Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Gorące Bułeczki podczas Igrzysk Europejskich

Kobieta czytająca książkę w Bibliotece. Stosy książek leżące na biórku po jej prawej i lewej stronie

7 czerwca Cały dzień

W miesiącu czerwcu mamy dla naszych czytelników trochę książek w formacie PDF na CD, dostaliśmy je od zaprzyjaźnionych z nami Bibliotek Wydziałowych. Są to monografie wydane przez Wydawnictwo AGH. Dotyczą deformacji, zmian powierzchni, odkształceń terenu górniczego, małych zbiorników wodnych Krakowa, Zbiornika Dobczyckiego, a także zanieczyszczeń gleb i procesu rekultywacji. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Możecie nas ulepszać!

Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.

Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.

Autor, tytuł, rok wydaniaKrótki  zarys tematykiOkładka
Szafarczyk A.: Wyznaczanie odkształceń poziomych terenu górniczego przy zastosowaniu rozet geodezyjnych, wyd. 2013          Celem badań było określenie optymalnej technologii wyznaczania wartości odkształceń ekstremalnych stosując pomiarowe konstrukcje geometryczne – rozety. Wymagało to badań terenowych polegających na wielokrotnych pomiarach rozet założonych w 4 polach testowych zlokalizowanych nad eksploatacją górniczą na obszarze Górnego Śląska. Całość badań zmierza do uzasadnienia tezy, że zastosowanie rozet geodezyjnych do pomiaru odkształceń prowadzi do poszerzenia oceny deformacji terenu górniczego i umożliwia weryfikację zależności teoretycznych wykorzystywanych do prognozowania wpływów eksploatacji górniczej.
Sopata P.: Wykorzystanie satelitarnej interferometrii radarowej InSAR w badaniach i prognozowaniu pogórniczych zmian powierzchni terenu, wyd. 2013Celem badań było określenie optymalnej technologii wyznaczania wartości odkształceń ekstremalnych stosując pomiarowe konstrukcje geometryczne – rozety. Wymagało to badań terenowych polegających na wielokrotnych pomiarach rozet założonych w 4 polach testowych zlokalizowanych nad eksploatacją górniczą na obszarze Górnego Śląska. Całość badań zmierza do uzasadnienia tezy, że zastosowanie rozet geodezyjnych do pomiaru odkształceń prowadzi do poszerzenia oceny deformacji terenu górniczego i umożliwia weryfikację zależności teoretycznych wykorzystywanych do prognozowania wpływów eksploatacji górniczej.
Gruszczyński W.: Zastosowanie sieci neuronowych do prognozowania deformacji górniczych, wyd. 2012Opisano metodę wykorzystującą sztuczne sieci neuronowe do modelowania wartości stanu asymptotycznego obniżeń wywołanych podziemną eksploatacją górniczą.  Pozwala ona na na pośrednie modelowanie wartości nachyleń i krzywizn. Poruszono problematykę dokładności  modelowania wskaźników deformacji i oszacowania tej dokładności przez stosowne modele. Opracowana metoda pozwala na automatyzację i w odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań wykorzystujących sztuczne sieci neuronowe nie jest związana z konkretnym obiektem, co pozwala stosować raz zbudowany model na wielu podobnych obiektach i na stworzenie programów użytkowych, które wymagałyby do budowy modeli deformacji małej ingerencji użytkownika.
Gruszczyński S., Eckes T., Gołda T., Sroka K., Trafas M., Wojtanowicz P.: Akumulacja węgla organicznego w utworach bezglebowych, zrekultowanych dla leśnego kierunku zagospodarowania, wyd. 2014Książka przedstawia wyniki badań, których celem było oszacowanie tempa akumulacji węgla organicznego w gruntach pogórniczych zrekultywowanych w kierunku leśnym oraz przeanalizowanie czynników, które mają decydujący wpływ na ten proces.
Rajpolt B.: Ocena możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się związków fluoru w warstwie wodonośnej, wyd. 2013Głównym celem pracy było poszukiwanie możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się związków fluoru w warstwie wodonośnej zanieczyszczonej odciekami ze składowiska huty aluminium w Skawinie. Wyniki uzyskane w trakcie realizacji pracy oraz zaproponowane rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku składowiska odpadów huty aluminium w Skawinie, lecz także i w innych rejonach, gdzie występuje podobne zagrożenie.
Drzewiecki W., Kopacz M., Mularz S., Pirowski T., Tokarczyk P., Twardy S.: Modelowanie ładunków zawiesiny ogólnej w zlewni Zbiornika Dobczyckiego, wyd. 2014Praca jest podsumowaniem badań przeprowadzonych w ramach sfi-
nansowanego przez MNiSWprojektu badawczego zatytułowanego: Modelowanie wpływu zmian użytkowania na wielkość ładunku osadów potencjalnie akumlowanych w zbiornikach retencyjnych z wykorzystaniem wieloczasowych wielospektralnych obrazów teledetekcyjnych i systemów informacji geograficznejna przykładzie Zbiornika Dobczyckiego. Celem jest określenie możliwości wykorzystania przestrzennych modeli erozyjnych realizowanych w środowisku systemów informacji geograficznej (GIS) do szacowania wpływu użytkowania terenu zlewni karpackich na wielkość ładunku zawiesiny w wodach powierzchniowych zasilających zbiornik retencyjny.
Jakubiak M., Panek E.: Małe zbiorniki wodne w zachodniej części Krakowa, wyd. 2017Praca jest ona adresowana do osób zajmujących się problematyką ochrony środowiska. Celem monografii była inwentaryzacja i przyrodnicza charakterystyka małych zbiorników wodnych w zachodniej części aglomeracji Krakowa oraz propozycja ochrony wybranych akwenów, także sztucznych, które różnią się od zbiorników naturalnych, ale spełniają podobne funkcje ekologiczne. Opisy dotyczą też otoczenia i zlewni  w sąsiedztwie akwenu. Zbiorniki zostały zinwentaryzowany w terenie wg kryteriów. Przyjęty został jednolity schemat dokumentacji. Niektóre z istniejących obiektów znajdują się na terenach prywatnych, a dostęp do nich jest utrudniony – do ich opisu zastosowano skrócony schemat.
Cisło-Lesicka U.:Konwersja bazy danych topograficznych do postaci 3D, wyd. 2013Opracowano zasady konwersji obiektów 2D TBD do 3D i sposobów graficznej prezentacji w Internecie. W tym celu stworzono model koncepcyjny trójwymiarowych wielorozdzielczych baz danych topograficznych (TBD3D), który zakłada, że ​​TBD3D będzie dodatkowym modułem TBD 2D, umożliwiającym wizualizację 3D i analizę przestrzenną. Powstała więc nowa systematyka obiektów TBD3D na 3 różnych poziomach szczegółowości i katalog symboli 3D. Wskazano dobre źródła danych (stereodigitalizacja, LIDAR) i algorytmy dla programów fotogrametrycznych i CAD. Następnie, mając na uwadze zasady pozyskiwania danych 3D, utworzono przykładowe bazy danych TBD3D dla wybranej części miasta.
Krzyżek R.: Zastosowanie RTK/RTN GNSS do pomiarów wykonywanych w celu opracowania map wieloskalowych, wyd. 2014W pracy podjęto próbę zweryfikowania dokładności wyznaczenia szczegółów terenowych trudnodostępnych technologią RTK/RTN GNSS z wykorzystaniem pośrednich metod pomiarowych. Dokonano uporządkowania  poszczególnych metod pomiarowych w zależności od dokładności uzyskiwanych rezultatów.

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

oLEANpiada

oLEANpiada

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.