Wakacyjne Gorące Bułeczki

Kobieta czytająca książkę w Bibliotece. Stosy książek leżące na biórku po jej prawej i lewej stronie

13 lipca Cały dzień

W miesiącu lipcu proponujemy naszym czytelnikom przede wszystkim monografię powstałą na naszym wydziale, jest to trzecia część cyklu, a  także obszerne, 3 tomową publikację z dziedziny fizyki. Pozostałe pozycje z naszego zestawienia dotyczą nieprzełazowych przewodów kanalizacyjnych, rur  z tworzyw sztucznych, historii przemysłu naftowego, biometalurgii oraz sieci geodynamicznej. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej tego posta.

Możecie nas ulepszać!

Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej tego posta.

Autor, tytuł, rok wydaniaKrótki  zarys tematykiOkładka
Mikoś T., Tajduś A., Szumiński A.: Fascynujący świat zabytków podziemnych i naziemnych: górnicy na ratunek najcenniejszych podziemi i miast: 80 lat badań i doświadczeń w zbiorach archiwalnych 100-letniej Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki AGH, wyd. 2019       Monografia stanowi podsumowanie wieloletnich doświadczeń uzyskanych przy ratowaniu, zabezpieczaniu i adaptacji wielu podziemnych i podziemno-naziemnych pomników materialnych Polski. Opisano różne przykłady bezpośredniego zastosowania w praktyce górniczych metod ratunkowych. Twórcami jest Zespół Autorów, pracowników KGBiG AGH, jest to uzupełnienie dwóch poprzednich monografii. Książka uzyskała wyróżnienia.
Kuliczkowska E.: Kryteria planowania bezwykopowej odnowy nieprzełazowych przewodów kanalizacyjnych, wyd. 2008W związku z rozwojem i stosowaniem bezwykopowych technologii odnowy przewodów kanalizacyjnych, które z uwagi na sformułowane w monografii kryteria, wymagają takiej odnowy w pierwszej kolejności. Zaproponowano model analizy uszkodzeń przewodów kanalizacyjnych dla trzech kryteriów: statyczno – wytrzymałościowego, hydrauliczno – eksploatacyjne i zagrożeń środowiska.
Monografia dedykowana jest studentom kierunków: Inżynieria środowiska i Budownictwo, projektantom i pracownikom przedsiębiorstw odpowiedzialnym za bezpieczną eksploatację sieci kanalizacyjnych.
Lars-Eric J.: Rury z tworzyw sztucznych do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, wyd. 2010Wartościowe źródło wiedzy dla studentów wydziałów inżynierii sanitarnej i kierunków pokrewnych wyższych uczelni technicznych, praktyków z firm projektowych i wykonawczych oraz inwestorów planujących nowe inwestycje związane z sieciami wodnymi i kanalizacyjnymi, jak również dla firm eksploatujących sieci wodno-kanalizacyjne z tworzyw sztucznych. Publikacja jest tłumaczeniem czwartego wydania oryginału “Plastics pipes for water supply and sewage disposal”, cowskazuje na zapotrzebowanie na tego typu pozycje.
Biometalrugia metali nieżelaznych: podstawy i zastosowanie / red. W. Charewicz,  wyd. 2002Wartościowe źródło wiedzy dla studentów wydziałów inżynierii sanitarnej i kierunków pokrewnych wyższych uczelni technicznych, praktyków z firm projektowych i wykonawczych oraz inwestorów planujących nowe inwestycje związane z sieciami wodnymi i kanalizacyjnymi, jak również dla firm eksploatujących sieci wodno-kanalizacyjne z tworzyw sztucznych. Publikacja jest tłumaczeniem czwartego wydania oryginału “Plastics pipes for water supply and sewage disposal”, cowskazuje na zapotrzebowanie na tego typu pozycje.
Badawcza sieć geodynamiczna na obszarze  wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego / red. W. Góral, wyd. 2005W monografii ujęto charakterystykę założonej we wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego sieci geodynamicznej, służącej do obserwacji ruchów powierzchni, obejmującej swym zasięgiem 6 obszarów górniczych. W opracowaniu zawarto także, analizy pomiarów niwelacyjnych i obserwacji satelitarnych GPS punktów sieci obserwacyjnej wraz ze szczegółowym opracowaniem wyników.
Historia polskiego przemysłu naftowego, t. 1-2 / red. R. Wolwowicz, wyd. 1994-5Książka opisuje historyczny proces tworzenia się polskiego przemysłu naftowego, ludzi z nim związanych oraz znaczące wydarzenia i osiągnięcia. Narodziny przemysłu naftowego w świecie sięgają połowy XIX wieku, chociaż ropę naftową znano od tysiącleci. Lokalnie była w różnych celach eksploatowana – co potwierdza literatura wielu narodów. W drugiej połowie XIX wieku odkryto gospodarcze znaczenie ropy naftowej i odtąd rozpoczął się jej triumfalny pochód.
Fizyka dla szkół wyższych, t. 1-3, wyd. 2018Stworzona przez Fundację OpenStax.  Jest to polska adaptacja 3-tomowego dzieła pt.: University Physics z 2016 roku.  Jest dostępny bezpłatnie  na otwartej licencji i na platformie OpenStax CNX.Podręcznik dopasowany jest pod względem zakresu i układu treści do kursów wprowadzających z fizyki ogólnej opartych na analizie matematycznej. Kładzie nacisk na powiązania między teorią a praktycznymi zastosowaniami, wyjaśniając zagadnienia fizyczne w ciekawy sposób, lecz z zachowaniem niezbędnego rygoru matematycznego. Liczne, dobrze dobrane przykłady pokazują, jak podejść do zadania, jak wykorzystać wzory i wreszcie jak sprawdzić i uogólnić wynik. Podzielony na 3 tomy: 1. Mechanika, 2. Termodynamika, 3. Optyka.