Zmarł dr inż. Jacek Sepiał

Na czarno-białym zdjęciu widać budynek A0 AGH oraz portret dr. inż. J. Sepiała

26 września 2024 Cały dzień

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 20 września 2024 roku zmarł dr inż. Jacek Sepiał, specjalista w dziedzinie technologii eksploatacji węgla kamiennego oraz rud cynku i ołowiu, zasłużony pracownik Katedry Górnictwa Podziemnego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej.

Dr inż. Jacek Sepiał

Urodził się 23 października 1945 roku w Krakowie. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Górniczym AGH. W latach 1970-1973 pracował w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie. W 1973 roku podjął pracę na stanowisku starszego asystenta w Zakładzie Techniki Strzelniczej i Urabiania Skał Instytutu Górnictwa Podziemnego i Bezpieczeństwa Pracy Wydziału Górniczego. W 1980 roku na podstawie rozprawy Klasyfikacja skał stropowych rejonu olkuskiego w aspekcie wyboru systemu eksploatacji i obudowy wyrobisk uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

W swojej działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej zajmował się poprawą efektywności ubierkowych i komorowo-filarowych technologii wydobywczych, prognozowaniem stanu i prewencją górniczych zagrożeń naturalnych, statecznością wyrobisk podziemnych, współpracą obudów podporowych i kotwowych z górotworem. Był autorem i współautorem licznych artykułów i referatów krajowych/zagranicznych konferencji naukowych, patentów oraz opracowań dla przemysłu i organów nadzoru górniczego.

W okresie aktywności zawodowej był uprawnionym rzeczoznawcą Prezesa WUG do spraw ruchu zakładu górniczego, a także rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa NOT. Za swoją działalność w branży górniczej został odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Zasłużony dla Górnictwa RP, posiadał stopień Generalnego Dyrektora Górniczego.

Ostatnie pożegnanie

Uroczystości pogrzebowe śp. dr inż. Jacka Sepiała odbędą się dnia 30 września 2024 roku o godzinie 13:00 na cmentarzu w Łętkowicach.

GrEnMine – Innowacyjny Projekt Magazynowania Energii w Terenach Poeksploatacyjnych Kopalń