Funkcjonowanie Biblioteki Wydziałowej
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
Obecny rynek pracy i wyzwania stawiane studentom oraz absolwentom przeszły znaczną ewolucję, pożądane są osoby reprezentujące kilka dziedzin kompetencji. Zaobserwować to można na przykładzie obieranego modelu studiowania, gdzie młodzi żacy studiują dwa kierunki lub jako studia drugiego stopnia wybierają inną dziedzinę, aby poszerzyć zakres swoich możliwości. Strategia planowania rozwoju zawodowego znacznie się zmieniła. Pierwotna decyzja związana z wyborem kierunku kształcenia nie determinuje dalszych wyborów zawodowych.
Pożądani są „pracownicy wiedzy” (oryg. Knowledge Worker), którzy będą mogli się rozwijać oraz rozwiązywać złożone problemy. Podstawowym narzędziem ich pracy jest umysł, a codziennością tworzenie, rozpowszechnianie lub praktyczne wykorzystywanie wiedzy. Pracownicy wiedzy rozwiązują problemy, analizują, diagnozują, spełniają wymagania klientów i współpracują w tym zakresie z innymi.
Jako przedstawiciele edukacji podążamy za potrzebami i trendami współczesnego świata. Budujemy pomost pomiędzy światem biznesu i uczelni wyższych. A studia podyplomowe stanowią jeden z najlepszych przykładów łączenia tych światów, stawiając akcent na wiedzę praktyczną, zapraszając do dialogu praktyków biznesu wraz z naukowcami. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy, którzy uzyskali licencjat, stopień inżyniera lub magistra.
Bardzo istotnym walorem jest jasno określony cel kształcenia oraz wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna, którą współtworzą pracownicy naukowi wraz z kadrą praktyków ze świata biznesu oraz różnych organizacji. Taka współpraca biznesu z nauką jest niezwykle istotna. Dzięki niej, uczestnicy budują kontakty zawodowe i biznesowe. Studia podyplomowe są okazją do licznych spotkań wśród słuchaczy, którzy reprezentują różne branże i specjalności. Networking może zaowocować powstaniem pomysłów biznesowych lub zainicjować współpracę międzyinstytucjonalną oraz być początkiem realizacji kreatywnych projektów.
Dräger produkuje wyroby medyczne i z zakresu technologii bezpieczeństwa. W ten sposób chroni i ratuje życie ludzi w szpitalach, straży pożarnej, służbach ratowniczych, agencjach rządowych, górnictwie i przemyśle na całym świecie.
To rodzinne przedsiębiorstwo zostało założone w Lubece, w Niemczech, w 1889 roku. W ciągu ostatnich pięciu pokoleń firma Dräger przekształciła się w globalną, notowaną na giełdzie grupę. Dräger zatrudnia ponad 15 000 pracowników na całym świecie i jest reprezentowana w ponad 190 krajach. Technologie rozwijane przez firme Dräger są stosowane na całym świecie.
Pomiędzy Wydziałem, a Dräger Polska Sp. z o.o. zostało zawarte porozumienie mające na celu promowanie działań edukacyjnych w obszarze bezpieczeństwa. Jednym z wspólnie zrealizowanych działań było współtworzenie po raz pierwszy wydarzenia „Opowiedzmy sobie o sobie”, podczas którego przedstawiciele firmy zaprezentowali misje oraz cele firmy. Ponadto, dzięki specjalistycznemu trenażerowi umożliwili uczestnikom na sprawdzenie się i poznanie wyzwań jakie stoją przed ratownikami podczas akcji w miejscach o ograniczonej widoczności i ciasnych.
Jednym z kluczowych elementów współpracy jest utworzenie specjalności na Studiach Podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy” o specjalności „Bezpieczeństwo w Przemyśle”, pod technicznym patronatem Dräger.
Studia podyplomowe przygotowane we współpracy umożliwiają zdobycie cennej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kierowane są do wszystkich chcących zgłębić zasady funkcjonowania i organizacji służby BHP w zakładzie pracy, metody szacowania i analizy oraz oceny ryzyka zawodowego, rozpoznawania i ograniczania szkodliwego wpływu na zdrowie i życie pracowników zagrożeń występujących w środowisku pracy. Jednocześnie absolwenci uzyskają uprawnienia do wykonywania zawodu starszego inspektora i specjalisty ds. BHP oraz zajmowania stanowisk kierowniczych w służbach BHP.
Studia podyplomowe trwają dwa semestry. Pierwszy przeznaczony jest na kompleksowe omówienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Drugi semestr, m.in. z udziałem przedstawicieli firmy Dräger Polska, jest poświęcony nabyciu praktycznych umiejętności.