Wspólnie dla rozwoju kadry BHP

01.06.2023
Osoby siedzące ubrane w garnitury i garsonki na sali w kilku rzędach. Z boku sztandar z literami BHP.

1 czerwca Cały dzień

W ramach odbywających się dnia 1 czerwca 2023 roku uroczystych obchodów 30-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Prof. Marek Cała podpisał umowę o współpracy pomiędzy krakowskim oddziałem Stowarzyszenia a Wydziałem.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie zrzesza osoby zawodowo związane z tą branżą i realizuje swoje działania poprzez promowanie tematyki bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach, integrując środowisko BHP w Polsce południowej oraz podnosząc świadomość dotyczącą kultury bezpieczeństwa i rozwijając wiedzę zawodową swoich członków. Na przestrzeni lat Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami realizowała szereg wspólnych inicjatyw, których głównym celem było podnoszenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa pracy.

Działalność Katedry, związanej od początku jej istnienia z tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy oraz realizującej studia podyplomowe bezpieczeństwo i higiena pracy, pozwala na wspólne ze Stowarzyszeniem kreowanie  działań, jak m.in. współorganizowanie konferencji „Bezpieczeństwo pracy – edukacja i dobre praktyki”, która co pięć lat zrzesza małopolskie środowisko BHP, jak również studentów oraz absolwentów studiów podyplomowych realizowanych w murach AGH. W trakcie wydarzenia Kierownik Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy oraz Kierownik Studiów Podyplomowych BHP Prof. Zbigniew Burtan otrzymał wraz z Dziekanem Wydziału Prof. Markiem Całą okolicznościowe medale za wkład w działalność Stowarzyszenia i promowanie tematyki bezpieczeństwa pracy. Podziękowania za współpracę otrzymał również jej koordynator z ramienia Wydziału i Katedry, a zarazem członek krakowskiego oddziału Stowarzyszenie mgr Michał Dworzak.

Dotychczasowe owocne współdziałanie zostało uwieńczone podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie reprezentowanym przez Prezesa Oddziału Pana Pawła Kanię i Wiceprezes Panią Iwonę Pietraszewską, a Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH reprezentowanym przez Pana Dziekana Prof. Marka Całę. W ramach planowanej współpracy zainicjowane zostaną prace naukowo-badawcze związane z tematyką bezpieczeństwa pracy, wspólne przedsięwzięcia w celu podnoszenia kwalifikacji członków Stowarzyszenia oraz studentów WILiGZ, wsparcie merytoryczne w zakresie kształcenia na kierunku studiów magisterskich Inżynieria Bezpieczeństwa oraz studiach podyplomowych,  a także będą inicjowane praktyki i staże dla studentów oraz absolwentów AGH.