W Nowym Roku mamy do zaproponowania głównie literaturę z zakresu budownictwa, choć nie tylko. Polecamy najnowsze wydanie “Technologii betonu” Krzysztofa Zielińskiego, a także pierwsze na rynku wydawniczym kompendium wiedzy na temat zarządzania procesami biznesowymi oraz metod i narzędzi stosowanych w BPM. (pierwsza pozycja w tabelce). W tym miesiącu mamy też dla Was trzy ciekawe tytuły wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, które choć nie są najświeższe, to mogą stanowić ciekawostkę dla entuzjastów tego typu zagadnień. Szczegóły znajdziecie poniżej.
Autor, tytuł, rok wydania
Krótki zarys tematyki
Okładka
Dumas M., La Rosa M., Mendling J., Reijers H. A: Business process managment, wyd. 2022
Pierwsze na rynku wydawniczym kompendium wiedzy na temat zarządzania procesami biznesowymi oraz metod i narzędzi stosowanych w BPM. Autorzy podejmują wyzwanie syntetycznego ujęcia bieżących metod i narzędzi BPM. Opisują je w sposób spójny i zwięzły. Książka wprowadza konsekwencję i porządek do metod, które dotychczas często tworzono, omawiano i stosowano w oderwaniu od innych. Odwołuje się do najnowszego dorobku badań stosowanych nad BPM oraz praktyk opracowanych naukowo, co sprawia, że opiera się na twardych danych, a nie na wierze. Publikacja ma charakter podręcznika. Na polskim rynku nie ma tak kompletnej i wyczerpującej publikacji na temat zarządzania procesowego. Książka może być zatem wykorzystywana nie tylko jako podręcznik do zajęć ze studentami, ale też jako podręcznik wdrażania BPM w organizacjach sektora prywatnego i publicznego.
Paulo A.: Polska wyprawa naukowa do Peru: czy pójdziesz w nasze ślady? wyd. 2017
Jedenasta książeczka z serii “Nauka dla Ciekawych” poświęcona jest Polskiej Wyprawie Naukowej do Peru. Autor publikacji, profesor Andrzej Paulo, jest geologiem złożowym i gospodarczym. Przez wiele lat kierował Katedrą Geologii Gospodarczej i Ochrony Złóż. Odbył ponad dwadzieścia pięć wypraw naukowych i alpinistyczno-naukowych. Kierował wyprawami badawczymi w Mongolii i na Saharze, znajdując tam złoża rud żelaza i manganu. Wytyczył nowe, trudne przejścia wysokogórskie, m.in. w Karakorum, Andach i na Alasce. Jest autorem i współautorem wielu podręczników. Od roku 2006 kieruje badaniami Polskiej Wyprawy Naukowej do Peru. W wyprawach biorą też udział studenci wspomagani finansowo przez rektorów AGH. Celem projektu jest m.in. utworzenie parku narodowego lub geoparku obejmującego Kanion Colca i Dolinę Wulkanów.
Prezentowany poradnik przedstawia zagadnienia związane z wykorzystaniem energii elektrycznej w technice grzewczej, a szczególnie: różne sposoby ogrzewania pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, zastosowanie prądu do ochrony budynku i jego otoczenia, specjalne zastosowania ogrzewania elektrycznego. Jest on bardzo przydatny dla wszystkich osób projektujących i modernizujących dom, chcących w możliwie najlepszy i najtańszy sposób go ogrzać, może okazać się bardzo pomocny dla administratorów nieruchomości oraz deweloperów. Pokazuje niestandardowe sposoby wykorzystania ogrzewania elektrycznego. Cennym uzupełnieniem poradnika są liczne ilustracje, tablice i przykłady, jak też 2 załączniki, poświęcone ratowaniu osób porażonych prądem elektrycznym, gaszeniu urządzeń elektrycznych – a więc zagadnieniom niezbędnym praktycznie dla każdego.
