Październik – wracamy z nowym rokiem akademickim po wakacjach! Biblioteka Wydziałowa nie zapomina o swoich żądnych wiedzy użytkownikach. Proponujemy naszym czytelnikom książki z naprawdę różnych dziedzin. Ciekawą pozycję stanowi publikacja dotycząca historii NSZZ Solidarność w AGH. Znajdzie się też coś na temat lin stalowych, erozji wodnej, stopów cynku z aluminium, transportu samochodowego. Szczegóły znajdziecie poniżej.
Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej.
Możecie nas ulepszać!
Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.
Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.
Autor, tytuł, rok wydania
Krótki zarys tematyki
Okładka
Kwaśniewski J.: Badania magnetyczne lin stalowych, wyd. 2010
Kompendium wiadomości dla pracowników naukowych uczelni technicznych, studentów kierunków technicznych, uczestników szkoleń z zakresu nieniszczących badań lin stalowych, osób przygotowującym się do egzaminów certyfikacyjnych wszystkich stopni w metodzie MTR – w badaniach magnetycznych lin stalowych, oraz pracowników instytucji zajmujących się dozorem urządzeń technicznych, BHP i przepisami.
Krajewski W. K.: Stopy cynku z aluminium, wyd. 2013
Poświęcona jest zagadnieniom obejmującym teorię i praktykę odlewanych stopów cynku z aluminium. Zawiera wiele przykładów i zaleceń. Przeznaczona jest dla pracowników nauki, pracowników jednostek przemysłowych, a także studentów, których obszary zainteresowań obejmują teorię i praktykę odlewniczych stopów na osnowie cynku z aluminium.
Kwiek J.: „Solidarność” w AGH w latach 1980-1990, wyd. 2015
Jest to publikacja źródłowa. Autor starał się dokonać takiego wyboru dokumentów, aby były one reprezentatywne, by w sposób jak najpełniejszy ukazywały aktywność organizacji w różnych sferach życia uczelni oraz kraju. W polu zainteresowań “Solidarności” znalazły się niemal wszystkie dziedziny życia. Do takiego stwierdzenia skłania analiza zakresu spraw, którymi zajmował się związek na uczelni. Publikacja zainteresuje z pewnością historyków, ale również poszerzy wiedzę współczesnego pokolenia na temat wydarzeń sprzed ćwierćwiecza.
Eckes K.: Modele i analizy w systemach informacji przestrzennej, wyd. 2006
Działalność gospodarcza i administracyjna na szczeblu lokalnym wymaga szczegółowego opisu terenu. Typowe skale odwzorowań kartograficznych dla tych obszarów to 1:500 do 1:5000. Systemy informacji przestrzennej, które dokumentują rzeczywistość geograficzną w tych skalach to systemy informacji o terenie. Przedstawione w pracy modele i analizy są ukierunkowane właśnie na środowisko tych systemów.
Towpik K., Gołaszewski A., Kukulski J.: Infrastruktura transportu samochodowego, wyd. 2006
Skrypt opracowano zgodnie z programem wykładów prowadzonych na wydziale transportu PW z przedmiotu “Infrastruktura transportu”. W skrypcie scharakteryzowano transport samochodowy i miejski oraz jego oddziaływanie na środowisko. Omówiono liniową infrastrukturę dróg samochodowych w zakresie projektowania układu i profilu drogi i jej odwodnienia, konstrukcji i utrzymania nawierzchni drogowych. Opisano też infrastrukturę punktową związaną z drogami i ulicami.
Prochal P., Maślanka K., Korelski K.: Ochrona środowiska przed erozją wodną, wyd. 2005
Podręcznik akademicki przeznaczony dla studentów z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska. Porusza problematykę erozji gleb i gruntów pod wpływem wód powierzchniowych i omawia sposoby rozpoznawania i kwantyfikacji zjawisk erozyjnych. Prezentuje sposoby przeciwerozyjnej ochrony stoków, koryt cieków i brzegów zbiorników wodnych, oparte na wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów. Zawiera wskazówki dotyczące zabiegów agrotechnicznych, bioinżynieryjnych i geotechnicznych w zakresie przeciwdziałania erozji wodnej.
Automatyzacja procesu wyznaczania składowych linii pionu z obserwacji zenitalnych gwiazd i sygnałów GPS – pod red. J. Kudrysa, wyd. 2010
Pracę wykonano w ramach projektu badawczego finansowanego przez MNiSW pod tym samym tytułem. Omawia pomiary astronomiczne w modelowaniu geoidy na terenie Polski. Autorzy opisują system pomiarowy do wyznaczeń składowych odchylenia pionu oraz wyznaczanie składowych odchylenia linii pionu.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 26 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Grażyny Dzik.
Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, a także do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i przemysłowych. Zapraszamy w dniach 28 - 29 listopada 2024 roku.
Z satysfakcją informujemy, że na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, oficjalnie zainaugurowano trzecią edycję studiów magisterskich na kierunku Raw Materials Value Chain (RaVeN). RaVeN jest jednym z programów w ramach EIT Raw Materials Academy Master’s Programmes.
Po kilkuletniej przerwie w dniu 4 grudnia o godz. 17:00 na ulicach Krakowa znów zabrzmiała górnicza orkiestra a krakowskim Rynku pojawił się ponownie Pochód Lisów. Zapraszamy do obejrzenia galerii z Pochodu Lisów.
Barbórka, czyli Dzień Górnika to jedno z trzech statutowych świąt AGH. W tym roku Wydział świętował 4, 12 i 13 grudnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to najstarsza funkcjonująca nieprzerwanie studencka konferencja naukowa nie tylko w AGH, ale i w Polsce. Czas zgłaszania referatów trwa do 30 listopada 2024 do godz. 23:59.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich Pracowników, Studentów, Absolwentów, Górników i Sympatyków na uroczyste obchody Dnia Górnika, które odbędą się 4, 12 i 13 grudnia 2024 roku.
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami serdecznie zaprasza wszystkich pracowników Wydziału na wyjątkowe świąteczne spotkanie!
Już w środę 18 grudnia o godzinie 18:00 w sali 220 (Aula JSW) odbędzie się Wydziałowy Koncert Świąteczny. Serdecznie zachęcamy do wspólnego przeżywania tego pięknego, świątecznego czasu w wydziałowym gronie. Zgromadźmy się razem, aby posłuchać muzyki na żywo i wspólnie kolędować.
Świąteczne życzenia dla Was od WILiGZ AGH!Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2025 składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!