Funkcjonowanie Biblioteki Wydziałowej
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
W dniu 6/07/2023 studenci III roku kierunku Inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi, wraz z częścią dydaktyków prowadzących przedmiot Zarządzanie jakością – Panem dr hab. inż. Paweł Bogaczem, prof. AGH oraz Panią mgr inż. Pauliną Oczkowicz, mieli okazję poznać pracę laboratoriów walidacyjnych Centrum Technicznego APTIV Services Poland S.A., zajmującego się walidacją prototypów oraz produktów gotowych z zakresu bezpieczeństwa i komunikacji samochodów, zlokalizowanego w Podgórkach Tynieckich. Jest to największe na świecie centrum badań i rozwoju APTIV, będącego absolutnym liderem rozwiązań z zakresu komunikacji i bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej, w tym producentem kamer, radarów, lidarów, systemów łączności etc.
Podczas prawie sześciu godzin studenci zapoznali się z zasadami, procedurami oraz standardami wykorzystywanymi w walidacji prototypów, a także kontroli końcowej produktów wdrażanych do produkcji (na etapie Start of production). Poznali także działanie prowadzonych przez firmę (co jest też stosowane w wielu branżach) statystycznego sterowania procesami (SPC) oraz analizy systemów pomiarowych (MSA). Prezentacje te były zorganizowane i przeprowadzone przez inżynierów APTIV, pod czujnym organizacyjnym okiem Dyrektor Jakości Aptiv – Pani Beaty Litewki oraz Automation Developer oraz IT Business Analysis & Project Mgmt – Pana Kamila Szemika – absolwenta naszego kierunku i naszego doktoranta. Studenci poznali w praktyce działanie procedur walidacji, a także standardów i norm jakości w branży motoryzacyjnej, a także mieli okazję zobaczyć testy wykonywane we wszystkich laboratoriach centrum, oraz testy prowadzone na samochodach testowanych na specjalnym torze, zlokalizowanym na terenie Centrum.
Dzięki temu wyjątkowemu wyjazdowi studenci Inżynierii i zarządzania procesami przemysłowymi mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy praktycznej i rozwoju umiejętności w zakresie zarządzania jakością i to we wszystkich etapach cyklu życia produktu. Ponadto, spotkanie z profesjonalistami i obserwacja praktycznych aspektów takiej pracy stanowiły dla nich niezwykle cenne doświadczenie edukacyjne.
Podsumowując wyjazd – przyniósł wiele niezwykle istotnych informacji wiedzowych i kompetencyjnych dla przyszłych inżynierów procesowych oraz inżynierów jakości, których między innymi kształcimy w ramach kierunku Inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi, potwierdzając też równolegle niezwykle duże zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu.
Jeśli więc chcesz zostać takim specjalistą, to bardzo gorąco zapraszamy do studiowania na WILiGZ kierunku Inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi. Naprawdę warto, gdyż jest to połączenie poszukiwanej na rynku wiedzy, którą podajemy w atrakcyjnym oraz użytecznym układzie teoretycznym i praktycznym.
Dziękujemy Pani Dyrektor Beacie Litewce oraz Panu Kamilowi Szemikowi, a także całemu APTIV, za tak merytoryczne i pełne otwartości przyjęcie nas u siebie. Wiemy też, że nasza współpraca będzie kontynuowana.