Gonet A., Knez D., Macuda J., Stryczek S.: Selected issues of wellbore hydraulics and cementing, wyd. 2017
Monografia jest ważną częścią badań w obszarze inżynierii wiertniczej prowadzonych na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej. Energia stała się jednym z najbardziej aktualnych zagadnień na całym świecie. Zarówno Zjednoczona Europa, jak i Polska są żywo zainteresowane problemami bezpieczeństwa energetycznego. Energochłonność i źródła zaopatrzenia są kluczowe dla handlu krajowego. Zagospodarowanie polskich złóż ropy i gazu nabiera prawdopodobnie większego znaczenia niż w poprzednich stuleciach. Z tego powodu wiercenie jako część przemysłu naftowego i gazowego będzie bardzo ważne w tej epoce. Obecnie nauki związane z energią rozwijają się bardzo szybko. Również inżynieria wiertnicza wykazuje znaczny postęp. Nauki związane z płynami wiertniczymi reprezentują rozległą wiedzę. Z tego powodu monografia obejmuje tylko najważniejsze zagadnienia z zakresu hydrauliki odwiertów i cementowania.
Zieliński K.: Podstawy technologii betonu, wyd. 2022
Nowe wydanie! Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunku budownictwo jako podstawowa lektura do ćwiczeń laboratoryjnych oraz literatura uzupełniająca do wykładów z przedmiotów materiały budowlane oraz technologia betonu. Zawarto w nim podstawowe informacje o cementach powszechnego użytku, cementach specjalnych i kruszywach do betonu. Omówione zostały metody badań ważniejszych cech fizyczno-mechanicznych podstawowych składników betonu: cementu, kruszywa i wody. Opisano metody badań zapraw budowlanych zwykłych i modyfikowanych polimerami. Zaprezentowano podstawy technologii betonu zwykłego: wytyczne normowe, zasady projektowania oraz stosowania dodatków i domieszek, a także badania wybranych cech fizyczno-mechanicznych mieszanki betonowej i betonu. Podano klasyfikację, składniki i podstawy projektowania lekkich betonów kruszywowych oraz informacje o betonach komórkowych. W książce zamieszczono 24 przykłady obliczeniowe. Wszystkie przywołane w podręczniku normy były aktualne w dniu zakończenia prac nad tekstem, tj. 1 lipca 2021 roku.
Grabowski M.: Naukowa legitymizacja obszaru systemów informacyjnych zarządzania, wyd. 2011
W pracy określono dorobek oraz wyznaczono kierunki rozwoju systemów informacyjnych zarządzania w latach 1977–2006 w zakresie aspektów teoriopoznawczych tego obszaru nauki i praktyki. Wieloaspektowy dyskurs zasadniczo ogranicza się do dwóch zagadnień. Pierwszym jest określenie istoty i roli, jaką pełni pojęcie teorii w SIZ. Drugie zagadnienie dotyczy określenia spójnego i stałego rdzenia tematycznego SIZ, który z powodu ciągle postępujących zmian technologicznych charakteryzuje się z upływem czasu dużą zmiennością szczegółowej tematyki badawczej. Strukturą spajającą postawione cele badawcze jest zdefiniowany na gruncie teorii studiów integracyjnych model koncepcyjny prezentujący domenę SIZ jako obszar interdyscyplinarny, który pozwala w sposób spójny na realizację celów pracy. W warstwie empirycznej wykorzystano autorskie metody łączące koncepcje bibliometrii, eksploracyjnej analizy tekstu oraz wyszukiwania informacji do analizy 2350 streszczeń artykułów opublikowanych w latach 1977–2006 w pięciu renomowanych czasopismach SIZ: MIS Quarterly, Information Systems Research, European Journal of Information Systems, Journal of Information Technology oraz Information Systems Journal.
Fatuła D.: Zachowania polskich gospodarstw domowych na rynku finansowym wyd. 2010
W tym opracowaniu przyjrzano się zachowaniom finansowym gospodarstw domowych, nie tylko w kontekście celów związanych z szeroko rozumianym oszczędzaniem i inwestycjami, ale także w obszarze zaspokajania potrzeb konsumentów. Autor przedstawia charakter potrzeb finansowych i warunki ich zaspokojenia. Autor dokonuje też przeglądu teorii pod kątem czynników kształtujących oszczędności gospodarstw domowych zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Szczególną uwagę zwrócono na czynniki psychologiczne i społeczne, które obok ekonomicznych mają obecnie kluczowe znaczenie dla zrozumienia istoty i procesu oszczędzania oraz wyjaśnienia pewnych nieracjonalności w szeroko rozumianych zachowaniach finansowych. W części praktycznej autor prezentuje wyniki własnych badań dotyczących preferencji czasowych, postaw wobec ryzyka, postrzegania produktów finansowych oraz informacji rynkowych, które mogą przybliżyć motywy i postawy wobec oszczędzania i inwestowania. Przedstawia strukturę aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych oraz zmiany tej struktury w latach 2000-2008. W końcowej części autor dokonuje segmentacji polskich gospodarstw domowych na podstawie danych o charakterystyce gospodarstw domowych oraz ich planowanych i rzeczywistych zakupy produktów finansowych. Posługuje się metodą pozwalającą na znalezienie kryteriów segmentacji w wyniku postępowania statystycznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu danych zakodowanych w różnych skalach. Celem badania jest lepsze zrozumienie natury, motywów i czynników kierujących zachowaniami finansowymi, które mogą okazać się przydatne w kształtowaniu edukacji finansowej, polityki gospodarczej w obszarze stymulowania długoterminowego oszczędzania oraz strategii marketingowych instytucji finansowych .
