4 grudnia 2024 – 13 grudnia 2024
Barbórka 2024 na WILiGZ
Barbórka, czyli Dzień Górnika to jedno z trzech statutowych świąt AGH. W tym roku Wydział świętował 4, 12 i 13 grudnia.
4 grudnia 2024
Po kilkuletniej przerwie na ulicach Krakowa znów zabrzmiała górnicza orkiestra a wokół krakowskiego Rynku Głównego przemaszerował ponownie Pochód Lisów.
Władze Uczelni, dziekani wydziałów pionu górniczego, przedstawiciele władz miasta, pracownicy, studenci i sympatycy Naszego Wydziału wspólnie maszerowali ulicami miasta. Było to piękne wydarzenie, pokazujące mieszkańcom i turystom, że to w tym właśnie mieście znajduje się najstarsza uczelnia górnicza w Polsce.
Każdy mógł podziwiać długi orszak na czele którego kroczył starosta górniczy w asyście świty z lampami górniczymi, poprzedzających poczty sztandarowe, reprezentacyjną orkiestrę dętą AGH, oraz jadące w powozach władze naszej Alma Mater, a także profesorów, grono pracowników, studentów oraz sympatyków przemysłu wydobywczego. Orszak zamykała zaprzyjaźniona z AGH orkiestra z Kopalni Soli Wieliczka.
12 grudnia 2024
Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to najstarsza studencka konferencja naukowa nie tylko w AGH, ale i w Polsce. Jest także najlepszą szansą na pokazanie przez studentów wyników swych prac naukowych, w tym prac konstrukcyjnych, grantów rektorskich, wyjazdów naukowych i tym podobnych. 65 edycja odbyła się w murach AGH w ubiegły czwartek. Krótka statystyka tej konferencji:
- 23 sekcje tematyczne (łącznie)
- 70 kół naukowych AGH
- 333 wygłoszone referaty
- 458 uczestników, w tym aż 43 gości zagranicznych i 4 gości z innych uczelni krajowych
O szczegółach konferencji i jej laureatach w każdej z sesji można przeczytać tutaj: http://www.knpg.agh.edu.pl/konferencja-sknpg/65-barborkowa-konferencja-skn-agh-2/
13 grudnia 2024
W tym roku był to dzień centralnych uroczystości Barbórkowych. Rozpoczęliśmy tradycyjnym spotkaniem władz AGH i Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami z Gośćmi w Sali ZPiT „Krakus”. Na wejściu witała gości orkiestra AGH. Tłumnie przybyli przedstawiciele branży wydobywczej wysłuchali krótkich wystąpień JM Rektora AGH, prof. Jerzego Lisa oraz Dziekana Wydziału, prof. Arkadiusza Kustry.
O godzinie 13 miało miejsce uroczyste posiedzenie Senatu. Uświetnili go czcigodni goście, m. in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, przedstawicie uczelni polskich, w tym, Rektor Politechniki Śląskiej i Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, prezesi spółek z branży wydobywczej, a także delegaci instytucji i urzędów państwowych. W trakcie zebrania Senatu, uroczyście wręczono honorowe wyróżnienie Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami – “Kryształowa Barbórka”. Laureatem Kryształowej Barbórki nr 37 został mgr inż. Bogusław Ochab, Prezes Zarządu ZGH Bolesław. Wręczone zostały także stypendia Fundacji Maspex, których przeznaczeniem jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań doktorantów oraz podnoszenie kwalifikacji, a także stworzenie szansy rozwoju naukowego i zawodowego. W roku 2024 stypendystami zostali:
- Mustapha Wahman (WILIGZ)
- Konrad Wojtaszek (WMN)
Dziekan Naszego Wydziału podczas uroczystego Sentau został specjalnie uhonorowany przez zaprzyjaźnioną uczelnię – Technical University of Košice. Prof. Michal Cehlar, Dziekan Wydziału Górnictwa, Ekologii, Sterowania Procesami i Geotechnologii oraz Prof. Martin Sisol, Prodziekan Wydziału wręczyli Dziekanowi honorowe odznaczenie: The Honour Bagde of FBERG.
Bezpośrednio po posiedzeniu Senatu odbył się piękny ceremoniał przyjęcia młodych lisów w górniczy stan. W holu budynku A0, w asyście chóru AGH, wybrana, nieliczna grupa wyróżnionych studentów, dostępuje zaszczytu uczestniczenia w skoku przez skórę. Przez skok i opasanie skórą górniczą adept staje się „człowiekiem ze skórą”, przynależącym do stanu górniczego. Następuje symboliczne przekazanie młodszym rocznikom sztandaru Uczelni i ognia.
Finalną część uroczystości barbórkowych stanowi biesiada. W tym roku po wielu latach wróciliśmy do kopalni soli Wieliczka, aby tam wspólnie świętować. Biesiada rozpoczęła się z opóźnieniem, ale po pokonaniu problemów technicznych 😉 prawie pół tysiąca gości bawiło się do północy wspólnie biesiadując. Tradycyjny wybór króla i królowej piwnej zakończył tegoroczne obchody. A my, dziękując serdecznie za obecność w tym roku, już dziś zapraszamy na przyszły rok.
Opis wszystkich tradycji górniczych wraz z galerią zdjęć (zarówno z lat ubiegłych, jak i z 2024) można znaleźć na stronie: barborka.agh.edu.pl