Funkcjonowanie Biblioteki Wydziałowej
Władze WILiGZ pragną poinformować, że w czasie przerwy świątecznej tj. w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 biblioteka będzie nieczynna.
W obecnych czasach, gdy niemalże każda dziedzina naszego życia jest powiązana z Internetem, łącznie z komunikacją, rozrywką, transportem, zakupami i nie tylko, coraz łatwiej o oszustwa, których ofiarą może paść każdy z nas. Czy słyszeliście kiedyś o socjotechnice? Są to techniki polegające na oszukiwaniu ludzi poprzez nakłonienie ich do ujawnienia swoich prywatnych danych, takich jak hasła lub dane bankowe, lub do udzielenia dostępu do komputera w celu dyskretnego zainstalowania złośliwego oprogramowania. Złodzieje i oszuści korzystają z socjotechniki, ponieważ łatwiej jest namówić kogoś do ujawnienia haseł niż zhakować go.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby atakujące za pomocą socjotechniki mają jeden z dwóch celów:
Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia się przed atakami socjotechnicznymi jest umiejętność ich identyfikacji. Przyjrzyjmy się paru typom ataków socjotechnicznych.
Osoby stosujące techniki phishingowe podszywają się pod zaufaną instytucję lub osobę, próbując przekonać ofiarę do ujawnienia danych osobowych i innych wartościowych przedmiotów. Ataki z wykorzystaniem phishingu są ukierunkowane na dwa sposoby:
Jakich technik mogą używać oszuści?
Wyłudzanie informacji przez e-mail to najbardziej tradycyjny sposób phishingu. Wykorzystuje on wiadomości mailowe, nakłaniające do odpowiedzi lub dalszych działań wiążących się z udostępnieniem danych. Kolejny przykład to połączenia telefoniczne z phishingiem głosowym (vishingiem). Mogą one automatycznie rejestrować wszystkie napływające dane. Najpopularniejszą ostatnio wśród oszustów metodą są SMS-y phishingowe (smishing) lub wiadomości w aplikacjach mobilnych, zawierające łącze internetowe lub proszące o dalsze działanie za pośrednictwem fałszywego adresu e-mail lub numeru telefonu.
Przykładem może być ostatnia fala fałszywych sms’ów o treści: „Drogi Adresacie, ze względu na wagę zamówionego przedmiotu, prosimy o dokonanie dopłaty. Aby Twoja paczka ruszyła w drogę. Kliknij w link: ***”.
Pamiętajmy, aby zawsze weryfikować takie wiadomości na oficjalnych infoliniach lub aplikacjach firm, czy banków!
Przynęta oferuje ofierze coś kuszącego lub ciekawego, aby zwabić ją w pułapkę socjotechniki. W tym celu oszust może oferować bezpłatne pobranie muzyki lub kartę podarunkową w celu nakłonienia użytkownika do podania danych uwierzytelniających.
Popularne metody oszust mogą obejmować także:
To tylko kilka z setek metod, które na co dzień stosują oszuści. Jak bronić się i zapobiegać atakom socjotechnicznym?
Oto kilka ważnych sposobów ochrony:
Pamiętajmy także, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – nie działajmy pochopnie, ani pod wpływem emocji!
Przed udostępnieniem swoich danych zastanów się, czy oferowana Ci promocja w Internecie nie brzmi zbyt pięknie, by była prawdziwa? Czy Twój znajomy naprawdę poprosił Cię o wysłanie mu pieniędzy? Czy załącznik lub link nie wygląda podejrzanie?
Atakujący oczekują, że podejmiesz działania przed rozważeniem ryzyka, co oznacza, że powinieneś postąpić odwrotnie!
Artykuł przygotowany przez SKN BHP Inspektor