AGH For.Rest I edycja

Kolaż zdjęć. Studenci i studenki z łopatami podczas sadzenia sadzonek.

27 października @ 08:00 17:00

AGH For.Rest – akcja sadzenia drzew

AGH For.Rest to wyjątkowe wydarzenie, które w tym roku odbyło się po raz pierwszy. Co warto podkreślić akcja AGH For.Rest miała miejsce na terenie miasta Krakowa w ramach inauguracji roku akademickiego 2021/2022. Chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego więc zorganizowaliśmy zalesianie.

Miło nam poinformować, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeznaczył na tę specjalną akcję działkę o łącznej powierzchni 0,55 ha na terenie której na przestrzeni lat powstanie AGH For.Rest. Sadzenie odbyło się w piątek 8 października jako nowy element Inauguracji Roku Akademickiego.

AGH For.Rest jest dołożeniem cegiełki wspierającej działania ZZM Kraków w zapewnieniu ekologicznego środowiska i ustanowieniu naturalnej równowagi w środowisku miejskim. Leśny odpoczynek posłuży również jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i gości Krakowa, stwarzając nowe możliwości dla różnorodnych zajęć na świeżym powietrzu.

Wspólnie posadziliśmy 103 sadzonki drzew

Rok akademicki został rozpoczęty a z nim zaczął się kolejny etap dla naszej społeczności. Dołączyło do nas wielu młodych adeptów nauk technicznych. Po raz sto trzeci, lecz w pewnym aspekcie po raz pierwszy.

W wydarzeniu wzięli udział, Rektor AGH prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami prof. Marek Cała, Zastępca Dyrektora ds. Zieleni ZZM Kraków Łukasz Pawlik oraz pracownicy i studenci AGH.

Wydarzenie które zorganizowaliśmy zostało zauważone przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej numer 65 im. Czesława Janczarskiego. Dyrektor SP65 oraz jej podopieczni dołączyli do nas. Wspólnie sadziliśmy drzewa, które będą stanowić przyszłość dla następnego pokolenia.

AGH For.Rest czyli zew stu drzew

W tym roku posadziliśmy 103 drzewa, natomiast akcja AGH For.Rest ma charakter cykliczny i będzie elementem kolejnych Inauguracji Roku Akademickiego. W przeciągu dziesięciu lat będzie to aż 1075 drzew. Tegoroczne sto trzy drzewa przyniesa ogrom korzyści dla nas wszystkich. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi.

Drzewa odgrywają ogromną rolę przyrodniczą i ekologiczną – chronią, pochłaniają dwutlenek węgla, wzbogacają powietrze, zatrzymują wody opadowe, pozwalają oszczędzać energię, przynoszą korzyści społeczne i ekonomiczne – są inwestycją oferującą ogrom korzyści dla przyszłych pokoleń.

Każde drzewo w efekcie jest kapsułą czasu naszej społeczności do przyszłego pokolenia. Wiadomość, która w niej się znajduje jest prosta – świadomie kształtujemy dla Was środowisko.

Drzew ponad sto, a nas?

W dniu wydarzenia otrzymaliśmy wsparcie od MPK Kraków, które na potrzeby transportu wolontariuszy udostępniło nam autobus. Wspólnie wyruszyliśmy z kampusu AGH, autobus był pełny, w środku ponad 70 wolontariuszy którzy w ten dzień postanowili spędzić sadząc drzewa. Kadra WILiGZ oraz AGH razem ze studentami przejechała przez Kraków autobusem oznaczonym napisem – WILiGZ AGH – AGH For.Rest

Na tym nie skończyliśmy, nasza społeczność odznacza się aktywnością i zaangażowaniem, więc duża liczba uczestników dotarła na teren przeznaczony pod zalesianie własnymi środkami transportu. Sumarycznie w AGH For.Rest brało udział ponad 130 osób. Spowodowało to że drzewa były sadzone w tempie zaskakującym dla wszystkich.

Pełną relacje zdjęciową z AGH For.Rest obejrzysz w Galerii Wydarzenia AGH For.rest.