Zmarł dr inż. Józef Lewicki

Gmach główny AGH

13 czerwca 2024 @ 08:00 17:00

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 7 czerwca 2024 roku zmarł dr inż. Józef Lewicki, specjalista w zakresie techniki strzelniczej i materiałów wybuchowych, wieloletni pracownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii.

Urodził się 1 marca 1944 roku. W 1969 roku ukończył Wydział Górniczy AGH. W tym samym roku rozpoczął pracę asystenta stażysty w Zakładzie Robót Udostępniających i Hydromechanizacji Instytutu Górnictwo Odkrywkowego na Wydziale Górniczym AGH.

W 1978 roku na podstawie pracy “Laboratoryjna metoda badania zależności efektu kruszenia skały od własności materiałów wybuchowych” przygotowanej w Zakładzie Materiałów Wybuchowych Centralnego Laboratorium Materiałów Wybuchowych i Techniki Strzelniczej Instytutu Górnictwa Odkrywkowego na Wydziale Górniczym uzyskał doktorat.

W swojej działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej zajmował zastosowaniem materiałów wybuchowych w górnictwie i robotach wyburzeniowych w budownictwie. Posiadał w dorobku ponad 40 publikacji, w tym 2 książki i 1 patent oraz ponad 250 prac niepublikowanych. Był promotorem ponad 30 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.

Był członkiem SITG, Komitetu Organizacyjnego cyklicznych Konferencji Technika Strzelnicza w Górnictwie, Sekcji Górnictwa Odkrywkowego Komitetu Górnictwa PAN, jak również inicjatorem powołania w 2004 roku Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Strzałowych,

Posiadał uprawnienia wyższego dozoru ds. techniki strzelniczej. Był kierownikiem Ruchu Zakładu Górniczego oraz Rzeczoznawcą Prezesa WUG ds. ruchu zakładu górniczego.

Za swoją działalność zawodową został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą Odznaką „Zasłużony dla Górnictwa RP”. Posiadał stopień Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia.

Dr inż. Józef Lewicki był postacią nietuzinkową o szerokich zainteresowaniach. Pasjonował się historią, muzyką, sportem, florystyką a także poezją.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14 czerwca 2024 roku o godz. 12:00

w kaplicy na cmentarzu parafialnym przy ul. Zawiłej w Krakowie.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia

Dziekan oraz Społeczność Akademicka

Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami