Nowe Horyzonty Badań Materiałowych: Laboratorium do badań przy obniżonej grawitacji na AGH

14.06.2023
Na zdjęciu widać Dziakana WILiGZ prof. Marka Całę, Prorektora ds. Nauki prof. Marka Gorgonia, oraz mgr Malwinę kolano która trzyma w rękach próbkę badawczą.

14 czerwca Cały dzień

Cel i funkcje Laboratorium Obniżonej Grawitacji

Laboratorium na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH służy do przeprowadzania badań na wielu rodzajach materiałów, od budowlanych po grunty drobnoziarniste i gruboziarniste. Jego unikalne warunki umożliwiają analizę zachowań materiałów, które są analogami skał na Ziemi i innych skalistych planetach, pod wpływem zmniejszonej grawitacji. Testy pomagają naukowcom zrozumieć interakcje między lądownikiem a powierzchnią małego ciała niebieskiego.

Wpływ na przyszłą eksplorację kosmiczną

Profesor Marek Cała, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, podkreśla znaczenie tych badań dla przyszłości. Poprzez zrozumienie wpływu różnych warunków grawitacyjnych na parametry wytrzymałościowe i odkształceniowe materiałów, badania te mogą zapewnić kluczowe informacje dla planowania przyszłych misji kosmicznych. Może to mieć zastosowanie zarówno w inżynierii materiałowej, górnictwie kosmicznym, jak i budownictwie.

Przyszłe zastosowania i odkrycia

Prace doktorantki Malwiny Kolano skupiają się na przygotowaniu do przyszłych misji kosmicznych, badając właściwości kosmicznego podłoża, co jest kluczowym aspektem planowania zasiedlenia innych planet. Jej badania dotyczą wpływu warunków mikrograwitacji na parametry fizyczne i mechaniczne różnorodnych gruntów, w tym piasków, pyłów czy glin.

Technologie symulacji i penetracji

W laboratorium używane są symulanty – materiały imitujące warunki na innych ciałach niebieskich, które mogą być naturalne lub sztuczne, a także penetratory służące do zagłębiania się w badane materiały. Te eksperymenty pomagają naukowcom zrozumieć, jakie parametry powinny mieć urządzenia wykorzystywane do drążenia przestrzeni kosmicznej, a także charakterystykę regolitu pokrywającego powierzchnię ciał niebieskich.

Wyjątkowe warunki badawcze w laboratorium

Unikalny aspekt badań w laboratorium AGH polega na prowadzeniu ich w warunkach obniżonej grawitacji, co osiąga się przez zrzucanie materiału z różnym przyspieszeniem. Specjalna wieża zrzutowa, o wysokości ponad 5 metrów, umożliwia 4-metrowy lot ładunku, dostosowując przyspieszenia do warunków panujących na Marsie lub Księżycu. Obserwacje zachowań materiałów w tych specyficznych warunkach mogą przynieść istotne odkrycia dla przyszłej eksploracji kosmosu.