W miesiącu grudniu proponujemy naszym czytelnikom przede wszystkim monografię pod tytułem “AGH na ratunek Smoczej Jamie”. Ciekawostką jest pozycja wydana przez GiG z serii Instrukcje dotycząca zasad określania odszkodowania za utratę wartości budynków wychylonych na skutek działalności górniczej. Pozostałe pozycje z naszego zestawienia dotyczą kopalń w Wietnamie oraz systemu magazynowania. Ponadto zarówno menedżer jak i handlowiec znajdzie też u nas coś dla siebie. Szczegóły znajdziecie poniżej.
Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej tego posta.
Możecie nas ulepszać!
Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.
Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.
Autor, tytuł, rok wydania
Krótki zarys tematyki
Okładka
Harvard Business Review Podręcznik menedżera, wyd. 2018
Jedyny podręcznik, jakiego potrzebujesz, żeby rozwinąć umiejętności menedżerskie i przywódcze. Książka ta prezentuje wiedzę zgromadzoną w zasobach Harvard Business Review i jest kopalnią najlepszych praktyk we wszystkich aspektach zarządzania – od sprawozdań finansowych przez zasady strategii po inteligencję emocjonalną i zdobywanie zaufania podwładnych. Opisuje szczegółowe wskazówki dotyczące typowych zadań menedżera, ćwiczenia i wzorcowe materiały, które pomogą zastosować przedstawione koncepcje, zwięzłe omówienie najnowszych badań i poglądów na temat ważnych umiejętności menedżerskich.
Mikoś T., Szumiński A., Tajduś A., Karczewski J., Kwiatkowska-Kopka B.: AGH na ratunek Smoczej Jamie, wyd. 2023
Monografia opisująca udział AGH w ratowaniu podziemnego zabytku, ma charakter popularnonaukowy. Próba usystematyzowania wiadomości z zakresu genezy jaskini oraz jej historycznego rozpoznania i turystycznego zagospodarowania. Prezentuje zaprojektowane i zastosowane w praktyce górniczo-geotechniczne metody ratowania podziemnego zabytku podczas kolejnych etapów jego adaptacji, rekonstrukcji i modernizacji. Zawiera informacje będące wynikiem ponad 60 lat doświadczeń zespołów naukowych AGH, prowadzących prace ratownicze w jaskini. Zwraca uwagę na szereg zagrożeń i problemy techniczne występujące podczas zabezpieczenia jaskini i jej adaptacji do wymogów turystyki podziemnej.
Kowalski A., Mika W.: Zasady określania odszkodowania pieniężnego za utratę wartości budynków wychylonych na skutek działalności górniczej, wyd. 2023
Przedstawiono propozycję metody służącej do określania wysokości odszkodowania pieniężnego za utratę wartości budynku mieszkalnego, wychylonego na skutek działalności górniczej, w tym metody pomiaru zaistniałego wychylenia, na podstawie którego oblicza się to odszkodowanie. Zasady zostały opracowane dla budynków mieszkalnych posiadających 1–3 kondygnacji, których stan techniczny nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa dalszego użytkowania.
Turek M., Hai Duc Dong: Zmiany techniczno-technologiczne i organizacyjne kopalń węgla w Wietnamie, wyd. 2022
Przedstawiono informacje o górnictwie węgla kamiennego i szczegółowo opisano zmiany techniczno‐technologiczne i organizacyjne w kopalniach podziemnych węgla kamiennego w Wietnamie. Złożoność problematyki restrukturyzacji wietnamskich kopalń, brak pogłębionych analiz i ocen sprawności oraz wielorakie podejście metodyczne sprawiają, że brak jest opracowań obejmujących tę problematykę w sposób kompleksowy. Opisane w monografii zmiany techniczno‐technologiczne i organizacyjne kopalń podziemnych węgla kamiennego odnoszą się tylko do kopalń Grupy VINACOMIN.
Dobrowolska N.: Operator systemu magazynowania, wyd. 2019
Kompendium wiedzy nt regulacji, zestawień, komentarzy, orzecznictwa i przepisów prawnych odnoszących się do operatora systemu magazynowania, który zgodnie z obecnie obowiązującym prawem energetycznym jest przedsiębiorstwem energetycznym zajmującym się magazynowaniem paliw gazowych, odpowiedzialnych za eksploatację instalacji magazynowej.
Gitomer J.: Biblia handlowca, wyd. 2006
Sprawdzone podejście handlowe Jeffreya jest skuteczne w relacjach z dzisiejszym klientem. Autor przedstawia sprzedaż w nieco szerszym kontekście, wzbogaca dotychczasowe klasyczne ujęcie o elementy odzwierciedlające współczesne realia biznesowe, ekonomiczne i konsumenckie (zarówno te tradycyjne, jak i internetowe). To kompleksowy przewodnik po nawiązywaniu kontaktów, umawianiu spotkań, finalizowaniu transakcji i zarabianiu pieniędzy. Traktuje o lojalności, relacjach, rekomendacjach i poleceniach, o prawdziwych transakcjach, prawdziwej wartości i prawdziwych zyskach.
Poradnik profesjonalnego handlowca został podzielony na 13 rozdziałów, z których każdy porusza tematy niezmiernie istotne w branży handlowej. Każdy rozdział rozpoczyna się Scenariuszem, który przedstawia sytuację, w jakiej przeprowadzony jest dialog. Przykładowe negocjacje są poprzedzone przeglądem Strategii, które następnie zostaną wykorzystane w praktyce.
Niemczyk A.: Jak zarządzać zespołem handlowym i przetrwać, wyd. 2006
Autor opisuje zadania szefa sprzedaży i handlowca: od coachingu, po powstrzymywanie spadku sprzedaży. Wypunktowuje błędy, najczęściej popełniane przez szefów sprzedaży i handlowców, wskazuje też jak zatrzymać najlepszych z nich. Nakreśla co motywuje polskich handlowców i jak budować zespoły i rozwijać ich kompetencje. Podsuwa sposoby radzenia sobie z problemami, takimi jak wejście do nowej firmy, pogorszenie wyników sprzedaży, wstrząsy w zespole handlowców. Jest to pozycja o prawdziwych warunkach pracy polskiego handlowca i dyrektora sprzedaży, o manipulacjach, ciągłym zagrożeniu utratą pracy, ostrej rywalizacji i konfliktach, i o tym, jak sobie z tym radzić, zawiera konkretne przykłady.
II Kongres Energetyki Rozproszonej - „Lokalna energia dla przyszłości”, odbył się w dniach 28-30 października, który współorganizowali oraz brali udział pracownicy naszego Wydziału.
Serdecznie zapraszamy do udziału w IX edycji Konferencji Odpowiedzialnego Biznesu, która odbędzie się w dniach 14.11 – 15.11.2024, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizatorem tego wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie.
W dniach 15-16 listopada 2024 roku w Krakowie odbył się I Małopolski Kongres Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia, którego głównym celem była wymiana doświadczeń praktyków na co dzień związanych z bezpieczeństwem pracy: służby bhp, naukowców, reprezentantów instytucji rządowych i pozarządowych oraz przedstawicieli biznesu i środowiska medycznego.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 15 listopada 2024 r. o godz. 10:00 w paw. A-1, sali 220 (Aula JSW), odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Kamila Szemika.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 18 listopada 2024 r. o godz. 10:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Pauliny Gackowiec.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 26 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Grażyny Dzik.
Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, a także do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i przemysłowych. Zapraszamy w dniach 28 - 29 listopada 2024 roku.