Relacja z MEC 2023 oraz specjalnej sesji DigiRescueMe

13.07.2023
Zdjęcie grupowe uczestników spotkania DigiREescueMe..

13 lipca Cały dzień

MEC 2023

W dniach 14-16 czerwca 2023 roku odbyła się VI międzynarodowa konferencja Mineral Engineering Conference 2023. Miejscem wydarzenia był Hotel Gołębiewski w Wiśle. Podczas tegorocznej edycji, organizowanej przez KGHM Cuprum obchodzono uroczystość 25-lecia Zakładów Wzbogacania Rud w KGHM Polska Miedź S.A. W czasie sesji plenarnej, inaugurującej obrady uhonorowano Dyrektora ZWR Pawła Piwowara, jak również innych zasłużonych pracowników. Ponadto orderami odznaczono także współpracujących ludzi ze świata nauki, w tym także pracowników AGH – prof. dr hab. inż. Barbarę Torę oraz dr hab. inż. Dariusza Foszcza, prof. AGH. Trzydniowe obrady wniosły wiele nowych, innowacyjnych rozwiązań w szeroko rozumianej dziedzinie przeróbki surowców mineralnych, jak również zagospodarowania odpadów i kwestii zrównoważonego rozwoju.

DigiRescueMe

Równolegle do sesji konferencyjnej odbyła się także specjalna sesja naukowa w ramach projektu DigiRescueMe, którego partnerem jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Projekt ten został oficjalnym partnerem konferencji MEC 2023. Spotkanie było okazją do rozpropagowania realizowanego projektu. Sesja została zorganizowana w systemie hybrydowym. Oprócz obrad w sali Hotelu Gołębiewski odbyła się także transmisja online poprzez platformy You Tube oraz MS Teams. Ogółem w spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób w trybie stacjonarnym oraz ok. 150 osób w trybie online. Sesję prowadzili dr hab. inż. Tomasz Niedoba, prof. AGH oraz dr inż. Zbigniew Kuczera. Podczas obrad swoje wystąpienie w trybie online miał koordynator projektu, Prof. Oktay Şahbaz z Kütahya Dumlupinar University, prezentując założenia i dotychczasowe wyniki realizowanej pracy. Kolejnym prelegentem był Szymon Łagosz z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, który zaprezentował osiągnięcia innego projektu dotyczącego zastosowania technologii VR w edukacji. Następnie o rosnącej roli technologii w nauczaniu, w tym symulacji komputerowych opowiedział Piotr Buffi z JSW Szkolenie i Górnictwo, podkreślając, że technologia VR ma coraz większe zastosowanie w praktyce i jej rola będzie rosła. Kolejne wystąpienie było autorstwa Zbigniewa Kubicy, dyrektora Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie. Zaprezentował on realizowaną ofertę szkoleniową kierowaną do przyszłych ratowników górniczych. Dotyczy ona wszystkich aspektów szkolenia ratowniczego a w szkoleniach ważnymi elementami są ćwiczenia symulacyjne gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia zdrowia dla szkolonej osoby. Obrady zakończyło wystąpienie Dariusza Michalaka z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, który przedstawił możliwości zastosowania nowoczesnych narzędzi i metod w edukacji zarówno zawodowej, jak również dla studentów praktycznych kierunków technicznych.

Warto podkreślić, że w obradach wzięła udział grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którzy są jednymi z potencjalnych odbiorców efektów projektu DigiRescueMe.

Zarówno konferencja MEC 2023, jak i specjalna sesja DigiRescueMe zakończyła się sukcesem a obrady były bardzo owocne. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w lipcu w Portugalii.