1 lutego @ 08:00 – 17:00
Innowacje w PKP
Koordynowane przez naukowców z AGH zespoły skupią się na opracowaniu systemów wspomagania decyzji dotyczących ruchu pasażerów oraz zarządzania dworcem, zastosowaniach technologii cyfrowych bliźniaków (czyli wirtualnych kopii procesu, maszyny lub obiektu, które dokładnie odwzorowują zachowanie swojego rzeczywistego odpowiednika) oraz zaproponowaniu rozwiązań dla tankowania wodorowego lokomotyw.
Europe’s Rail Joint Undertaking to przedsięwzięcie i współpraca na nadchodzących 10 lat. 25 różnych ekosystemów z wielu krajów, skupionych wokół takich podmiotów jak Deutsche Bahn, Hitachi Rail, Alstom Transport podjęło się kształtowania przyszłości komunikacji lądowej.
Zespoły ze wszystkich biorących udział w projekcie wydziałów AGH są gotowe do pokonania wyzwań technologicznych związanych z nowoczesnym cyfrowym dworcem i obsługą podróży multimodalnej oraz ich przyszłego wdrażania zarówno w Polsce, jak też i u naszych europejskich partnerów
Planowanie i mobilność w środowisku multimodalnym
Wśród wyzwań, których podejmie się zespół WILIGZ znajdą się m.in.: planowanie i kontrola zarządzania siecią oraz zarządzanie mobilnością w środowisku multimodalnym, jak również inteligentne i zintegrowane zarządzanie aktywami.
W dniu 18.01.2023 w siedzibie PKP S.A. w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę
Naukowcy naszego Wydziału znaleźli się również w gronie ekspertów, którzy będą uczestniczyć w projektach realizowanych w ramach współpracy AGH z PKP S.A. – partnerstwo Europe’s Rail Joint Undertaking.
Sprawne konsorcjum
Zespół badawczy z WILIGZ reprezentują: dr hab. inż. Barbarę Kowal, prof. AGH (wydziałowy koordynator projektu), dr hab. inż. Robert Ranosz, prof. AGH oraz współpracująca w projekcie dr hab. inż. Edyta Brzychczy, prof. AGH (WIMIR).
Całe przedsięwzięcie skupia 17 podmiotów z Polski. Są to m.in.: Sieć Badawcza Łukasiewicz — Instytut Elektrotechniki, Sieć Badawcza Łukasiewicz — Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o., PKP Energetyka SA czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o.