Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Raport ze spotkania roboczego w ramach projektu DigiRescueMe, Salerno, Włochy 15-17 stycznia 2024.

09.02.2024
Na zdjęciu widać kolaż zdjęciowy przedstawiający spotkania robocze pracowników w ramach projektu DigiRescueMe w Salerno.

9 lutego 2024 Cały dzień

W dniach 15-17 stycznia 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie robocze partnerów w ramach realizacji projektu DigiRescueMe. Oprócz tradycyjnego TPM (Transnational Project Meeting) miało miejsce również LTT (Learning, Teaching, Training Activity). Ze strony polskiej w obu częściach wzięli udział Dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH oraz dr hab. inż. Agnieszka Surowiak, prof. AGH. Miejscem spotkania było Salerno we Włoszech, a konkretnie uniwersytet Università degli Studi di Salerno. Gospodarzami spotkania byli Prof. Sergio Miranda oraz Prof. Ruggero Andrisano Ruggeri. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich partnerów biorących udział w projekcie oraz, dodatkowo, gościnnie eksperci do spraw ratownictwa górniczego z kopalni złota TÜMAD w Turcji.

Spotkanie zostało podzielone na część związaną z TPM, którego celem było omówienie dotychczasowych działań i efektów realizacji projektu, jak również zadań, które muszą zostać zrealizowane w najbliższym czasie. W części dotyczącej LTT miało miejsce szkolenie związane z szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym i koniecznością odreagowania stresu związanego z pracą ratownika górniczego.

W poniedziałek, 15 stycznia wszyscy Partnerzy projektu zaprezentowali swoje dotychczasowe osiągnięcia. Jak wiadomo głównym efektem projektu będzie opracowanie jaskini VR, w której studenci, czy uczniowie kursu dotyczącego ratownictwa górniczego będą mogli wziąć udział w symulacji różnego rodzaju wypadków, zarówno w górnictwie podziemnym, jak i odkrywkowym. Warto wspomnieć, że AGH dostarczyło już 20 scenariuszów takich wypadków, które zostaną wykorzystane w symulacji opracowywanej aktualnie przez pracowników Universidade do Porto w Portugalii. Oprócz treści związanych z symulacją zadaniem AGH jest także opracowanie programu przedmiotu związanego z oceną ryzyka podczas akcji ratunkowych, jak również ogólnie rozumianego ratownictwa górniczego. Gotowy kurs wraz z narzędziami VR zostanie wdrożony zarówno na uczelniach biorących udział w projekcie, jak również w szkołach partnerskich, tj. np. ZST w Rybniku.

W części popołudniowej odbyła się pierwsza część wykładu mającego na celu zwiększenie świadomości i konieczności przeprowadzana badań psychologicznych zarówno wśród ofiar wypadków górniczych, jak i samych ratowników. Prof. Ruggero Andrisano Ruggeri przygotował w tym celu bardzo ciekawy materiał a zajęcia prowadzone były z zastosowaniem metody „burzy mózgów”. Wieczorem gospodarze spotkania zaprosili liczną grupę gości do jednej z pizzerii w mieście Salerno.

Drugiego dnia zajęto się czekającymi wszystkich partnerów w projekcie działaniami, które muszą wkrótce się zakończyć. Do końca realizacji zostało niewiele ponad pół roku a to powoduje, że efekty projektu muszą być w większości gotowe do końca marca 2024 roku. Dodatkowo, m. in. AGH będzie musiała zorganizować szkolenia i prezentacje związane z zastosowaniem opracowanego oprogramowania VR. Okazją do tego będą zarówno konferencje, jak i spotkania wewnętrzne na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH. Następnie, Prof. Ruggeri przedstawił drugą część swego bardzo starannie przygotowanego wystąpienia. Warto wspomnieć, że kwestia zdrowia psychicznego pełni bardzo ważną rolę w realizowanym projekcie i obok analizy ryzyka i kwestii związanych z organizacją i wykonaniem akcji ratowniczych jest jedną z kluczowych kwestii ratownictwa górniczego. Wieczorem miało miejsce kolejne miłe spotkanie, spędzone tym razem w tradycyjnej włoskiej restauracji, gdzie można było skosztować typowej dla Kampanii kuchni.

Trzeci dzień spotkania został przeznaczony na wycieczkę i spotkanie z przedstawicielami miejscowej firmy wiertniczej. Odwiedziliśmy m. in. malowniczą jaskinię Grotte di Pertosa-Auletta a następnie odbyła się degustacja sera mozzarella produkowanego w miejscowości Battipaglia. Wieczorem odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami miejscowej firmy Sip & T produkującej wiertła budowlane. Jednym z tematów było złożenie potencjalnego wniosku projektowego z udziałem ww. firmy. W drodze powrotnej była okazja do odwiedzenia słynnych ruin w Pompejach a następnie do zapoznania się z pięknym miastem Neapol położonym u stóp słynnego wulkanu Wezuwiusz.

Kolejne, ostatnie już spotkanie robocze w ramach projektu DigiRescueMe odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu w Turcji, gdzie zostaną omówione końcowe efekty projektu. Dokładne miejsce i data spotkania nie zostały jeszcze ustalone.

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym – od Teorii do Praktyki

Studia magisterskie RaVeN – trzecia grupa oficjalnie zainaugurowała swoje studia na WILiGZ!

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

Barbórka 2024 na WILiGZ

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

2 wydarzenia,

1 wydarzenie,

3 wydarzenia,

Barbórka 2024 w AGH

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

1 wydarzenie,

-

Wydziałowy Koncert Świąteczny.

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

2 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.