Święto słowackich górników “Salamandrowe Dni”

05.09.2024
delegacja Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w strojach górniczych

5 września 2024 7 września 2024

Dzień Górnika po słowacku

Dzień górnika w Polsce to 4 grudnia. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będziemy go świętować w tym roku 13 grudnia. Tymczasem słowacka brać górnicza świętowała w dniach 5-7 września. W tych dniach odbyły się doroczne obchody dni górników, hutników, geologów i nafciarzy pod nazwą „Salamandrowe Dni” w Bańskiej Szczawnicy. W obchodach wzięła udział delegacja naszego Wydziału.

Delegacja AGH w strojach galowych
Fot.1. Delegacja AGH w strojach galowych

Salamandrowy Szachtag, czyli biesiada górnicza

Obchody rozpoczęły się Uroczystym Salamandrowym Szachtagiem – uroczystą biesiadą górniczą, połączoną ze śpiewami, konkursami i wspólną zabawą braci górniczej.

Przedstawiciele Władz i pracownicy Wydziału Górniczego Uniwersytetu w Koszycach, wraz z innymi uczestnikami Szachtagu w strojach galowych
Fot. 2 Przedstawiciele Władz i pracownicy Wydziału Górniczego Uniwersytetu w Koszycach, wraz z innymi uczestnikami Szachtagu

Posiedzenie Słowackiej Izby Górniczej

W kolejnym dniu odbyło się doroczne posiedzenie Słowackiej Izby Górniczej (Slovenska Banska Komora), na którym jako gość zagraniczny nasz Wydział reprezentował Prodziekan ds. Nauki, prof. Daniel Saramak. Na posiedzeniu głos zabrali m.in. Pani Burmistrz Bańskiej Szczawnicy – Nadežda Babiaková , przedstawiciel właściwego ministerstwa oraz członkowie władz stowarzyszenia. Dziekan Wydziału Górnictwa i Ekologii Techniczego Uniwersytetu w Koszycach, prof. Michal Cehlar, przedstawił bilans produkcji i gospodarowania surowcami na Słowacji w minionym roku. Podczas posiedzenia prodziekan Wydziału Górnictwa i Ekologii, prof. Martin Sisol omówił między innymi kwestie funkcjonowania i postrzegania górnictwa w kraju, szanse i zagrożenia wynikające z dostosowania się do unijnego prawodawstwa, zwłaszcza w podejściu do surowców krytycznych oraz edukacji społeczeństwa w zakresie górnictwa i surowców.

W programie było także uroczyste przyznanie nagród i odznaczeń państwowych dla górników, hutników i nafciarzy. Uroczystość odbyła się w przepięknym późnogotyckim kościele św. Katarzyny, a oprócz odznaczonych osób uświetnili ją swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych i centralnych. Zwieńczeniem tej uroczystości był mini koncert muzyki klasycznej z udziałem solistów, chóru, fortepianu i skrzypiec.

Uroczystość nadania odznaczeń w Kościele św. Katarzyny
Fot. 3. Uroczystość nadania odznaczeń w Kościele św. Katarzyny
Uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przed ratuszem miejskim
Fot. 4. Uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przed ratuszem miejskim

Salamandrowy Pochód jak nasz krakowski Pochód Lisów

Jednak najbardziej widowiskowym wydarzeniem w ramach obchodów był tradycyjny pochód górniczy – Salamandrowy Pochód, który został umieszczony w spisie niematerialnego kulturowego dziedzictwa Słowacji.  Wzięło w nim udział ponad tysiąc uczestników ze Słowacji i zagranicy, reprezentujących szkoły, uczelnie i przemysł związany z górnictwem. Na trasie przemarszu licznie zgromadzili się mieszkańcy i przybyli turyści, wiwatując i pozdrawiając maszerujących. Pochód kończył przemarsz uczestników w historycznych strojach przedstawiających postacie związane z obrazem dawnego miasta.

Delegacja AGH podczas uroczystego pochodu
Fot. 5. Delegacja AGH podczas uroczystego pochodu

Trzej mężczyźni w mundurach galowych górniczych
Fot. 6. Prodziekan Wydziału Górnictwa, Ekologii, Kontroli Procesów i Gerotechnologii, Prof. Martin Sisol (z lewej)