Relacja z 2nd Pilot School EnAct-SDGs

Ekran komputera. na nim wideokonferencja w formie zrzutu wielu uśmiechniętych twarzy.

25 września @ 08:00 17:00

Za nami kolejna edycja szkoły pilotażowej w ramach projektu EnAct-SDGs. W dniach 21 – 23 września 2021 r. odbyły się warsztaty 2nd Pilot School EnAct SDGs. W wydarzeniu wzięli udział studenci z Polski (z Wydziału ILiGZ AGH), Grecji, Słowacji, Włoch i Chile. Choć pierwotnie szkolenia miały odbywać się w Krakowie, z uwagi na sytuację, wszystkie warsztaty przeprowadzono w formie zdalnej.  Praktyczne seminarium dotyczyło innowacji i przedsiębiorczości w branży surowców. Zostało ono podzielone na sesje warsztatowe, podczas których studenci pracowali w 3-4 osobowych grupach, oraz sesje ogólne, w której trenerzy przedstawiali zagadnienia i wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy. Program szkoły opierał się na celach Zrównoważonego Rozwoju i zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Studenci pracowali w zespołach międzynarodowych, stawiając czoła wyzwaniom, które zidentyfikowali w szeroko pojętym sektorze surowców. Podczas warsztatów studenci uczyli się korzystać z nowatorskich narzędzi i rozwijali innowacyjny sposób myślenia, pomocny w rozwoju kariery zawodowej. Praca podczas warsztatów opierała się na rozwijaniu kolejnych kroków w zakresie rozwiązywania poszczególnych zagadnień. Zadaniem uczestników było zidentyfikowanie problemu, jego zdefiniowanie, przegląd dostępnych technologii i podobnych rozwiązań wdrażanych w różnych sektorach, a następnie przedstawienie własnej propozycji łącznie z jej oceną i analizą możliwości wdrożeniowych. Projekty oceniane były przez grupę naukowców i ekspertów pod kątem między innymi: merytoryczności, kreatywności i sposobu prezentacji.

Obok przedstawicieli takich jednostek jak TU Freiberg, Montanuniversität Leoben, UniTrento i Hub Innovation Trentino, nie zabrakło także reprezentantów polskiego przemysłu. Wśród wykładowców znaleźli się Pan Rafał Szkop ze Związku Pracodawców Polska Miedź, wygłaszający prezentacje dotyczącą społecznego przyzwolenia na prowadzenie działalności oraz Pan Tomasz Trześniowski z firmy SGPR.Tech, który dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie nowoczesnego podejścia w przemyśle surowcowym. Dziękujemy wszystkim trenerom oraz studentom za wkład i aktywny udział podczas warsztatów.

Już niedługo kolejne wydarzenie z serii pilotażowych szkół projektu EnAct-SDGs. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału i dołączenie do sieci interesariuszy. Szczegóły dotyczące projektu znaleźć można na stronie internetowej pod adresem: https://enactsdgs.fberg.tuke.sk/