GrEnMine – Innowacyjny Projekt Magazynowania Energii w Terenach Poeksploatacyjnych Kopalń

31.08.2024
Na zdjęciu widać logo projektu GrenMine

31 sierpnia 2024 Cały dzień

Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH z dumą informuje o zaangażowaniu w projekt GrEnMine (Gravitational Energy Storage in the Post-Mine Areas), który stanowi odpowiedź na jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej energetyki – efektywne magazynowanie energii. Projekt GrEnMine jest realizowany w ramach międzynarodowego konsorcjum z udziałem dziesięciu partnerów z sześciu krajów Unii Europejskiej, w tym wybitnych specjalistów z naszego wydziału, pod przewodnictwem prof. Marka Cały, Dziekana Wydziału.

Czym jest projekt GrEnMine?

GrEnMine to innowacyjny projekt, który ma na celu rozwój i wdrożenie technologii magazynowania energii opartej na grawitacji, przeznaczonej do wykorzystania w terenach poeksploatacyjnych kopalń oraz hałd. Technologia ta polega na wykorzystaniu potencjału energii grawitacyjnej poprzez przenoszenie ciężkich bloków lub materiałów sypkich między różnymi poziomami wysokości. W momencie zapotrzebowania na energię, materiały te są opuszczane, co generuje energię, która może być oddana do sieci energetycznej.

Dlaczego magazynowanie energii jest kluczowe?

W kontekście globalnej transformacji energetycznej, dążenie do neutralności węglowej wymaga rozwiniętych i niezawodnych systemów magazynowania energii. Bez odpowiednich rozwiązań w tej dziedzinie, cały proces przejścia na odnawialne źródła energii może być zagrożony. Przykład Niemiec z 2016 roku, kiedy to nadwyżka energii wynosząca 12 GW, wynikająca z wyjątkowo słonecznego i wietrznego dnia, kosztowała kraj aż 21 milionów euro w ciągu jednego dnia, pokazuje, jak ważne jest posiadanie efektywnych systemów magazynowania energii.

Cele projektu GrEnMine

Głównym celem projektu GrEnMine jest stworzenie innowacyjnego systemu magazynowania energii, który nie tylko przyczyni się do stabilizacji systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii, ale także otworzy nowe perspektywy dla regionów węglowych w Europie. W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące działania:

• Analiza potencjału terenów poeksploatacyjnych: Opracowanie bazy danych europejskich kopalni odkrywkowych i hałd pod kątem ich przydatności do zastosowania technologii magazynowania energii opartej na grawitacji.
  • Rozwój nowej technologii: Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych systemów magazynowania energii, które mogą być zainstalowane w terenach poeksploatacyjnych kopalń oraz innych odpowiednich lokalizacjach.
  • Benchmarking i testowanie: Modelowanie oraz testy nowej technologii w laboratoriach i środowisku kopalnianym we współpracy z partnerem projektu, firmą PGE.
  • Stworzenie narzędzia oceny: Opracowanie kompleksowego narzędzia do oceny potencjału terenów poeksploatacyjnych kopalń do wdrożenia technologii magazynowania energii opartej na grawitacji.

Znaczenie GrEnMine dla transformacji energetycznej

Projekt GrEnMine ma strategiczne znaczenie dla transformacji energetycznej w Europie, szczególnie w kontekście regionów górniczych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, projekt przyczynia się do realizacji założeń pakietu “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, wspierając przejście na gospodarkę niskoemisyjną oraz stabilizację systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii.

Wpływ na regiony poeksploatacyjne kopalń

GrEnMine to także szansa na nadanie drugiego życia terenom poeksploatacyjnym kopalń, które często pozostają zaniedbane po zakończeniu działalności wydobywczej. Dzięki nowej technologii, te obszary mogą stać się kluczowymi punktami w systemie magazynowania energii, przynosząc korzyści zarówno środowiskowe, jak i gospodarcze.