Funkcjonowanie Biblioteki Wydziałowej
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
Homepage / Wydarzenia / Projekt DigiRescueMe, Eskişehir-Kütahya, Turcja
W dniach 23-25 października 2024 roku odbyło się ostatnie z planowanych spotkań w ramach kończącego się międzynarodowego projektu o akronimie DigiRescueMe. Miejscem spotkania były miasta Eskişehir oraz Kütahya. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów projektu oprócz University of Salerno z Włoch, którego reprezentanci nie mogli dotrzeć na spotkanie z przyczyn niezależnych. Ze strony AGH obecni byli koordynator projektu w Polsce, dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH oraz dr hab. inż. Agnieszka Surowiak, prof. AGH.
Spotkanie rozpoczęło się 23 października nieformalną kolację powitalną w restauracji Gaga w mieście Eskişehir. Warto tutaj wspomnieć, że nazwa miasta oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu „Stare Miasto”, co może być mylące ponieważ jest to jedno z najbardziej nowoczesnych i bogatych miast w Turcji. Uchodzi również za bardzo europejskie. Oprócz tego jest to także jeden z prężnych ośrodków przemysłowych, głównie przetwórstwa, przemysłu rolniczego, chemicznego, czy samochodowego. Ośrodek znany jest też z wydobycia sepiolitu, czy produkcji słynnej na całym świecie chałwy.
Właściwa część spotkania rozpoczęła się w dniu 24 października. Miejscem spotkania był Dumlupinar University w Kütahyi, który gościł już nas podczas innych spotkań naukowych. Jednocześnie jest to także siedziba lidera projektu, którego koordynatorem jest Prof. Oktay Şahbaz. Podczas spotkania zaprezentowano oraz przedyskutowano wszystkie aspekty projektu oraz to co jeszcze musi zostać wykonane do końca roku kalendarzowego. Projekt kończy się 31.12.2024 a więc zostały dwa miesiące na wykonanie ewentualnych brakujących elementów. Najważniejsze części projektu zostały jednak wykonane a zaliczają się do nich przede wszystkim oprogramowanie VR, z pomocą którego przygotowano 25 scenariuszy ratownictwa górniczego, zawierających około 400 różnych typów ryzyka. Warto nadmienić, że scenariusze te opracował w całości zespół polski. Oprócz tego stworzono ujednolicony kurs dla przyszłych ratowników, który może zostać wykorzystany zarówno w szkołach zawodowych, szkołach wyższych, jak również podczas szkoleń prowadzonych w stacjach ratownictwa górniczego. Kurs ten składa się z trzech głównych modułów, przygotowanych w pięciu wersjach językowych (angielski, polski, włoski, portugalski i turecki) a są nimi „Risk analysis („Analiza ryzyka”), „Rescue” („Ratownictwo”) oraz „Mental wellbeing” („Zdrowie psychiczne”). Oczywiście, całość związana jest ściśle z akcjami ratowniczymi prowadzonymi w górnictwie a jej przygotowanie poprzedzone było przeprowadzeniem badań opartych na wywiadach i metodzie Focus Groups zastosowanej zarówno wśród uczniów, studentów, nauczycieli, jak również czynnych ratowników górniczych.
Moduł „Rescue” został przygotowany przez AGH. Oprócz unowocześnionych treści ważnym elementem zastosowanym w materiale edukacyjnym była Sztuczna Inteligencja. We wszystkich wersjach językowych przygotowanych przez polską ekipę wprowadzono AI, która w zdecydowany sposób poprawia jakość i odbiór prezentowanych treści. Treści te zostały wytworzone z pomocą programu komputerowego „Elai.io”.
Czwartkowe obrady potrwały do późnych godzin wieczornych, a na koniec dnia gospodarze zaprosili uczestników spotkania do restauracji Antre Gurme na kolację.
Obrady wznowiono dnia następnego gdzie ustalono jakie czynności są jeszcze konieczne do przeprowadzenia do końca 2024 roku. Polska strona musi zorganizować jeszcze przynajmniej dwa szkolenia, z przeznaczeniem dla uczniów i studentów oraz dla nauczycieli. Planowane terminy realizacji tych zadań koniec listopada 2024 roku. Oprócz tego do końca stycznia 2025 roku musi zostać opracowany raport końcowy z całości projektu.
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
Nowe pozycje literaturowe już czekają w Bibliotece WILiGZ.
Obowiązkowe szkolenie dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków kształcenia dla studentów rozpoczynających kształcenie w AGH w roku akademickim 2024/2025 - termin dodatkowy