30 lat wydobycia KWK Budryk: Jubileusz w Auli AGH

Zbiorowe zdjęcie na schodach Auli Gmachu Głównego AGH uczestników uroczystości 30-lat KWK Budryk

15 marca 2024 Cały dzień

30-lecie KWK Budryk na AGH

W samym sercu Akademii Górniczo-Hutniczej, w uroczystej atmosferze jej Auli, miało miejsce wydarzenie, które z pewnością przejdzie do historii nie tylko kopalni KWK Budryk, ale również całego Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami oraz szeroko pojętej społeczności akademickiej. Obchody 30-lecia wydobycia przez KWK Budryk stały się okazją do wspólnego świętowania, refleksji nad przeszłością oraz planowania przyszłości. Było to możliwe dzięki wsparciu Wiesława Chyłka, Dyrektora Technicznego Kopalni, który sprawił, że to wyjątkowe wydarzenie mogło odbyć się w murach AGH.

Patronat i znaczenie wydarzenia

Uroczystość ta zaszczycona została patronatem Jego Magnificencji Rektora AGH, prof. Jerzego Lisa, co podkreśla wagę tego jubileuszu nie tylko dla branży górniczej, ale również dla świata nauki. Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH jest bowiem miejscem, które nie tylko wykształciło specjalistów wspierających kopalnię przez te wszystkie lata, ale również nadal kształci młodych ludzi, gotowych wnieść świeżość i innowacyjność w przyszłość sektora.

Głosy z uroczystości

Wśród mówców znaleźli się wybitni przedstawiciele świata nauki, przemysłu oraz samorządu, w tym Jego Magnificencja Rektor AGH Profesor Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Profesor Marek Cała, Pan Edward Paździorko, Zastępca Prezesa ds. Technicznych i Operacyjnych. Wartościowy wkład wnieśli także Weronika Budryk, prawnuczka prof. W. Budryka, oraz oraz Marcin Kotyczka , Wójt Gminy Ornontowice, co pokazuje, jak wielowymiarowa jest współpraca między akademią a przemysłem i lokalną społecznością.

Edukacja i przyszłość

Niezwykle istotnym elementem obchodów były warsztaty dla młodszej generacji, które miały na celu nie tylko upamiętnienie jubileuszu, ale również zainspirowanie młodzieży do dalszego zgłębiania wiedzy na temat górnictwa, środowiska oraz odpowiedzialności biznesowej. Warsztaty takie jak “Jak powstaje kwaśny deszcz?” czy “Czy kruszywo może być doskonałe?” prowadzone przez dr inż. Agatę Stempkowską i dr hab. inż. Tomasza Gawendę, zwracały uwagę na kluczowe kwestie ekologiczne i techniczne w branży. Dodatkowo, dr hab. inż. Barbara Kowal, wspierana przez Studenckie Koło Naukowe Zarządzania, przedstawiła warsztaty z odpowiedzialności biznesowej, co pokazuje głębokie zaangażowanie kadry naukowej w kształtowanie świadomości przyszłych liderów branży.

Znakomite dziedzictwo i przyszłość

Obchody 30-lecia wydobycia KWK Budryk w Auli AGH to nie tylko okazja do świętowania osiągnięć przeszłości, ale również moment na refleksję nad tym, jak ważna jest współpraca między akademią a przemysłem dla rozwoju nowoczesnej gospodarki zasobami. Wydarzenie to stanowiło doskonałą platformę dla wymiany doświadczeń, prezentacji osiągnięć i planowania przyszłych działań, co bez wątpienia przyczyni się do dalszego rozwoju zarówno kopalni KWK Budryk, jak i całego sektora górniczego w Polsce.