OGRANICZ drenaż MÓZGU! – Projekt LIMBRA

Umiechniéte twarze kobiet na tle nieba oraz metalowej rzeźby. Z prawej strony napis EIT RawMaterials Academy. Z lewej napis Limbra.

21 lutego Cały dzień

Projekt LIMBRA

Niedawno zakończył się realizowany przez nasz Wydział projekt LIMBRA, we współpracy z kilkoma zagranicznymi uczelniami: University of Miskolc, Technical University of Ostrava, Technical University of Košice, Tecnalia Ventures.

Nasze motto: „Zostań aktywnym przedsiębiorcą w Polsce!”

Ogólnym celem LIMBRA było ograniczenie drenażu mózgów w sektorze surowcowym oraz wzmocnienie przedsiębiorczości w krajach Czwórki Wyszehradzkiej. Jego celem był niewykorzystany potencjał przedsiębiorczości młodych studentów bezpośrednio lub pośrednio związanych  z sektorem surowcowym.

Ostatnim jego etapem był program mentorski, w którym uczestniczyli wyłonieni w procesie rekrutacji studenci kierunku Inżynieria i Zarządzanie Procesami Przemysłowymi: Katarzyna Krzyżak, Iga Świątek, Wiktoria Dudzic, Jakub Kowalów oraz Przemysław Żywicki.

Drenaż mózgu: dlaczego to się dzieje i co możemy z tym zrobić?

Program ten miał na celu rozwinięcie kompetencji studentów, dzięki którym będą mogli rozpocząć własną działalność gospodarczą. Mieli możliwość pod okiem ekspertów poszerzyć swoją wiedzę z zakresu tworzenia takiego przedsięwzięcia zarówno od strony organizacyjnej, jak i prawnej. Nacisk położony był na trzy główne obszary: inwestycje, rynek i technologie. Projekt obejmował cykl szkoleń oraz opiekę mentorską, których głównym celem było pozyskanie niezbędnych umiejętności i narzędzi do opracowania koncepcji biznesowych, a następnie biznesplanów. Szkolenia nastawione były na zrozumienie potrzeb przez studentów, identyfikację możliwości wykraczających poza potrzeby rynku surowcowego, tworzenie wartości poprzez wysokiej jakości produkty, usługi i procesy oraz rozwijanie efektywnych relacji wymiany. Wszystkie te informacje były uczestnikom projektu przekazywane podczas szkoleń i w udostępnianych materiałach.

Wynikowa propozycja biznesowa

W efekcie prowadzonych procesów mentorskich pod opieką dr hab. inż. Barbary Kowal, profesor uczelni, dr hab. inż. Marty Sukiennik, profesor uczelni i dr inż. Anety Napieraj powstały następujące propozycje biznesowe:

• LEMon (Creation of an .institution providing and developing Lean Management solutions aimed at improving the economic and environmental efficiency of enterprises from the broadly understood) – Stworzenie instytucji dostarczającej i rozwijającej rozwiązania Lean Management ukierunkowanych na poprawę efektywności ekonomicznej i środowiskowej przedsiębiorstw,
  • CERM (Circular economy of the raw materials) – Circular economy w przemyśle wydobywczym,
  • RawCluster (Creation of a cluster supporting the raw materials industry) – Utworzenie klastra wspierającego przemysł surowcowy,
  • SaPla (Project of a sales platform for the raw materials market) – Projekt platformy sprzedażowej na rynek surowcowy,
  • ARMoDiM (Analysis of the activities of raw materials companies in the field of digital marketing) – Analiza działań firm surowcowych w zakresie marketingu cyfrowego.

Pomysły inżynieryjne, które mają zastosowanie

W ramach podjętej współpracy w projekcie, Studenci mogli swoje pomysły realizować także w postaci projektów inżynierskich, których wykonanie i obrona były perfekcyjne.

Wszystkim studentom z programu serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki wierząc, że zdobyta wiedza i doświadczenie pomogą im w przyszłych karierach. A być może, będzie dane nam się spotkać z firmą LEMon, CERm, RawCluster, ARMoDim czy SaPla ?

W ramach projektu realizowanych było 5 grup zadaniowych, o których więcej możecie przeczytać tutaj:

oficjalna strona internetowa projektu LIMBRA

Projekt LIMBRA na facebooku