Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Relacja z 62. Barbórkowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH

młodzi ludzie w mundurach górniczych

9 grudnia @ 08:00 17:00

                W dniu 9 grudnia, w ramach obchodów Barbórki AGH 2021, miała miejsce Barbórkowa (a jakże) Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH. Była to już jej 62. jej edycja. Pomimo tytułu konferencji, w jej ramach wyniki swoich badań naukowych przedstawiali studenci z całej Akademii, reprezentując bardzo szerokie spektrum dziedzin naukowych. Poza tym mieliśmy okazję i przyjemność gościć młodych naukowców z kilku uczelni technicznych w Polsce (Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Śląskiej), a także gości z zagranicy. Byli to uczestnicy z Ukrainy oraz z Wielkiej Brytanii.

Inauguracja Konferencji

                Konferencja rozpoczęła się od uroczystej inauguracji w Auli AGH, w której uczestniczyły między innymi władze uczelni oraz poszczególnych wydziałów, opiekunowie kół, a także sami  prelegenci. W imieniu Władz Rektorskich otwarcia konferencji dokonał Prorektor ds. Studenckich, Pan prof. dr hab. inż. Rafał Dańko. Następnie głos, wraz z życzeniami owocnych obrad, zabrał Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, gospodarz Święta Górnika, Pan prof. dr hab. inż. Marek Cała. Kolejnym prelegentem był Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH, niżej podpisany, dr hab. inż. Paweł Bogacz, prof. AGH, przedstawiając obecną strukturę, bardzo bogatą działalność, a także szerokie plany kół naukowych AGH. W trakcie uroczystości otwarcia konferencji uhonorowano również opiekunów kół naukowych szczególnie zasłużonych dla studenckiego ruchu naukowego w AGH w roku 2021, tak niełatwym dla działań w związku z wciąż utrzymującym się pandemicznym stanem. Byli nimi Pan dr inż. Tymoteusz Turlej (opiekun SKN AGH Drone Engineering), Pan dr hab. inż. Adam Martowicz (opiekun AGH Rapid Prototyping), Pan dr hab. inż. Wojciech Horak (opiekun KN MechaniCAD) oraz Pani mgr inż. Katarzyna Styk (opiekun SKN Zarządzanie). Laudacją licznie zgromadzeni w Auli podziękowali żegnającym się ze swoimi kołami – Panu dr hab. inż. Krzysztofowi Skrzypkowskiemu (jedenaście lat pracy z KN Filar), oraz Panu mgr inż. Michałowi Dworzakowi (budowa SKN Detonator i cztery lata opieki nad kołem). Pełną relację filmową z uroczystego otwarcia konferencji można zobaczyć pod https://www.youtube.com/watch?v=pVSsxrXWjoM.

Obrady tematyczne: Konkurs

                Po uroczystej inauguracji przyszedł czas na obrady tematyczne. W ich ramach jako prelegenci wzięło udział 275 studentów AGH z trzynastu Wydziałów, reprezentując 47 koła naukowe (trzydzieści jeden z obszaru zielonego, dziewięć z obszaru czerwonego oraz siedem z obszaru czarnego). Wśród referujących znalazło się również 11 gości zagranicznych. W ramach obrad w 18 sekcjach tematycznych wygłoszono 197 referatów, które miały okazję podziwiać, wsłuchując się w nie, niezliczone rzesze słuchaczy, zasiadających (oczywiście w reżimie sanitarnym) w salach konferencyjnych w całej Akademii, a także w pokojach na różnych platformach komunikacji on-line. Obrady konferencji odbywały się bowiem w trybie hybrydowym.

                Prelekcje i dyskusje trwały przez cały dzień. W ich ramach, w każdej z sekcji, odbywał się konkurs na najlepsze referaty, które oceniane były przez jury, złożone z ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Wszyscy oni podkreślali bardzo wysoki poziom merytoryczny przygotowanych materiałów, wskazując często na duże problemy w wyborze najlepszych. Również, choć oczywiście nie tylko, na tej podstawie można stwierdzić, że wszyscy wygłaszający i wszystkie przygotowane referaty zasługują na wielkie docenienie i gromkie brawa. Obrady jury przyniosły ostatecznie rozstrzygnięcia. Szczegółowe wyniki z wszystkich sekcji tematycznych można znaleźć pod http://www.knpg.agh.edu.pl/62-bkskn-pokonferencyjne-podsumowanie/.

