Akademia Dostępności

27.01.2022
klawiatura komputerowa z symbolem osoby niepełnosprawnej ruchowo na klawiszu Enter

27 stycznia @ 08:00 28 stycznia @ 17:00

„Akademia Dostępności – Wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami” to projekt, który został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W 2019 roku weszła w życie ustawa o zapewnieniu dostępności, która obliguje nas, abyśmy stale rozwijali się i polepszali warunki studiowania osób z problemami zdrowotnymi.

Wdrożenie ułatwień

Działania obejmują wypracowanie i wdrożenie m.in.: teleinformatycznego systemu nawigacji po budynkach i terenie AGH w szczególności dla osób z problemami wzroku i ruchu.

Planowane działania w projekcie obejmują:

• platformy do zdalnej obsługi studentów z niepełnosprawnościami;
  • kursów e-learningowy wraz z filmami instruktażowymi;
  • Standardów dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej.

Ponadto projekt przewiduje poprawę dostępności serwisów internetowych zgodnych z aktualnymi standardami WCAG, digitalizację i udostępnienie zasobów edukacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami, wynikającymi z niepełnosprawności oraz umożliwienie skorzystanie ze zdalnego dostępu do konsultacji psychiatrycznych dla pracowników w zakresie nabycia fachowej wiedzy wykorzystanej do wsparcia studentów z niepełnosprawnościami w sytuacji kryzysowej.

Kadra rozumie i stosuje

Przedstawiciele kadry uczelni pozyskają wiedzę, umiejętności, a także bardzo istotną świadomość na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Poznają także zasady, jakie powinny im przyświecać w codziennej pracy w kontekście wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, by przyczyniać się do tworzenia środowiska równych szans, umożliwiającego aktywne uczestnictwo oraz szanse na kształcenie osób z niepełnosprawnościami.

Szkolenie z dostępności cyfrowej!

Chcąc pomóc pracownikom AGH stawić czoła nowym wyzwaniom zapraszamy do udziału w szkoleniach. Wiedza i umiejętności nabyte w ich trakcie przygotują Państwa do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, zwiększając tym samym komfort pracy.

Najbliższe szkolenia:

Zaplanowane działania w sposób bezpośredni przełożą się na większą dostępność uczelni dla osób z niepełnosprawnościami i wzrost kompetencji uczestników Projektu w zakresie zapewnienia równości szans.

Pełny zakres szkoleń dostępny pod – Szkolenia dla Pracowników – Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH