Gra Symulacyjna Transformacja Energetyczna – zapisz się i zagraj

5 studentek i 2 studentów stoi i przy stole i dyskutuje

28 kwietnia Cały dzień

W dniu 9 maja 2023 Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Zarządzania oraz nasz Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami organizują szkolenie w formie gry symulacyjnej:  Transformacja Energetyczna – wyzwanie dla decydentów, biznesu i całego społeczeństwa. Szkolenie jest realizowane w ramach projektu Energy Transition Entrepreneurs in Action – Developing a Supportive Academic Environment for the Young Talents (ETEIA) w ramach programu EIT’s HEI Initiative: Innovation Capacity Building for Higher Education.

Gra Transformacja Energetyczna odwzorowuje prawdziwe wyzwania stojące przed decydentami w procesie transformacji sektora energetycznego z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

Podczas szkolenia każdy z graczy wciela się w inną rolę w złożonym systemie energetycznym. Każda rola ma własny zakres decyzji i odpowiedzialności. Producenci energii, jak każdy biznes,
maksymalizują swoje zyski. Jeśli jednak zignorują zagrożenie dla środowiska naturalnego, doprowadzi to do katastrof spowodowanych zmianami klimatu. Innowatorzy wprowadzają na rynek technologie czystej energii. Jednak komercjalizacja nowych technologii jest obarczona dużym ryzykiem i nie zawsze kończy się sukcesem.

Wyzwaniem dla dystrybutora energii jest bilansowanie zmieniających się popytu (wzrost zapotrzebowania na energię) i podaży (zmienne warunki atmosferyczne wpływające na produkcję ze źródeł odnawialnych) energii. Cały system jest regulowany przez ministerstwo energii we współpracy z innymi jednostkami rządu. Rząd musi liczyć się z ciągłą presją ze strony konsumentów, którzy nie chcą dopuścić, aby przejście na odnawialne źródła energii odbyło się ich kosztem.

Podczas zajęć uczestnicy będą analizować, czy i jak uda się przeprowadzić transformację sektora energetycznego? Czy możliwe jest powstrzymanie zmiany klimatu? Jakie działania przyczynią się
do budowania lepszej i sprawiedliwej przyszłości?

Link do rejestracji: https://forms.office.com/e/0BuYbEb4mq

Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 28.04.2023