15 listopada 2024 – 16 listopada 2024
I Małopolski Kongres Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia
W dniach 15-16 listopada 2024 roku w Krakowie odbył się I Małopolski Kongres Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia, którego głównym celem była wymiana doświadczeń praktyków na co dzień związanych z bezpieczeństwem pracy: służby bhp, naukowców, reprezentantów instytucji rządowych i pozarządowych oraz przedstawicieli biznesu i środowiska medycznego.
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie był współorganizatorem Kongresu wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie i Oddział w Tarnowie oraz Instytutem Nauk Technicznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Główny Inspektor Pracy, Dyrektorka Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Starosta Krakowski.
Współczesna służba bhp i jej wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracujących
Pierwsza edycja Kongresu, pod hasłem „Współczesna służba bhp i jej wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracujących”, skupiła się na aktualnych wyzwaniach pracodawców w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy oraz zdrowia pracownikom, ze szczególnym uwzględnieniem roli służby bhp w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. W ramach eksperckich paneli dyskusyjnych oraz sesji tematycznych udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych i pozarządowych związanych z obszarem bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia oraz członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie oraz Oddział w Tarnowie.
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami na kongresie reprezentowali:
- Prodziekan ds. Rozwoju – prof. Zbigniew Burtan, który wystąpił na otwarciu kongresu oraz przygotował i moderował panel dyskusyjny „Rola i wpływ służby BHP na ochronę zdrowia pracownika w procesie badań profilaktycznych i pomiarów środowiska pracy”,
- Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy – dr Mariusz Kapusta, który uczestniczył w panelu „Czy współczesna Służba BHP powinna pełnić rolę sygnalisty”,
- dr Dagmara Nowak-Senderowska, która koordynowała redakcję materiałów konferencyjnych kongresu,
- dr Michał Patyk i mgr Michał Dworzak, który prowadził sesje tematyczne oraz był autorem referatu „Rola podejścia opartego na ryzyku w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa organizacji”.
Wydarzenie to pozwoliło również na integrację środowiska branżowego obszaru małopolskiego, tworząc tym samym płaszczyznę do dyskusji nad bieżącymi problemami związanymi z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy, profilaktyką wypadkową oraz przeciwdziałaniem schorzeniom i chorobom zawodowym.
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami i z osobna jego reprezentanci zostali uhonorowani przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Kongresu – Prezesa Zarządu OSPS BHP Oddział w Krakowie – Medalem Pamiątkowym za nieocenioną pomoc w organizacji I Małopolskiego Kongresu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia.