17 lipca – 21 lipca
DigiRescueMe
W dniach 17-21 lipca miało miejsce kolejne spotkanie robocze w ramach projektu międzynarodowego DigiRescueMe. Tym razem oprócz spotkania projektowego odbywały się aktywności LTT (Learning, Teaching, Training Activity). Ze strony polskiej w obu częściach wzięli udział Dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH oraz mgr inż. Michał Dworzak. Miejscem spotkania był Wydział Inżynierii Universidade do Porto w Portugalii. Gospodarzami spotkania byli Prof. João Santos Baptista, Prof. Jorge Cabral, Dr Jacqueline Castelo-Branco oraz Mgr inż. Adeeb Sidani.
Cele spotkania
Spotkanie zostało otwarte przez zastępcę Dziekana Wydziału Inżynierii – Prof. Renato Manuela Natala Jorge. Celem kolejnego spotkania było omówienie dotychczasowych wyników. Prof. Sergio Miranda z University of Salerno zaprezentował raport z badań ankietowych i wywiadów z ekspertami z ratownictwa górniczego (metoda Focus Groups) przeprowadzonymi w Turcji i w Polsce. Dostarczony materiał pozwolił na sprecyzowanie potrzeb w zakresie szkoleń dotyczących analizy ryzyka oraz akcji ratowniczych w górnictwie. Dodatkowym aspektem była analiza psychologiczna związana z osobistym udziałem w akcji albo byciem ofiarą wypadku w kopalni. Koordynator projektu – Prof. Oktay Şahbaz z Dumlupinar University w Kütahya w Turcji przedstawił zrealizowane dotąd cele w odniesieniu do planu działań w projekcie. Stwierdził, że do końca października 2023 roku powinniśmy mieć cały materiał wsadowy do realizacji VR CAVE, która jest głównym, planowanym efektem prac. Podstawowym zadaniem polskiej strony jest opracowanie 25 scenariuszy akcji ratowniczych przeprowadzanych zarówno w kopalni podziemnej, jak i odkrywkowej, które następnie posłużą do ich odtworzenia w środowisku VR. Zadanie to, częściowo już wykonane, ma zostać ukończone niebawem. Oprócz tego, strona polska ma również opracować sylabusy zmodernizowanych przedmiotów z uwzględnieniem techniki VR. Oferta jest skierowana zarówno do uczniów szkół górniczych, jak i studentów kierunków związanych z górnictwem.
LTT w ramach DigirescueMe
Następnie, w dniach 19-21 lipca odbyło się spotkanie LTT, którym było szkolenie z zakresu obsługi VR i tworzenia podstawowych scen za pomocą silnika graficznego Unity (obok Unreal Engine, najbardziej popularnego w użyciu). Uczestnicy szkolenia zapoznali się z podstawową obsługą programu, jak również mieli okazję przenieść się do wirtualnego świata, uprzednio własnoręcznie stworzonego za pomocą Unity. Oprócz zabawy była to okazja do zyskania wiedzy, którą następnie można będzie przekazać uczestnikom szkoleń i kursów VR w AGH albo zaprzyjaźnionych szkołach górniczych z Rybnika i Lubina.
SHO’23
Oprócz strony naukowo-treningowej związanej z projektem DigiRescueMe była okazja do wzięcia czynnego udziału w międzynarodowej konferencji SHO’23 (International Symposium on Occupational Safety and Hygiene), która odbyła się w Universidade do Porto w dniach 20-21 lipca 2023 roku. Skupiła ona około 300 uczestników z całego świata. Nie brakło także okazji do zapoznania się z pięknym miastem Porto, którego nabrzeże rzeki Duero jest obiektem z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można było także spróbować tradycyjne portugalskie potrawy, zwłaszcza ryby i owoce morza, jak również słynnych na świecie win produkowanych w tym pięknym mieście.
Kolejne spotkanie
Następne spotkanie w ramach projektu DigiRescueMe odbędzie się prawdopodobnie w Salerno, Włochy w styczniu 2024 roku.