Funkcjonowanie Biblioteki Wydziałowej
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
Niedawno zakończył się realizowany przez nasz Wydział projekt LIMBRA, we współpracy z kilkoma zagranicznymi uczelniami: University of Miskolc, Technical University of Ostrava, Technical University of Košice, Tecnalia Ventures.
Nasze motto: „Zostań aktywnym przedsiębiorcą w Polsce!”
Ogólnym celem LIMBRA było ograniczenie drenażu mózgów w sektorze surowcowym oraz wzmocnienie przedsiębiorczości w krajach Czwórki Wyszehradzkiej. Jego celem był niewykorzystany potencjał przedsiębiorczości młodych studentów bezpośrednio lub pośrednio związanych z sektorem surowcowym.
Ostatnim jego etapem był program mentorski, w którym uczestniczyli wyłonieni w procesie rekrutacji studenci kierunku Inżynieria i Zarządzanie Procesami Przemysłowymi: Katarzyna Krzyżak, Iga Świątek, Wiktoria Dudzic, Jakub Kowalów oraz Przemysław Żywicki.
Program ten miał na celu rozwinięcie kompetencji studentów, dzięki którym będą mogli rozpocząć własną działalność gospodarczą. Mieli możliwość pod okiem ekspertów poszerzyć swoją wiedzę z zakresu tworzenia takiego przedsięwzięcia zarówno od strony organizacyjnej, jak i prawnej. Nacisk położony był na trzy główne obszary: inwestycje, rynek i technologie. Projekt obejmował cykl szkoleń oraz opiekę mentorską, których głównym celem było pozyskanie niezbędnych umiejętności i narzędzi do opracowania koncepcji biznesowych, a następnie biznesplanów. Szkolenia nastawione były na zrozumienie potrzeb przez studentów, identyfikację możliwości wykraczających poza potrzeby rynku surowcowego, tworzenie wartości poprzez wysokiej jakości produkty, usługi i procesy oraz rozwijanie efektywnych relacji wymiany. Wszystkie te informacje były uczestnikom projektu przekazywane podczas szkoleń i w udostępnianych materiałach.
W efekcie prowadzonych procesów mentorskich pod opieką dr hab. inż. Barbary Kowal, profesor uczelni, dr hab. inż. Marty Sukiennik, profesor uczelni i dr inż. Anety Napieraj powstały następujące propozycje biznesowe:
W ramach podjętej współpracy w projekcie, Studenci mogli swoje pomysły realizować także w postaci projektów inżynierskich, których wykonanie i obrona były perfekcyjne.
Wszystkim studentom z programu serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki wierząc, że zdobyta wiedza i doświadczenie pomogą im w przyszłych karierach. A być może, będzie dane nam się spotkać z firmą LEMon, CERm, RawCluster, ARMoDim czy SaPla ?
W ramach projektu realizowanych było 5 grup zadaniowych, o których więcej możecie przeczytać tutaj: