11 Szkoła Aerologii Górniczej

12.04.2022
Grupa ludzi stojąca przed wejściem do budynku wykonanego w stylu góralskim. W lewym górnym roku napis 11 Szkoła Aerologii Górnicze. Komitet Górnictwa PAN. Białka Tatrzańska.

12 kwietnia Cały dzień

Relacja z SAG

W dniach 23-25.03.2022 r., w Hotelu „Toporów” w Białce Tatrzańskiej odbyła się 11. Szkoła Aerologii Górniczej organizowana przez:

• Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, Katedrę Inżynierii Środowiska,
  • Komitet Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Sekcję Górnictwa Podziemnego Węgla Kamiennego.

Komitet Organizacyjny 11 SAG

W skład Komitetu Organizacyjnego 11. Szkoły Aerologii Górniczej wchodzili pracownicy Katedry Inżynierii Środowiska w składzie: prof. dr hab. inż. Nikodem Szlązak (przewodniczący), dr hab. inż. Dariusz Obracaj, prof. AGH, dr hab. Justyna Swolkień, prof. AGH, dr inż. Marek Korzec oraz dr inż. Kazimierz Piergies.

Konferencja została objęta patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Adama Mirka. Partnerami 11. Szkoły Aerologii Górniczej byli: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., AZIS Mining Service Sp. z o.o., Becker-Warkop Sp. z o.o. oraz DSI Underground.

Cele Szkoły Aerologii Górniczej

Celem 11. Szkoły Aerologii Górniczej była prezentacja najnowszych osiągnięć krajowej i światowej nauki w zakresie wentylacji, bezpieczeństwa i zwalczania zagrożeń naturalnych w kopalniach podziemnych, wymiana doświadczeń, omówienie ciekawszych przypadków i zdarzeń oraz rozwiązań problemów ruchowych w kopalniach. Program obejmował także tematykę wentylacji tuneli komunikacyjnych. Konferencja umożliwiła również firmom związanym z problematyką wentylacji kopalń prezentację swoich najnowszych rozwiązań, ofert i wdrożeń.

W 11. Szkole Aerologii Górniczej wzięło udział 120 uczestników, a w czasie obrad wygłoszonych zostało 37 referatów.