c Pierwsza z nich to “Zarys historii ceramiki” autorstwa Agnieszki Gubernat i Magdaleny Zarzeckiej-Napierały, stanowi ciekawy przykład rzetelnego opracowania podjętego przez autorki tematu. Drugą są “Podstawy teorii sterowania w problemach i zadaniach” Piotra Grabowskiego. Opisy obu tych publikacji prezentujemy w naszym zestawieniu, naszym zdaniem są one unikatowe w swoich dziedzinach i warte uwagi. Ponadto oferujemy dla naszych czytelników tytuły dotyczące inżynierii kolejowej, geologii, matematyki, odwodnienia budowlanego, a także ryzyka podejmowanego przez górników w akcjach ratowniczych. Szczegółowe informacje znajdują się jak zwykle poniżej w tabeli.
Autor, tytuł, rok wydania
Krótki zarys tematyki
Okładka
Gubernat A., Zarzecka-Napierała M.: Zarys historii ceramiki, wyd. 2022
Monografia z jednej strony stanowi rodzaj kompendium historycznego zbierającego w skrótowej formie najważniejsze fakty z długiej i bogatej historii materiałów ceramicznych oraz sposobów ich wykorzystania w różnych dziedzinach aktywności ludzkiej, a z drugiej – jest barwną podróżą po epokach, kulturach, stylach i technikach dekoracji. Praca opisuje ceramikę od pierwszych nieporadnych wytworów do szczytowego osiągnięcia, jakim było wynalezienie porcelany twardej, a także jej dalszy wspaniały rozwój, w tym zarówno technik wytwarzania, jak i technik zdobniczych. Opracowanie nie ogranicza się do podania nagich faktów, nie ma charakteru encyklopedycznego, to żywa opowieść archeologa, historyka sztuki, znawcy ceramiki. Proponuje czytelnikowi spojrzenie na historię i wykorzystanie materiałów ceramicznych w szeroki sposób, ukazuje ich znaczenie w przeszłości i współcześnie. To wydawnictwo może być ciekawe nie tylko dla studentów kierunków.
Wojtasik A. T., Troć M., Nowak M: Wprowadzanie do odwodnienia budowlanego obiektów kubaturowych, wyd. 2020
Zadaniem skryptu jest poszerzenie wiedzy studentów kierunku budownictwo oraz studentów geologii specjalność hydrogeologia i geologia inżynierska z zakresu hydrogeologii stosowanej. Publikacja może być wykorzystywana na innych pokrewnych kierunkach studiów, a także przez inżynierów praktyków zajmujących się problemem odwodnienia. Niniejszy skrypt jest wprowadzeniem w problematykę odwodnienia budowlanego. Autorzy skryptu starali się przybliżyć podstawowe zagadnienia dotyczące odwodnienia budowlanego obiektów kubaturowych, czyli takich, które są trwale związane z gruntem, wydzielonych z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mających fundamenty i dach.
Grodzicka A.: Badania ryzykownych zachowań górników, wyd. 2012
Ryzykowne zachowania górników to podejmowanie przez nich działań, które mogą prowadzić do zdarzeń niebezpiecznych, co oznacza że indywidualne i samodzielne podejmowanie działań ratowniczych jest zachowaniem ryzykownym czy też podejmowaniem ryzyka. (Skłonność do nich psycholodzy lokalizują zazwyczaj w osobowości.) Sytuacją ryzykowna najczęściej jest taka sytuacja , która powstaje w górnictwie podczas wystąpienia atmosfery niezdatnej do oddychania. W badaniu zastosowano trójwymiarowy model Howarda. W monografii wykorzystano przeprowadzone wśród górników ankiety. Podjęty problem badawczy dotyczy działań ryzykownych w kopalniach w sytuacjach powstałego zagrożenia i wchodzi w zakres 2 podstawowych obszarów wiedzy i praktyki: 1. Ochrona życia i zdrowia człowieka w środowisku pracy, 2. Psychiczne i socjologiczne uwarunkowania procesu pracy.
Inżynieria kolejowa – szanse i wyzwania = Railway engineering – opportunities and challenges, 64. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, Krynica 2018),wyd. 2018
Tematyka monografii została w znacznym stopniu zdominowana przez zagadnienia infrastruktury kolejowej. Poruszono w niej kwestie projektowania kolejowych obiektów inżynierskich, podtorza kolejowego, konstrukcji i eksploatacji mostów kolejowych oraz tuneli na liniach kolejowych w tym problematykę bezpieczeństwa pożarowego. Niektóre rozdziały dotyczą zagadnień projektowo-badawczych , w tym zastosowania pomiarów satelitarnych oraz problemów badawczych kolei dużych prędkości, a także analizy numerycznej sieci trakcyjnych. Poruszono także problematykę z zakresu inżynierii ruchu kolejowego , jak np. stosowanie długich pociągów, czy też analizę przepustowości układu torowego w ujęciu matematycznym. Na podkreślenie zasługuje kompleksowość oraz duży stopień oryginalności rozważanych kwestii , a także wysoki poziom prowadzonych rozważań teoretycznych, przy jednoczesnym zachowaniu postawionego celu, jakim było nadanie przedstawionym rozwiązaniom walorów praktycznej stosowalności.
