Dzień górnika w Polsce to 4 grudnia. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będziemy go świętować w tym roku 13 grudnia. Tymczasem słowacka brać górnicza świętowała w dniach 5-7 września. W tych dniach odbyły się doroczne obchody dni górników, hutników, geologów i nafciarzy pod nazwą „Salamandrowe Dni” w Bańskiej Szczawnicy. W obchodach wzięła udział delegacja naszego Wydziału.
Salamandrowy Szachtag, czyli biesiada górnicza
Obchody rozpoczęły się Uroczystym Salamandrowym Szachtagiem – uroczystą biesiadą górniczą, połączoną ze śpiewami, konkursami i wspólną zabawą braci górniczej.
Posiedzenie Słowackiej Izby Górniczej
W kolejnym dniu odbyło się doroczne posiedzenie Słowackiej Izby Górniczej (Slovenska Banska Komora), na którym jako gość zagraniczny nasz Wydział reprezentował Prodziekan ds. Nauki, prof. Daniel Saramak. Na posiedzeniu głos zabrali m.in. Pani Burmistrz Bańskiej Szczawnicy – Nadežda Babiaková , przedstawiciel właściwego ministerstwa oraz członkowie władz stowarzyszenia. Dziekan Wydziału Górnictwa i Ekologii Techniczego Uniwersytetu w Koszycach, prof. Michal Cehlar, przedstawił bilans produkcji i gospodarowania surowcami na Słowacji w minionym roku. Podczas posiedzenia prodziekan Wydziału Górnictwa i Ekologii, prof. Martin Sisol omówił między innymi kwestie funkcjonowania i postrzegania górnictwa w kraju, szanse i zagrożenia wynikające z dostosowania się do unijnego prawodawstwa, zwłaszcza w podejściu do surowców krytycznych oraz edukacji społeczeństwa w zakresie górnictwa i surowców.
W programie było także uroczyste przyznanie nagród i odznaczeń państwowych dla górników, hutników i nafciarzy. Uroczystość odbyła się w przepięknym późnogotyckim kościele św. Katarzyny, a oprócz odznaczonych osób uświetnili ją swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych i centralnych. Zwieńczeniem tej uroczystości był mini koncert muzyki klasycznej z udziałem solistów, chóru, fortepianu i skrzypiec.
Salamandrowy Pochód jak nasz krakowski Pochód Lisów
Jednak najbardziej widowiskowym wydarzeniem w ramach obchodów był tradycyjny pochód górniczy – Salamandrowy Pochód, który został umieszczony w spisie niematerialnego kulturowego dziedzictwa Słowacji. Wzięło w nim udział ponad tysiąc uczestników ze Słowacji i zagranicy, reprezentujących szkoły, uczelnie i przemysł związany z górnictwem. Na trasie przemarszu licznie zgromadzili się mieszkańcy i przybyli turyści, wiwatując i pozdrawiając maszerujących. Pochód kończył przemarsz uczestników w historycznych strojach przedstawiających postacie związane z obrazem dawnego miasta.
II Kongres Energetyki Rozproszonej - „Lokalna energia dla przyszłości”, odbył się w dniach 28-30 października, który współorganizowali oraz brali udział pracownicy naszego Wydziału.
Serdecznie zapraszamy do udziału w IX edycji Konferencji Odpowiedzialnego Biznesu, która odbędzie się w dniach 14.11 – 15.11.2024, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizatorem tego wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 15 listopada 2024 r. o godz. 10:00 w paw. A-1, sali 220 (Aula JSW), odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Kamila Szemika.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 18 listopada 2024 r. o godz. 10:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Pauliny Gackowiec.
Przewodniczący i Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka uprzejmie informują, że w dniu 26 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w paw. A-4, sali 15, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Grażyny Dzik.
Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, a także do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i przemysłowych. Zapraszamy w dniach 28 - 29 listopada 2024 roku.