Summer Camp na WILGZ AGH

22 sierpnia Cały dzień

Fundacja Nezlamna Ukraina gości na Wydziale

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny granicę przekroczyło ponad 6 mln Ukraińców, z czego 90% stanowiły dzieci z matkami i babciami. Poszukując bezpiecznego miejsca do kształtowania i rozwoju swoich dzieci.

Polska jest obecnie jednym z krajów, do których zmierzają rodziny ukraińskie. Jako najbliższy sąsiad chętnie otworzyliśmy drzwi swoich domów dla uchodźców z Ukrainy. Matki, które w ten sposób zdecydowały się przenieść swoje rodziny, muszą teraz skupić się na budowaniu od podstaw życia rodzinnego, poszukiwaniu źródła dochodu i upewnianiu się, że życie ich dzieci toczy się normalnie.

Niezniszczalna Ukraina to fundacja, której celem jest tworzenie w Polsce ukraińskich szkół dla dzieci, które zostały zmuszone do przeniesienia się z powodu militarnej agresji Rosji.

Powstanie Pierwszej Ukraińskiej Szkoły w Krakowie jest realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

AGH oazą dla letniego obozu

Z inicjatywy Dziekana Wydziału, prof. Marka Cały otworzyliśmy drzwi dla 138 dzieci udostępniając Fundacji salę wykładowe na potrzeby organizacji zajęć na okres sierpnia. Na tym nie poprzestaliśmy. Wolontariusze składający się z pracowników oraz studentów Wydziału codziennie wspierają naszych gości. Jako społeczność Uczelniana stanęliśmy kolejny raz wspólnie, ramię w ramie podeszliśmy do organizacji najlepszego obozu letniego dla ukraińskiej młodzieży.

Dzięki współpracy międzyjednostkowej AGH – społeczności uczelnianej, jako jedność stworzyliśmy doskonały obóz letnii pod symbolem nauki i dialogu. AZS AGH oraz Studium Wychowania Fizycznego AGH udostępnili swoje pomieszczenia oraz kadrę która przez cały miesiąc organizuje specjalne wydarzenia. Przedstawiciele Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej zorganizowali interaktywny wykład o mikroświecie przybliżając fascynujący mikroświat. Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej przeprowadził serię pokazów przybliżających zagadnienia fizycznej w formie widowiskowych eksperymentów. Zespół Cheerleades AGH przeprowadził specjalne warsztaty dotyczący cheerleadingu. Każda inicjatywa wymaga współpracy wielu osób, tak samo jest z organizacją tak dużego przedsięwzięcia. Materiałów z każdego wydarzenia jest dużo, w przyszłej publikacji przybliżymy jak duże zaangażowanie otrzymaliśmy od innych i jakie cuda jesteśmy w stanie tworzyć wspólnie. Na ten moment powiedzieć możemy tylko – Dziękujemy.

Wyjątkowe spotkanie podsumowujące

W dniu 26 sierpnia będzie miało miejsce podsumowanie Letniego Obozu Pierwszej Szkoły Ukraińskiej w Krakowie. Tego dnia odbędzie się specjalne wydarzenie dla wszystkich zaangażowanych oraz zainteresowanych ze strony uczelni. Wydarzenie odbędzie się w budynku A0, w drugiej połowie dnia (koło 15). Dokładną lokalizację oraz godzinę rozpoczęcia przybliżymy niebawem.

Szczegółów dotyczących scenariusza nie jesteśmy w stanie przybliżyć ponieważ ukraińscy uczniowie przygotowują wyjątkowo niespodziankę specjalnie dla nas, dla AGH.