Barbórka AGH

Kolaż. Zdjęcie po lewej. Studenci ubrani w czarne mundury górnicze z wstęgą w barwach AGH - zielono czarno czerwoną oraz flagii Polski biało czerwonej schodzą po schodach w budynku A0. Po prawej. Przemarsz studentów w mudnurach po ulicach Krakowa.

9 grudnia 10 grudnia

Barbórka AGH – Obchody Górniczego Święta

Barbórka w murach Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie jest świętem wszystkich Absolwentów, Górników i jej Sympatyków. Święto to głęboko wpisało się w tradycje nie tylko Uczelni, ale również jest ważnym wydarzeniem kulturalnym Krakowa w trakcie, którego obserwatorzy i uczestnicy mogą zapoznać się z tradycjami górniczymi. Obchody barbórkowe w AGH są niezwykłym i uznawanym wydarzeniem dla naszej społeczności oraz gości zagranicznych.

W tym trudnym okresie związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 mamy nadzieję, że spotkamy się w murach naszej Alma Mater i wspólnie, z zachowaniem tradycji i zasad bezpieczeństwa, będziemy świętować Barbórkę. Tegoroczne obchody Barbórki w AGH odbędą się w dniach 9 i 10 grudnia 2021 r.

Barbórka w AGH nie może się odbyć bez udziału naszych Studentów, Absolwentów i wiernych Przyjaciół.

Już dziś kierujemy do Was wszystkich słowa serdecznego zaproszenia: „Przybywajcie na Barbórkę do AGH”.

Program obchodów

4-5 grudnia 2021 r.

• 10:00 – 18:00 63. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, Akademia Górniczo-Hutnicza – paw. A0

9 grudnia 2021 r.

• 8:30 Uroczyste otwarcie 62. Konferencji Studenckich Kół Naukowych – Aula paw. A0
  • 9:30 Obrady 62. Konferencji Studenckich Kół Naukowych
  • 17:00 Podsumowanie Konferencji Studenckich Kół Naukowych – wręczenie dyplomów – Aula paw. A0

10 grudnia 2021 r.

• 8:30 Uroczysta msza święta w kolegiacie św. Anny;
  • 13:00 Uroczyste Posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika – Aula paw. A0 oraz “Tradycyjny skok przez skórę” w holu paw. A0

Biesiada Górnicza

Zwieńczeniem uroczystości Barbórkowych na AGH jest Biesiada Górnicza. Stare strzechy celebrują podsumowanie roku górniczego z adeptami sztuki górniczej płci obojga. Wspólne biesiadowanie wedle prawa piwnego łączy pokolenia, uczy szacunku do tradycji i Naszej Almae Matris.

Biesiada Górnicza została przełożona na 10 lutego 2022 r. Prosimy o odpowiednią aktualizację kalendarzy.

Dołączcie do świętowania, 10 lutego 2022 który będzie dniem nadzwyczajnego wydarzenia, kiedy wszyscy zgromadzimy się przy wspólnej ławie.

Wszelkie informację dotyczące obchodów Górniczego Święta – Barbórka AGH znajdziecie na stronie Barbórka AGH.