Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

AGH rozpoczyna eksperyment, która potrwa ponad 100 lat

24.07.2024

24 lipca 2024 @ 08:00 17:00

Wprowadzenie projektu

Społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z popularyzatorami historii z popularnego kanału YouTube „History Hiking” odsłonili długoterminowy eksperyment: rodzaj klepsydry, która odlicza czas do otwarcia kapsuły czasu. Wewnątrz znajduje się m.in. nowy smartfon, ropa naftowa, książki, wiadomości do przyszłych pokoleń, szminka, pióro, słuchawki czy karta kredytowa. Inicjatorzy projektu nie dożyją jego zakończenia – klepsydra umożliwi otwarcie kapsuły za co najmniej sto lat.

Pomysłodawcy projektu

Inicjatorami projektu są twórcy kanału YouTube „History Hiking”, który stale subskrybuje prawie pół miliona widzów. Pomysłodawcy postanowili połączyć kapsułę czasu z czasomierzem, który nie potrzebowałby zewnętrznego zasilania i odmierzałby czas przez, co najmniej, jeden wiek. Za obudowę kapsuły posłużył dwumetrowy, zegar wahadłowy z lat 30-tych. W gablocie, w której oryginalnie znajdowało się wahadło i obciążniki, twórcy umieścili eksperyment zaprojektowany przez Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Eksperyment kropki paku

Eksperyment, który został wstawiony do kapsuły czasu, bazuje na eksperymencie kropli paku. Substancja, która została umieszczona w kolbie, ma tak dużą lepkość, że wygląda jak ciało stałe. W rzeczywistości jest cieczą i powinno zająć sto lat, zanim przepłynie przez całą aparaturę – mówi mgr inż. Michał Twardosz, pełnomocnik dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Najdłużej trwający polski eksperyment

Projekt ma szansę stać się najdłużej trwającym polskim eksperymentem. Pierwowzór, który zainspirował naukowców, został rozpoczęty w 1927 roku przez prof. Thomasa Parnella z University of Queensland w Australii. Dotychczas, a więc przez 97 lat, spłynęło zaledwie 9 kropli wykorzystanej w eksperymencie substancji.

Lokalizacja kapsuły czasu

Polski eksperyment został odsłonięty w zabytkowym Opactwie Cystersów w Lubiążu na Dolnym Śląsku, który jest jednym z największych zabytków tej klasy w Europie. Zamykana na klucz górna komora, oryginalnie przeznaczona na mechanizm i tarczę zegara, stała się skrytką depozytową. Przeszklenie umożliwia zobaczenie przedmiotów, które znalazły się w kapsule czasu. Za sto lat ropopochodna substancja, którą jest gudron, odsłoni zatopiony w nim klucz, który umożliwi otwarcie kapsuły czasu i wyciągnięcie przechowywanego w niej depozytu.

Zawartość kapsuły

W kapsule zamknęliśmy to, co naszym zdaniem za sto lat będzie charakteryzowało współczesną cywilizację. Umieściliśmy między innymi nowy, jeszcze zafoliowany smartfon z ekranem dotykowym, butelkę ropy naftowej, której złoża mogą się przecież do czasu otwarcia wyczerpać, maseczkę pandemiczną, bo COVID niewątpliwie stał się wydarzeniem historycznym, czy długopis, bo nie wiemy, czy za sto lat ludzie będą jeszcze ręcznie pisać – dodaje Mateusz Kudła, reżyser kanału „History Hiking” i pomysłodawca utworzenia kapsuły czasu.

Depozyty znanych osób oraz widzów

W kapsule znalazły się także książki i pamiątki zaproszonych na uroczystość znanych dziennikarzy i popularyzatorów historii: Joanny Lamparskiej, Agnieszki Dobkiewicz, Tomasza Bonka, Norberta Konarzewskiego, Grzegorza Kowala i Jacka Łokaja.

Swoje depozyty zamknęli też nasi widzowie. Jedna pani umieściła szminkę, ktoś inny kartę kredytową. W kapsule znalazły się też między innymi rodzinne zdjęcia, trytytka i monety. W szczelnie zamkniętej butelce umieściliśmy też listy od naszych widzów z przesłaniem do przyszłych generacji – mówi Maciej Regewicz, prowadzący kanał „History Hiking”.

Grupa zamykająca kapsułę

Zanim w kapsule zamknęliśmy telefon, postanowiliśmy zrobić sobie nim grupowe selfie. Ktoś za sto lat zobaczy wszystkich ludzi, którzy byli tutaj z nami podczas zamknięcia kapsuły – dodaje Łukasz Herod, operator kamery „History Hiking”.

Kapsuła czasu jest wystawiona dla zwiedzających w Opactwie Cystersów w Lubiążu.

Link do kanału History Hiking: History Hiking – YouTube

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Diany Małgorzaty Pawłowskiej

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

Pierwsze uczelniane Jordany w Polsce: kultowe AGH i kultowe buty

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.