Laureaci Obrad

Jeszcze raz przesyłając laudacje dla wszystkich laureatów, wyniki w zakresie najlepszych w poszczególnych sekcjach tematycznych obradujących na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami przedstawiły się następująco:

– Sekcja I. GÓRNICTWO

I miejsce

Mateusz Czereba

Analiza energochłonności transportu samochodowego w kopalni surowców skalnych w kontekście modyfikacji otoczenia eksploatacji

Karol Kusz

Digitalizacja procesów technologicznych na kopalni odkrywkowej z zastosowaniem kamery 360 stopni

II miejsce

Paweł Piotrowski

Wieloaspektowa ocena jakości robót strzałowych na przykładzie produkcji kruszyw łamanych

III miejsce

Arkadiusz Kafel

Optymalizacja transportu technologicznego w kopalni odkrywkowej

Sekcja V. BUDOWNICTWO

I miejsce

Jakub Matuszak, Paweł Nowak, Wojciech Łukaszczyk

Badania wpływu dodania plastiku do mieszanki betonowej jako alternatywa recyklingu

II miejsce

Jan Chmieliński, Mikołaj Jemielniak

Wstępny dobór rozwiązań technicznych dla budowy premetra w Krakowie

III miejsce

Maja Mijalna

Analiza odpowiedzi dynamicznej obiektu mostowego poddanego obciążeniu ruchomemu

Dominik Machaj

Analiza dynamiczna budynku wzbudzanego kinematycznie

Sekcja VII. INŻYNIERIA I OCHRONA ŚRODOWISKA

I miejsce

Katarzyna Frańczuk

Analiza właściwości odpadów powstających w domowych kotłach centralnego ogrzewania

II miejsce

Sylwia Wójcik

Hodowla alg przy świetle naturalnym i sztucznym jako metoda ograniczania emisji CO2

III miejsce

Aleksandra Duda

Ocena stanu zanieczyszczenia metodą bioindykacji

Sekcja VIII. WENTYLACJA, KLIMATYZACJA I OGRZEWNICTWO

I miejsce

Adam Ciupa

Analiza mikroklimatu pomieszczenia mieszkalnego

II miejsce

Grzegorz Basta, Kamil Błasiak

Analiza porównawcza wpływu rodzaju wentylacji na mikroklimat pomieszczeń domu jednorodzinnego

III miejsce

Wiktoria Łokczewska

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w obiekcie kinowym z wykorzystaniem technologii BIM

Sekcja XIV. ZARZĄDZANIE

I miejsce

Jan Koterwa

Zastosowanie wybranych technik porządkowania linowego do budowy rankingu polskich królów elekcyjnych

II miejsce

Patrycja Maślak

VSM – zastosowanie narzędzia. Case study

III miejsce

Sabina Basiura

Szczupłe zarządzanie codziennością – porządkowanie chaosu

Sekcja XV. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

I miejsce

Michał Jan Kwiecień

SMART MIINE – inteligentna makieta kopalni odkrywkowej

II miejsce

Olga Świniarska

Badanie rynku odpadów budowlanych w ramach realizacji case study

III miejsce

Beata Rozum

Opracowanie materiałów warsztatowych – innowacyjne podejście do edukacji o GOZ

                Uroczystego wręczenia dyplomów i nagród dokonano wieczorem, ponownie w Auli AGH. Wręczali je Prorektor ds. Studenckich – Pan prof. dr hab. Rafała Dańko, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami – Pan prof. dr hab. inż. Marek Cała, a także opiekunowie kół naukowych oraz sekcji. Wszyscy laureaci, a także pozostali występujący, otrzymali również gromkie brawa. Swą, niezwykle ciekawą prelekcję, dotyczącą roli innowacji w biznesie przedstawili reprezentanci firmy GlobalLogic – partnera konferencji, fundatora nagród publiczności.

Naukowy Koncert

Powyższe nie zakończyło uroczystej gali. W jej kolejnym akcie miał bowiem miejsce krótki koncert na…ceramicznych skrzypcach, wykonanych w ramach jednego z projektów zrealizowanych w ramach programu Grant Rektora AGH, przez KN Ceramika Artystyczna.

W kolejnej części wieczoru wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna AGH, która w fantastycznym występie na krużgankach Holu Głównego AGH zaprezentowała set utworów pt. „Niech żyje nam górniczy stan – również w pandemii”.

Pełną relację filmową z uroczystego zakończenia konferencji można zobaczyć pod https://www.youtube.com/watch?v=eUmmi9dLLr0, zaś zdjęcia pod http://foto.agh.edu.pl/thumbnails.php?album=689.

Na laureatów konferencji czekał jeszcze jeden ważny moment. Następnego dnia, w trakcie Uroczystych Obrad Senatu AGH, otrzymali oni z jego rąk laudację.

                Jeszcze raz Gratulując wszystkim uczestnikom Konferencji nie sposób nie zauważyć, że w dużej mierze ich sukces nie byłby możliwy bez ofiarnej pracy i pasji opiekunów kół naukowych oraz opiekunów poszczególnych referatów, za co bardzo serdecznie im dziękuję.

                Pragnę również gorąco podziękować wspaniałemu komitetowi organizacyjnemu konferencji, złożonemu z przedstawicieli kół działających w AGH, w tym KN Zarządzanie z WILiGZ, bez których organizacyjnego wsparcia nie byłoby możliwe tak szybkie (rekordowe pod względem tempa) przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia naukowego, którym niewątpliwie była 62. Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH.

                Już dziś również zapraszam wszystkich serdecznie do wzięcia udziału w 63. edycji Konferencji. To już za kilka miesięcy

dr hab. inż. Paweł Bogacz, prof. AGH

Pełnomocnik Rektora AGH ds. Kół Naukowych

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.