Raw Materials Summer Camp na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami

Machająca nam grupa uczestników RawMaterials-SummerCamp

11 października @ 08:00 17:00

Raw Materials Summer Camp

Raw Materials Summer Camp 2022 został zrealizowany w ramach projektu Raw Materials at Schools ESEE oraz dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Wydarzenie odbyło się w dniach 12-15 września 2022, a jego gospodarzem był Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Naszymi partnerami w tym przedsięwzięciu byli MUL, CNR, Uniwersytet w Miszkolcu oraz Uniwersytet Techniczny w Koszycach. Tematem przewodnim całego wydarzenia była gospodarka o obiegu zamkniętym. GOZ to odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie surowcami i odpadami. Podstawą tej koncepcji jest założenie, że produkty, materiały i surowce powinny jak najdłużej pozostawać w gospodarce, a wytwarzanie odpadów powinno być ograniczone do minimum.

W tegorocznym RM Summer Camp wzięło udział 35 uczestników. Wśród uczestników byli Uczniowie, Nauczyciele i Ambasadorzy, którzy reprezentowali 4 kraje: Włochy, Węgry, Słowację i Polskę. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów z:

• Miskolci Herman Ottó Secondary School,
  • BMSZC Petrik Lajos Két tanítási Nyelű Technicum,
  • Liceo Ginnasio Luigi Galvani,
  • V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
  • Gymnázium Sv. Edity Steinovej.

Cztery dni warsztatów

Podczas 4-dniowego kursu studenci zapoznali się z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego, która uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, począwszy od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, aż do momentu, w którym obiekt staje się odpadem. Przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza on negatywny wpływ odpadów na środowisko, pozwala chronić zasoby oraz efektywniej korzystać z deficytowych surowców. Jego wdrożenie zwiększa również konkurencyjność, innowacyjność oraz gwarantuje rozwój gospodarek i wzrost zatrudnienia.

Efektem odbytych wykładów, warsztatów i gier tematycznych były indywidualne prezentacje grup uczestników, które zwierały dane statystyczne, trendy konsumpcyjne oraz propozycje innowacyjnych rozwiązań uwzględniające charakter materiału oraz możliwą zmianę jego cyklu życia.

RM@Schools Summer Camp to niezwykłe wydarzenie pozwalające nie tylko na pozyskanie wiedzy merytorycznej, ale także – a raczej przede wszystkim – na zawarcie nowych znajomości. Uczniowie zyskują możliwość współpracy w międzynarodowych zespołach, co pozwala im ćwiczyć umiejętności językowe, interpersonalne oraz kreatywnej pracy grupowej.