Funkcjonowanie Biblioteki Wydziałowej
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
Kontakty międzynarodowe to ważny element w działalności naukowej i dydaktycznej. Pozwala nie tylko na zacieśnienie współpracy badawczej, ale także rozwój interpersonalny naszych studentów i pracowników. Corocznie nasza społeczność korzysta z wymian międzynarodowych – programów Erasmus, Ceepus, Smile i in. Mimo wyzwań pandemii COVID-19 kontynuujemy misję internalizacji Uczelni i realizujemy tym samym strategię AGH.
W dniach 17-21 kwietnia 2023 roku odbyło się szereg spotkań roboczych, warsztatów i wykładów ukierunkowanych na współpracę międzynarodową AGH z podmiotami uniwersyteckimi z całego świata. Część zagranicznych gości przyjechała do Polski w ramach programu Erasmus+, natomiast część przyjechała specjalnie na międzynarodową konferencję organizowaną przez Centrum Spraw Międzynarodowych pt. “The Impact of Internationalization on the Openness and Tolerance of the University Environment”.
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami jest bardzo aktywny w zakresie współpracy międzynarodowej uczelni koordynując wymianę pomiędzy pracownikami i studentami z Wietnamu, Chin oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Mieliśmy zatem okazję i zaszczyt gościć pracowników naukowych z Hanoi University of Mining and Geology (HUMG, Wietnam), Universidad Technologica del Cibao Oriental (Dominikana), China University of Mining & Technology w Xuzhou (CUMT, Chiny) oraz Institut Teknologi Sepuluh Nopember (Indonezja). Była to okazja do wymiany doświadczeń naukowych, poznania nowych kultur, ale także zacieśnienia działań uczelni partnerskich w kierunku rozwoju w zakresie surowcowym. Przyjazna atmosfera spotkań przełożyła się na nowe plany współpracy edukacyjnej i naukowej, a także rewizyt. Wiele ciekawych dyskusji wyłoniło się w trakcie gościnnych wykładów, m.in.: The use of turbulence models to simulate the flow behind a tidal turbine, który był wygłoszony przez Profesora Nguyen Van Tinh z HUMG. Z kolei Profesor Chang Hongfei z CUMT wygłosił dwa wykłady na temat konstrukcji stalowych i ich nowatorskiego łączenia oraz trzeci dotyczący projektowania konstrukcji znajdujących się na terenach podlegających wpływom eksploatacji górniczej, a także stosowania elementów modułowych. Profesor Li Guichen, również z CUMT, na swoich trzech wykładach przedstawił założenia i cele realizowanych przez niego projektów badawczych. Pierwszego dotyczącego projektowania wyrobisk ucieczkowych przy wzmożonym zagrożeniu wodnym, oraz drugiego związanego ze szczegółową analizą zagrożenia zawałowego w słabych skałach iłowcowych – od skali mikro dotyczącej mechanizmu absorpcji wody na poziomie molekularnym, przez skalę mezo dotyczącą pęcznienia i rozpadu skał iłowcowych na skutek działania wody, po skalę makro i efekt rozwarstwiania się skał wokół wyrobiska, zachodzących obwałów i wypiętrzania spągu. Także Profesor Julio Espaillat z UTECO (Dominikana) przedstawił ciekawą prelekcję na temat sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w kontekście eksploatacji surowców, szczególnie złota. W trakcie dwóch wykładów zorganizowanych przez Pana Profesora Pawła Bogacza Pani doktor Putu Dana Karningsih – Dyrektor Departamentu Inżynierii Przemysłowej Instytutu Technologicznego Sepuluh Nopember, przedstawiła stosowane w nauce i przemyśle Indonezji podejście do wdrażania koncepcji Lean Management, w tym w oparciu o narzędzia LM stosowane w przemyśle wytwórczym oraz w usługach. Koło Naukowe Zarządzanie było z kolei odpowiedzialne za przygotowanie warsztatów prowadzonych przez Panią Doktor dla studentów AGH z poszukiwania i identyfikacji marnotrawstwa oraz maksymalizacji wartości dodanej. W wykładzie uczestniczyli studenci zarówno naszego Wydziału, jak i gościnnie grupa studentów z zagranicy uczestniczących w programie Erasmus+.
Wykłady dały szansę nie tylko na poznanie zakresu działań dydaktycznych i naukowych innych uczelni, ale również na przedstawienie oferty WILZG w zakresie międzynarodowego kształcenia kadry inżynierskiej, m.in. w ramach projektu europejskiego RaVeN. Jest to program z zakresu Raw Materials dla studentów II stopnia nie tylko z Europy, ale również z całego świata, którego koordynatorem jest Profesor A. Kustra. Projekt był promowany między innymi wśród gości z: Chin, Dominikany, Indonezji, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Albanii, Malezji. Wierzymy, że przełoży się on na umiędzynarodowienie naszego Wydziału i pozyskanie nowych studentów z różnych stron świata, co także będzie ciekawym akcentem międzykulturowym dla całej społeczności WILZG.
Dziękujemy koordynatorom współpracy międzynarodowej za ich trud włożony w opiekę nad gośćmi i internalizację naszego Wydziału: Profesor Barbarze Torze, Doktorowi Krzysztofowi Brodzie, Profesorowi Markowi Borowskiemu, Profesorowi Piotrowi Małkowskiemu, Profesorowi Pawłowi Bogaczowi, Profesorowi Arkadiuszowi Kustrze, Doktor Marcie Podobińskiej-Staniec, Doktor Sylwii Lorenc. Dziękujemy także za obsługę i wsparcie ze strony Pani Aleksandry Perkins-Oleszkowicz i Pana Pawła Świerka z Centrum Spraw Międzynarodowych AGH oraz za pomoc pracownikom administracyjnym naszego Wydziału – Danusi Patole i Oliwii Krzyżańskiej. Gratulujemy naszym studentom z SKNZ – Karolinie Sapko i Arkowi Zającowi organizacji wykładu i poszerzania horyzontów własnych, ale także kolegów i promocji inicjatywy.