Wąsikiewicz -Rusnak U.: Międzynarodowe programy i systemy zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach przemysłowych, wyd. 2009.
Opracowanie przedstawia sytuację przedsiębiorstwa przemysłowego w dwu kontekstach. Pierwszy z nich to ocena wpływu działalności jednostki gospodarczej na stan środowiska naturalnego, a w konsekwencji zmniejszenie jego presji środowiskowej. Drugi stanowi prezentacja efektów realizowanej działalności proekologicznej i ich znaczenia dla funkcjonowania i rozwoju samego przedsiębiorstwa. Dane wykorzystane do badań empirycznych obejmują lata 1995-2005. W jednym z rozdziałów pracy omówiono międzynarodowe programy zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie tj. Program Czystszej Produkcji, Program “Odpowiedzialność i troska”, Zarządzanie środowiskiem według normy ISO 14000 oraz unijny system ekozarządzania i audytu – EMAS
Ilościowe określanie cieplnych właściwości przegród budowlanych z wykorzystaniem techniki termograficznej, red. A. Wróbel. Wyd. 2011
Pozycja dotycząca termografii i jej zastosowania w budownictwie do charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego ze szczególnym naciskiem na przegrody budowlane. Autorzy wykazują, na podstawie wykonanych pomiarów i badań przeprowadzonych w laboratorium, ale takze w rzeczywistych budynkach, możliwość zastosowania termografii do ilościowego określania izolacyjności cieplnej przegród budowlanych.
Możecie nas ulepszać!
Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.
Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 26 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Grażyny Dzik.
Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, a także do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i przemysłowych. Zapraszamy w dniach 28 - 29 listopada 2024 roku.
Z satysfakcją informujemy, że na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, oficjalnie zainaugurowano trzecią edycję studiów magisterskich na kierunku Raw Materials Value Chain (RaVeN). RaVeN jest jednym z programów w ramach EIT Raw Materials Academy Master’s Programmes.
Po kilkuletniej przerwie w dniu 4 grudnia o godz. 17:00 na ulicach Krakowa znów zabrzmiała górnicza orkiestra a krakowskim Rynku pojawił się ponownie Pochód Lisów. Zapraszamy do obejrzenia galerii z Pochodu Lisów.
Barbórka, czyli Dzień Górnika to jedno z trzech statutowych świąt AGH. W tym roku Wydział świętował 4, 12 i 13 grudnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to najstarsza funkcjonująca nieprzerwanie studencka konferencja naukowa nie tylko w AGH, ale i w Polsce. Czas zgłaszania referatów trwa do 30 listopada 2024 do godz. 23:59.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich Pracowników, Studentów, Absolwentów, Górników i Sympatyków na uroczyste obchody Dnia Górnika, które odbędą się 4, 12 i 13 grudnia 2024 roku.
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami serdecznie zaprasza wszystkich pracowników Wydziału na wyjątkowe świąteczne spotkanie!
Już w środę 18 grudnia o godzinie 18:00 w sali 220 (Aula JSW) odbędzie się Wydziałowy Koncert Świąteczny. Serdecznie zachęcamy do wspólnego przeżywania tego pięknego, świątecznego czasu w wydziałowym gronie. Zgromadźmy się razem, aby posłuchać muzyki na żywo i wspólnie kolędować.
Świąteczne życzenia dla Was od WILiGZ AGH!Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2025 składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!