Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Technologia wydobycia spod lustra wody – wyjazd terenowy

04.08.2023
Grafika przedstawia refuler podczas eksploatacji spod lustra wody. Na grafice widoczny jest napis: Koło Naukowe Skalnik. Wizyty techniczne WILGZ.

4 sierpnia Cały dzień

Wyjazd technologiczny w ramach przedmiotu “Technologia eksploatacji podwodnej i otworowej surowców stałych”

Kruszywa żwirowo-piaskowe mają szerokie zastosowanie i ogromne znaczenie w wielu gałęziach gospodarki, zarówno w budownictwie drogowym, jak i budownictwie kubaturowym.

W ostatnim tygodniu zajęć semestru letniego, studenci kierunku Inżynieria Górnicza odbyli wyjazd terenowy, który miał służyć obserwacji pracy pogłębiarki chwytakowej oraz pogłębiarki z głowicą refulująco-ssącą w warunkach wydobycia kruszyw żwirowo-piaskowych spod lustra wody. Wyjazd do Dębiny Łętowskiej i Borzęcina był elementem przełożenia wiedzy zdobytej w ramach przedmiotu „Technologia eksploatacji podwodnej i otworowej surowców stałych” realizowanego wg programu studiów, na praktykę.

Analiza pracy układu technologicznego dla piasku i żwiru wydobywanego spod lustra wody

W pierwszej kolejności, studenci zostali przeszkoleni z zakresu zasad BHP obowiązujących w obu odwiedzanych zakładach górniczych. Następnie zostali zapoznani z technologią wydobycia i przeróbki kopaliny. Studenci po raz pierwszy mogli przyjrzeć się omawianym w czasie zajęć maszynom w trakcie pracy polegającej na urobieniu spągu zbiornika wodnego. Wizyta w dwóch kopalniach pozwoliła na porównanie i dostrzeżenie różnic między zastosowanymi technologiami.

Bezpośredni kontakt z branżą oraz weryfikacja wiedzy teoretycznej

Niezwykle cennym doświadczeniem była okazja do weryfikacji wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach oraz możliwość porównania wyobrażeń z rzeczywistością. Istotnym elementem było także wysłuchanie tego, z czym na co dzień mierzą się pracownicy kopalni, zwrócenie uwagi na temat specyfiki pracy żwirowni oraz możliwości zadawania nurtujących pytań. Na podstawie otrzymanych informacji, uczestnicy wyjazdu mają za zadanie wykonać własny projekt doboru technologii wydobycia spod lustra wody, w oparciu o rzeczywiste warunki złożowe.

Poza samą maszyną urabiającą kopalinę, istotna jest jej efektywna współpraca z układem transportowym – hydraulicznym lub taśmowym. W przypadku Dębiny Łętowskiej, studenci mogli zaobserwować transport piasku i żwiru, których procentowa zawartość oraz rodzaj maszyny urabiającej determinuje wykorzystanie do transportu przenośników taśmowych. Inne parametry złoża eksploatowanego przez Żwirownię Borzęcin wpłynęły natomiast a wykorzystanie pogłębiarki z głowicą refulująco-ssącą współpracującą z transportem na brzeg w postaci rurociągów.

Dla osób, których pasją jest górnictwo odkrywkowe, wyjazd technologiczny umożliwiający bezpośredni kontakt z przemysłem wydobywczym miał ogromne znaczenie dydaktyczne. Pozwolił zwrócić uwagę na różnorodność zastosowanych technologii, dostrzec zalety i wady każdej z nich oraz poznać aspekty związane z wydobyciem, jak i przeróbką kopaliny, której ilość zasobów w skali całego kraju rośnie.

Kinga Firmanty

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym – od Teorii do Praktyki

Studia magisterskie RaVeN – trzecia grupa oficjalnie zainaugurowała swoje studia na WILiGZ!

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

Barbórka 2024 na WILiGZ

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

2 wydarzenia,

1 wydarzenie,

3 wydarzenia,

Barbórka 2024 w AGH

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

1 wydarzenie,

-

Wydziałowy Koncert Świąteczny.

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.