Różowe Skrzyneczki na WILiGZ

studentka obok opakowań podpasek i tamponów na tle napisu WILiGZ WRSS

23 marca Cały dzień

Inicjatywa wspierająca dostęp do bezpłatnych środków higieny

„Różowe skrzyneczki”. Co pierwsze przychodzi Ci na myśl czytając te słowa? Czy od razu przychodzi Ci na myśl ta właściwa opcja? Różowa skrzyneczka to inicjatywa zapoczątkowana przez Fundację o takiej samej nazwie zajmująca się już od kilku lat zapewnianiem powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej dla kobiet w czasie menstruacji.

Najnowsza inicjatywa Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WILGZ – “Różowe skrzyneczki” w toaletach – zrobiła wiele szumu w świecie i społeczności akademickiej. Od kilku dni można znaleźć owe skrzyneczki właśnie na naszym Wydziale w budynkach A1 oraz A4.

Idea stojąca za inicjatywą

Jak to funkcjonuje? W każdej skrzyneczce znajdują się podstawowe produkty higieniczne, takie jak podpaski, tampony i wkładki higieniczne, które można bezpłatnie wziąć. Skrzyneczki będą regularnie uzupełniane przez WRSS WILGZ, a także osoby otwarte na potrzeby na jakie odpowiada ta inicjatywa. Dzięki czemu kobiety, które ich potrzebują, zawsze mogą na nie liczyć. Ma to działać zgodnie z zasadą: weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli masz nadmiar!

Ty również jesteś jej częścią

Dołączając do inicjatywy “Różowe skrzyneczki”, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WILGZ przyczynia się do poprawy jakości życia kobiet w społeczności akademickiej. Na pewno niejedna z kobiet miała choć razy życiu menstruacyjną niespodziankę. Wiąże się to ze stresem, dyskomfortem i pytaniem „co ja teraz zrobię”. Nie każda jest na tyle odważna, aby poprosić koleżankę o pomoc, tak samo jak nie każdą stać na kupienie całego nowego opakowania potrzebnego środka higieny osobistej. Umożliwienie kobietom dostępu do produktów higienicznych w miejscach publicznych nie tylko zwiększa ich godność osobistą i poczucie komfortu, ale także pomaga im w codziennych czynnościach, takich jak nauka i praca.

Poprzez inicjatywę “Różowe skrzyneczki”, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami pokazuje, że dba o potrzeby swoich studentek i pracownic, a także angażuje się w poprawę sytuacji kobiet w społeczności. Inicjatywa ta to krok w dobrym kierunku w kwestii równouprawnienia płci i godności osobistej kobiet.

Link do mapy skrzyneczek: Gdzie znajdziesz Różowe Skrzyneczki i Punkty Pomocy Okresowej Akcji Menstruacji? – Moje Mapy Google

Link do strony Fundacji: Różowa Skrzyneczka | Walczymy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym | Polska (rozowaskrzyneczka.pl)