Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

DigiRescueMe – spotkanie konsorcjantów

16.11.2022
Górnicy w kaskach z lampami w korytarzu

16 listopada 18 listopada

W dniach 16-18 listopada 2022 odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie organizowane w ramach realizacji edukacyjnego projektu międzynarodowego DigiRescueMe. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, akcja KA220-VET – Cooperation partnerships in vocational education and training.

Spotkanie było jednym z pięciu zaplanowanych w trakcie realizacji projektu. Oprócz przedstawicieli AGH przybyło po dwóch delegatów z każdego z ośrodków partnerskich. W spotkaniu udział wzięli:

  • Prof. Oktay Şahbaz oraz Prof. Hakan Aykul – reprezentujący  Dumlupinar University z Kütahya (Turcja), uczelnię będącą liderem projektu;
  • Prof. João Santos Baptista oraz Adeeb Sidani – reprezentujący Universidade do Porto (Portugalia);
  • Prof. Sergio Miranda oraz Prof. Ruggero Andrisano Ruggieri – reprezentujący Universita Degli Studi di Salerno (Włochy);
  • Ramazan Bozbey oraz Cemre Atay Çankaya – reprezentujący szkołę Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Ze strony polskiej w spotkaniach wyjazdowych i na miejscu w AGH udział wzięli koordynator projektu w Polsce dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH; dr hab. inż. Agnieszka Surowiak, prof. AGH; dr hab. inż dr hab. inż. Zbigniew Burtan, dr inż. Zbigniew Kuczera; dr inż. Dagmara Nowak-Senderowska, dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk oraz mgr inż. Michał Dworzak.

Głównym celem projektu jest opracowanie nowoczesnych standardów edukacyjnych dotyczących ratownictwa górniczego z zastosowaniem najnowszych technik wizualizacyjnych, w tym środowiska 3D. Dlatego też w pierwszym dniu goście mieli okazję odbyć wizytę na polu szkoleniowym w kopalni „Wujek-Staszic” w Katowicach, gdzie zjechali pod ziemię i mogli zobaczyć zarówno aktualne, jak i historyczne instalacje górnicze, jak również konstrukcje zabezpieczające. Kolejnym etapem była wizyta w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie, gdzie dzięki uprzejmości kierownika OSRG Jaworzno – Pana Zbigniewa Kubicy była okazja do zapoznania się zarówno z historią ratownictwa górniczego w Polsce, jak również z aktualnymi możliwościami szkoleniowymi i wymogami w tym zakresie. Dzień zakończył się wspólnym posiłkiem w restauracji „Borowa Chata” w Jaworznie.

Drugi dzień miał charakter typowo roboczy, podczas którego zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia i działania w ramach projektu, wymieniano opinie i ustalono plan działań na najbliższe miesiące. Do tej pory w ramach projektu przeprowadzono ankiety specjalistyczne podzielone na trzy obszary: „Rescue” – a więc znajomość technik ratownictwa górniczego, „|Risk assessment” – czyli ocena ryzyka oraz „Mental wellbeing” – dotyczące kondycji psychicznej zarówno ratowników górniczych, jak i osób, które mają z nimi styczność. Wyniki tych ankiet dały podstawy do przeprowadzenia szczegółowych wywiadów ze specjalistami z zakresu ratownictwa górniczego oraz osobami, które są w tym kierunku szkolone. Celem tych rozmów jest ustalenie wytycznych do materiałów szkoleniowych i programie edukacyjnym, zwłaszcza w kontekście implementacji komputerowego środowiska 3D. Docelowo, taki materiał i programy zostaną wdrożone do edukacji zarówno w szkołach zawodowych, jak i w naszej uczelni.

Spotkanie w dniu 17 listopada, w Auli JSW uświetnił swoją obecnością Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami – Prof. Marek Cała, który wygłosił bardzo ciekawe przemówienie na temat niedawnych katastrof górniczych w Polsce, podkreślając bardzo duże znaczenie prawidłowego i dokładnego szkolenia osób, które mogą uratować czyjeś życie. Warto podkreślić, że w spotkaniu brali udział też studenci naszego Wydziału, dla których przedstawiono także ofertę programu Erasmus+.

W następnej części spotkanie przeniesiono do Klubu Profesora, gdzie miały miejsce wystąpienia przedstawicieli wszystkich uczelni partnerskich. Wystąpienia mieli m. in. Prof. Oktay Şahbaz, Prof. Sergio Miranda, Prof. João Santos Baptista, Adeeb Sidani, czy Ramazan Bozbey. Z polskiej strony prezentacje przedstawili dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH oraz mgr inż. Michał Dworzak. Następnie miała miejsce ożywiona dyskusja, która trwała do późnych godzin wieczornych. Dzień zakończono uroczystą kolacją w restauracji „Sukiennice” na Rynku Głównym.

Ostatni dzień wizyty gości z zagranicy miał charakter nieco luźniejszy. Zorganizowano w nim wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie dzięki uprzejmości władz kopalni była możliwość zwiedzenia poszerzonej trasy, tzw. Trasy Górniczej. Dzięki temu można było zaglądnąć w miejsca, gdzie zwyczajni turyści nie mają wstępu. To wszystko dało znacznie szersze spektrum spojrzenia na samą kopalnię i jej dawne znaczenie handlowe. Wieczór tego dnia został ogłoszony czasem wolnym i tym samym nasi goście mieli okazję do zakupu pamiątek i zwiedzenia we własnym zakresie zabytków Krakowa.

Kolejne spotkanie międzynarodowe w ramach projektu DigiRescueMe odbędzie się najprawdopodobniej w lipcu 2023 w Porto.

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

2 wydarzenia,

Konferencja Odpowiedzialnego Biznesu

4 wydarzenia,

I Małopolski Kongres Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym – od Teorii do Praktyki

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.