją i uprzedzeniami społecznymi.

Uczestnicy biegu mają bezpośredni wpływ na wielkość budżetu wspomagającego również rehabilitację po zabiegu nakierowaną na odzyskanie pełnej sprawności.

Pomimo że na trasie zespoły reprezentowały różne organizacje, przyświecał nam jeden cel – zakup protez i wózków, a także zapewnienie rehabilitacji i wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz po mastektomii.

Co będzie w 2023? Chcesz dołączyć?

Przyszłoroczna edycja biegu Poland Business Run również będzie w kalendarzu aktywności społeczności Wydziału.

Wystarczy skontaktować się mailowo z jednym z Koordynatorów zespołów WILGZ i zadeklarować chęć wzięcia udziału w imprezie

Koordynatorzy Reprezentacji WILGZ w Poland Business Run:

Mgr inż. Joanna Jakóbczyk – jjakob@agh.edu.pl

Mgr inż. Michał Twardosz – michaltw@agh.edu.pl