Kremzer M.: Wstęp do analizy matematycznej, algebry i równań różniczkowych, wyd. 2022
Zbiór zadań inny niż wszystkie, który pomoże opanować szeroki zakres materiału w nowatorski sposób, bez konieczności korzystania z kalkulatora, kartki i długopisu, a przy użyciu wyłącznie własnej głowy, albowiem autorzy postawili na naukę i rozwój umiejętności poprzez zabawę. Zbiór zadań jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, kandydatów na studia i studentów, ale z powodzeniem skorzysta z niego każdy, kto pragnie poszerzyć swoją wiedzę matematyczną i rozwinąć zdolności analityczne lub przypomnieć sobie podstawy analizy matematycznej, algebry i równań różniczkowych.
Grabowski P.: Podstawy teorii sterowania w problemach i zadaniach, wyd. 2022
Skrypt powstał na podstawie notatek do wykładów i ćwiczeń audytoryjnych z teorii sterowania, teorii optymalizacji i wprowadzenia do sterowania układami o parametrach rozłożonych (podstaw sterowania w przestrzeniach Hilberta), które autor prowadził na różnych kierunkach kształcenia studiów podstawowych i doktoranckich. Notatki te były rozwijane i publikowane w latach 2005–2020 na stronie internetowej autora w eksperymentalnej technologii XML/MathML. Nacisk położony jest na ścisłość prezentacji tematyki. Pomimo to zakres materiału jest porównywalny ze zbiorami zadań i problemów znanych z podobnych publikacji zagranicznych. Monografia stanowi istotny wkład do metodologii rozwiązywania problemów i zadań z zakresu teorii sterownia i optymalizacji. Autor konsekwentnie stosuje zaawansowany aparat algebry liniowej i analizy funkcjonalnej oraz dba o ścisłość wywodów i różnorodność zagadnień.
Wyzwania polskiej geologii: 3. Polski Kongres Geologiczny, wyd. 2016
Polski Kongres geologiczny został zainicjowany w 2008 roku w Krakowie i jest najważniejszym w Polsce forum dyskusji naukowej geologów wszystkich specjalności. Prezentowany tom nosi podtytuł “Materiały kongresowe” i opisuje zagadnienia które były przedmiotem zainteresowania 3 Polskiego Kongresu Geologicznego, na którym to skupiono się na tym jakie wyzwania stoją przed współczesną geologią.
Możecie nas ulepszać!
Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.
Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 26 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Grażyny Dzik.
Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, a także do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i przemysłowych. Zapraszamy w dniach 28 - 29 listopada 2024 roku.
Z satysfakcją informujemy, że na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, oficjalnie zainaugurowano trzecią edycję studiów magisterskich na kierunku Raw Materials Value Chain (RaVeN). RaVeN jest jednym z programów w ramach EIT Raw Materials Academy Master’s Programmes.
Po kilkuletniej przerwie w dniu 4 grudnia o godz. 17:00 na ulicach Krakowa znów zabrzmiała górnicza orkiestra a krakowskim Rynku pojawił się ponownie Pochód Lisów. Zapraszamy do obejrzenia galerii z Pochodu Lisów.
Barbórka, czyli Dzień Górnika to jedno z trzech statutowych świąt AGH. W tym roku Wydział świętował 4, 12 i 13 grudnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to najstarsza funkcjonująca nieprzerwanie studencka konferencja naukowa nie tylko w AGH, ale i w Polsce. Czas zgłaszania referatów trwa do 30 listopada 2024 do godz. 23:59.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich Pracowników, Studentów, Absolwentów, Górników i Sympatyków na uroczyste obchody Dnia Górnika, które odbędą się 4, 12 i 13 grudnia 2024 roku.
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami serdecznie zaprasza wszystkich pracowników Wydziału na wyjątkowe świąteczne spotkanie!
Już w środę 18 grudnia o godzinie 18:00 w sali 220 (Aula JSW) odbędzie się Wydziałowy Koncert Świąteczny. Serdecznie zachęcamy do wspólnego przeżywania tego pięknego, świątecznego czasu w wydziałowym gronie. Zgromadźmy się razem, aby posłuchać muzyki na żywo i wspólnie kolędować.
Świąteczne życzenia dla Was od WILiGZ AGH!Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2025 składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!