Poland Business Run 2023 – Studenci i pracownicy WILGZ aktywnie wspierają

11.08.2023
Na grafice widać zeszłorocznych uczestników Poland Business Run. Studenci i pracownicy stoją obok siebie ubrani w bluzy wydziałowe z napisem WILiGZ. W rękach trzymają medale. W tle widać blonia.

11 sierpnia Cały dzień

Trzeciego września pobiegniemy aby pomóc.

W tegorocznej edycji biegu, odbywającej się 3 września, wystartuje osiem zespołów Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH liczących łącznie 40 biegaczy.

Zespoły WILGZ AGH wystartują w uroczystej sztafecie przez miasto Kraków. Przyświeca nam jeden cel – zakup protez i wózków, a także zapewnienie rehabilitacji i wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz po mastektomii.

Reprezentacja Wydziału składa się ze studentów oraz pracowników naszej społeczności, którzy w mieszanych zespołach wystartują w sztafecie na dystansie 20 kilometrów. Wspólnie przebiegniemy wyznaczony cel, dokładając swoją cegiełkę do eliminacji fizycznych i metaforycznych barier społecznościowych.

Fundacja Poland Business Run – wsparcie i eliminacja barrier społecznych

Inicjatywa założona przez kilku biegaczy z Krakowa od 2012 roku zrzesza tysiące zespołów chcących wspólnie i w aktywny sposób pomóc innym. Fundacja Poland Business Run co roku organizuje charytatywny bieg na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową. Tegoroczna edycja obejmie wsparciem dodatkową grupę – kobiety po amputacji piersi – które potrzebują rehabilitacji i pomocy psychologicznej.

W Polsce rocznie około 20 tysięcy kobiet dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Z chorobą żyje obecnie około 140 tysięcy Polek. Od 2021 roku rak piersi został ogłoszony najczęściej diagnozowanym rodzajem nowotworu na świecie. Diagnoza i leczenie stanowią jedne z głównych aspektów prewencji. Jednocześnie, kobiety które przeszły mastektomię muszą się mierzyć z dodatkowymi wyzwaniami – samoakceptacją i uprzedzeniami społecznymi.

Biegam Pomagam

Uczestnicy biegu mają bezpośredni wpływ na wielkość budżetu wspomagającego również rehabilitację po zabiegu nakierowaną na odzyskanie pełnej sprawności. Większość pacjentek po zabiegu mastektomii skarży się na ból, ograniczony zakres ruchu oraz zmniejszoną siłę w ręce po operowanej stronie. Powoduje to dysfunkcje w podstawowych czynnościach, takich jak czesanie się, ubieranie, podnoszenie cięższych przedmiotów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wdrożyć rehabilitację nakierowaną na poprawę funkcjonalną ręki.

Koordynatorzy Reprezentacji WILGZ w Poland Business Run 2023:

Mgr inż. Joanna Jakóbczyk – jjakob@agh.edu.pl

Dr hab. inż. Robert Ranosz – rranosz@agh.edu.pl