W miesiącu maju zakupilismy do naszej Biblioteki Słownik ratownictwa wydany przez Szkołę Główną Straży Pożarnej, który po raz pierwszy w dorobku nauki podejmuje tematykę szeroko rozumianego i praktykowanego ratownictwa. Udało się zakupić także Raport roczny 2022 z Wydawnictwa Głównego Instytutu Górniczego. Mamy też dla naszych czytelników dwie lektury z zakresu utylizacji odpadów. Także menadżer, czy też osoba tworząca zespół pracowników znajdą w naszym zestawieniu coś dla siebie. Ciekawostkę stanowi książka o zarządzaniu reputacją w przedsiębiorstwach sektora naftowego.
Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej tego posta.
Możecie nas ulepszać!
Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.
Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.
Autor, tytuł, rok wydania
Krótki zarys tematyki
Okładka
Slownik ratownictwa / koordynatorzy komitety redakcyjnego R. Borkowski, W. Zubrzycki, M. Feltynowski ; SGSP, wyd. 2023
Dzieło z zakresu nauk o bezpieczeństwie i pokrewnych Definicje zawarte w słowniku odnoszą się do treści teoretycznych i praktycznych. Autorzy dokonali opisu i systematyzacji pojęć, które dotąd nie były definiowane lub funkcjonowały w literaturze rozproszone bądź niekompletne.
Raport roczny (2022) o stanie podstawowych zagrożeń naturalnych i technicznych w górnictwie węgla kamiennego, wyd. 2023
W Raporcie przedstawiono ogólną charakterystykę zagrożeń występujących w polskich kopalniach węgla kamiennego i stan zagrożeń: gazowych, pyłowego, pożarowego, klimatycznego, sejsmicznego, tąpaniami, radiacyjnego, zawałem i obwałem skał oraz zagrożeń występujących w zakładach przeróbki mechanicznej węgla w roku 2022 na tle danych statystycznych z ostatnich 10 lat.
Majchrzak K.: Zarządzanie reputacją w przedsiębiorstwach sektora naftowego, wyd. 2011
Zakres przedmiotowy pracy stanowią zagadnienia związane z zarządzaniem reputacją przedsiębiorstw sektora naftowego. Zakres podmiotowy pracy stanowią globalne, prywatne przedsiębiorstwa sektora naftowego oraz przedsiębiorstwa sektora naftowego funkcjonujące w Polsce. Co do zakresu czasowego, to w przypadku globalnych przedsiębiorstw sektora naftowego odniesienia będą sięgały lat 70. XX wieku, kiedy to szczególnej presji ze strony otoczenia poddane były firmy tego sektora ze względu na ich nienależytą dbałość o środowisko naturalne czy społeczności lokalne.
Szczepaniak .: Frakcjonowanie metali w procesach termicznego przetwarzania biomasy i stałych odpadów komunalnych, wyd. 2005
Motywem przyjętego układu i zakresu pracy było przekonanie autora o potrzebie uporządkowania, przynajmniej częściowego, złożonego i wielowątkowego obrazu przemian , jakim ulegają odpady podczas procesów termicznych , a zwłaszcza zawarte w nich metale ciężkie.
Piecuch T.: Zarys metod termicznej utylizacji odpadów, wyd. 2006
W książce opisano najważniejsze technologie termicznej utylizacji odpadów. Autor wymienia także zanieczyszczenia spalin powstałych przy termicznej likwidacji odpadów. Opisuje rodzaje pieców do spalania odpadów i niektóre rozwiązania techniczne typowych spalarni odpadów w krajach UE oraz spalarnie w PL. Poruszono też tematykę zagospodarowania pozostałości po termicznej utylizacji odpadów, także tych zwierzęcych.
Cichosz M.: Lojalność klienta a logistyka firm usługowych, wyd. 2010
Rozwój sektora usług i jego coraz większe znaczenie w gospodarkach krajów rozwiniętych i rozwijających się, połączony z ciągle rosnącą świadomością i oczekiwaniami klienta, są wyzwaniem dla przedsiębiorstw usługowych. Menedżerowie powinni zainteresować się teorią i praktyką zarządzania przedsiębiorstwami usługowymi. Pozycja łączy tematykę lojalności klienta z problematyką logistyki przedsiębiorstw usługowych. Czytelnik znajdzie w niej uporządkowane zagadnienia związane z lojalnością klienta i omówienie procesów i działań logistycznych występujących w przedsiębiorstwach usługowych. Obok warstwy teoretycznej, opracowanie zawiera również bogatą warstwę aplikacyjną.
Luecke R.: Stwórz zespół z ikrą, wyd. 2006
Zespoły działają jako zorganizowane struktury. Od menadżera zależy czy osiągną sukces, czy też poniosą porażkę. Z książki dowiesz się jak rozwiązywać konflikty i budować współzależności w zespołach; polepszać komunikację pomiędzy członkami zespołu; osiągać w zespole wspólną wizję celu, ożywiać zaangażowanie i oceniać postępy prac.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 26 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Grażyny Dzik.
Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, a także do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i przemysłowych. Zapraszamy w dniach 28 - 29 listopada 2024 roku.
Z satysfakcją informujemy, że na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, oficjalnie zainaugurowano trzecią edycję studiów magisterskich na kierunku Raw Materials Value Chain (RaVeN). RaVeN jest jednym z programów w ramach EIT Raw Materials Academy Master’s Programmes.
Po kilkuletniej przerwie w dniu 4 grudnia o godz. 17:00 na ulicach Krakowa znów zabrzmiała górnicza orkiestra a krakowskim Rynku pojawił się ponownie Pochód Lisów. Zapraszamy do obejrzenia galerii z Pochodu Lisów.
Barbórka, czyli Dzień Górnika to jedno z trzech statutowych świąt AGH. W tym roku Wydział świętował 4, 12 i 13 grudnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to najstarsza funkcjonująca nieprzerwanie studencka konferencja naukowa nie tylko w AGH, ale i w Polsce. Czas zgłaszania referatów trwa do 30 listopada 2024 do godz. 23:59.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich Pracowników, Studentów, Absolwentów, Górników i Sympatyków na uroczyste obchody Dnia Górnika, które odbędą się 4, 12 i 13 grudnia 2024 roku.
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami serdecznie zaprasza wszystkich pracowników Wydziału na wyjątkowe świąteczne spotkanie!
Już w środę 18 grudnia o godzinie 18:00 w sali 220 (Aula JSW) odbędzie się Wydziałowy Koncert Świąteczny. Serdecznie zachęcamy do wspólnego przeżywania tego pięknego, świątecznego czasu w wydziałowym gronie. Zgromadźmy się razem, aby posłuchać muzyki na żywo i wspólnie kolędować.