Porozumienie o współpracy z ZS Nr 1 im. S. Staszica w Olkuszu

31 marca Cały dzień

Budowanie sieci szkół średnich

3 marca 2022 r. sfinalizowane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH a Zespołem Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu. Przedmiotem porozumienia jest podjęcie wspólnych działań w celu doskonalenia zawodowego uczniów i wsparcia w zakresie wyboru dalszej ścieżki ich kariery. Przedstawiciele naszego Wydziału pod przewodnictwem dr hab. inż. Markiem Borowskim, prof. AGH, odwiedzili Zespół Szkół w ramach odbywającego się Tygodnia Zawodów. Podczas spotkania ważną chwilą było przekazanie na ręce Pani Dyrektor mgr inż. Aldony Nowickiej porozumienia pomiędzy Szkołą a Wydziałem.

Oferta Inżynierii Środowiska

Wydarzenie miało charakter zarówno formalny, jak i edukacyjny. Zaraz po przemówieniach wstępnych Uczniom przedstawiona została oferta zarówno Uczelni jak i Wydziału, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej istotę w obecnych realiach rynku pracy. Prodziekan Wydziału ds. Współpracy Marek Borowski, przedstawił szereg korzyści wynikających z wyboru studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej. Ponadto jako próbkę wiedzy, którą można pozyskać, studiując na naszym Wydziale, omówiono wybrane zagadnienia z tematyki Inżynierii Środowiska, z jednoczesnym zachęceniem do członkostwa w Kołach Naukowych. Tę część wydarzenia rozpoczęła doktorantka Klaudia Zwolińska, przedstawiając wprowadzenie do mikroklimatu w pomieszczeniach, z wykorzystaniem praktycznych przykładów, pomiarów eksperymentalnych oraz symulacji numerycznych. Następnie Adam Ciupa, zaprezentował Koło Naukowe „Kliwent” oraz kontynuował tematykę mikroklimatu, omawiając jego badanie na konkretnym przykładzie. Kolejny zaprezentowany temat, to projekt AGH-WIND, realizowanego w ramach konkursu „Grant Rektora”. Klaudia Krawczyk jako członkini Koła Naukowego „Ekospirit”, który był jednym z pięciu kół zaangażowanych w realizacje projektu, przybliżyła zakres podejmowanych zajęć oraz ukazała finalny efekt.

Wciągająca prezentacja możliwości

Prezentacje spotkały się z bardzo pozytywną reakcją uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali wystąpień. Kolejną część spotkania stanowiła ogólna dyskusja dotycząca studiowania. Pojawiły się także na pytania dotyczące rekrutacji, pierwszych odczuć podczas rozpoczynania studiów oraz sposobu realizacji studiów. Studenci chętnie udzielali wskazówek i spostrzeżeń, które mogłyby być przydatne dla przyszłych studentów AGH.

Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu łączy nie tylko patron, którym jest Stanisław Staszic oraz zbliżony czas rozpoczęcia działalności, ale również podejmowana tematyka. Uczniowie technikum mogą rozwijać swoją wiedzę zawodową oraz poszerzać ją o pokrewne zagadnienia, poprzez studiowanie m.in. na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. W ramach kontynuacji współpracy, Uczniowie zaproszeni zostali na rewizytę w najbliższym czasie i udział w ćwiczeniach laboratoryjnych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Jest to szczególnie interesująca propozycja dla techników chłodnictwa i klimatyzacji, którzy mogą kontynuować swoją ścieżkę edukacyjną na kierunku „Inżynieria Kształtowania Środowiska”.