30 listopada @ 08:00 – 17:00
W dniach 9-10 listopada odbyło się drugie robocze spotkanie uczestników unijnego projektu międzynarodowego HoloGEM (Holographic Integration for Geosciences Education and Mining), realizowanego w ramach programu Erasmus+ pod nadzorem Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Liderem projektu jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Partnerami w projekcie są Kutahya Dumlupinar University (DPU) z Turcji, Universidade do Porto (UP) z Portugalii a także szkoły zawodowe realizujące treści z zakresu szeroko rozumianego górnictwa: Valongo Agrupamento de Escolas de Valongo (Portugalia), Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Balikesir – Turcja) a także Zespół Szkół MCKK Lubin i ZST Rybnik (Polska).
Spotkanie odbyło się w Turcji w malowniczo położonym mieście Kütahya, gdzie siedzibę ma Dumlupinar University. Jest to bardzo duża uczelnia, gdzie obecnie studiuje około 50 tys. studentów na wielu wydziałach o różnorakiej tematyce. W spotkaniu projektowym udział wzięli:
Ze strony AGH: Dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH (koordynator projektu), dr inż. Zbigniew Kuczera
Ze strony DPU: Prof. Dr Oktay Şahbaz., Dr Onur Vehbi Demirciler
Ze strony UP: Prof. Dr João Santos Baptista, Joana Duarte
Ze strony Valongo: Dr Isabel Castro
Ze strony szkoły z Balikesir: Dr Ali Uslu
Ze strony ZST Rybnik: Dyrektor szkoły mgr inż. Piotr Tokarz, Gabriela Smyczek-Jądro, Małgorzata Kunka, Maria Szpil
W spotkaniu nie mogła wziąć udziału delegacja z Zespołu Szkół MCKK Lubin.
Realizacja projektu HoloGEM rozpoczęła się w styczniu 2023 roku a jego głównym celem jest popularyzacja kierunków nauczania związanych z górnictwem zarówno na poziomie szkół zawodowych jak i na uczelniach wyższych. Podczas spotkania roboczego we Wrocławiu, które odbyło się w marcu ustalono główny kierunek badań i główne zadania do realizacji w bieżącym roku. W ramach projektu ma zostać zmodyfikowany program kształcenia, zwłaszcza dla przedmiotów wprowadzających a w tym celu zostaną zastosowane nowoczesne narzędzia informatyczne, tj. technika VR, e-booki, platformy e-learningowe, nowatorskie techniki nauczania. Efektem tego będzie zwiększenie zainteresowania potencjalnych studentów i uczniów tematyką górnictwa nie tylko w krajach biorących udział w projekcie, ale także w całej Europie.
Spotkanie otworzył Dziekan Wydziału Inżynierii Prof. Cengiz Karagüzel. Prowadzącym był Prof. Oktay Şahbaz.. Najpierw przedstawiono dotychczasowe wyniki prac w poszczególnych ośrodkach. Są to przede wszystkim opracowania uzyskane za pomocą metody wywiadów Focus Groups. Pozwoliło to wskazać główne mankamenty i wyzwania aktualnego systemu nauczania na kierunkach górniczych wskazane zarówno przez uczniów, studentów, jak i nauczycieli. Daje to bazę do konkretnych działań ukierunkowanych na najbardziej newralgiczne punkty wskazane w raportach. Efektem dwudniowych obrad było usystematyzowanie najbliższych działań w projekcie oraz podzielenie zakresu obowiązków pomiędzy partnerów. Ustalono, że zagadnieniami związanymi z geologią i mineralogią zajmie się UP i szkoła z Valongo. Zagadnienia związane z przeróbką surowców mineralnych, górnictwem podziemnym, górnictwem odkrywkowym oraz bezpieczeństwem i higieną pracy będą przedmiotem działań pozostałych partnerów w projekcie. Zostaną zastosowane takie narzędzia jak VR, AR, hologramy, narzędzie Web 2.0, e-book. Ponadto zostaną stworzone narzędzia reklamujące efekty projektu, tj. filmy video. Zaproponowano także stworzenie projektowego dysku Google, zastosowanie metodologii STE(A)M, czy też wybranych narzędzi, tj. Wooclap, Wordwall, Kahoot itp.). Zadanie to powierzono szkole ZST Rybnik.
Oprócz części obradowej była również okazja do zapoznania się z historycznym miastem Kütahya, jak również z niedalekim nowoczesnym miastem Eskişehir. Warto nadmienić, że podczas uroczystej kolacji swoją obecnością zaszczycił nas sam Rektor DPU – Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, jak również emerytowany ambasador Turcji w krajach afrykańskich – Prof. Dr. Ali Engin Oba oraz kontradmirał Armii Tureckiej – Doç. Dr. Cihat Yayci. W drodze powrotnej można było też zobaczyć majestatyczne i ogromne miasto Stambuł wraz z jego pięknymi zabytkami.
Dnia 12 grudnia odbędzie się spotkanie online, którego celem będzie dodatkowe skonkretyzowanie działań w projekcie ze szczegółowym podziałem zadań i dat ich realizacji. Kolejne spotkanie robocze odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2023 roku w Portugalii (miejsce zostanie ustalone w późniejszym terminie).